Środa, 12 sierpień 2020, Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Zakopane i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 76
Clear
16°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 2
Clouds
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 76
Clear
17°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 68
Clear
13°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 78
Clouds
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.01.2020, 18:41 | czytano: 9416

Ręce do góry, czyli jak udaremniono zamach na małego Jezusa (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski

DĘBNO. Takich jasełek jeszcze nie widzieliście. Strzały, aresztowanie czarnego charakteru, anioł uzbrojony w kajdanki i diablęta namawiające czyste dusze do nałogu.

W kaplicy św. Faustyny i św. Jana Pawła II wystawione zostały nietypowe jasełka. Opowieść bożonarodzeniowa poszerzona została o sensacyjne niemal wątki. Na odważną interpretację spektaklu zdecydowali się przedstawiciele Rady Rodziców.

- Jasełka to u nas tradycja, a tym razem postanowiliśmy, że Rada Rodziców weźmie w swoje ręce przygotowanie przedstawienia, żeby trochę dać odetchnąć nauczycielom i dzieciom - mówi Natalia Jeziorczak.

Na pytanie skąd tak niezwykła formuła spektaklu, pomysłodawczyni odpowiada: - Uznałam, że jak połączymy współczesność z tradycją, to będzie to inaczej, ciekawiej. Przygotowania trwały dwa miesiące. Nie było łatwo, bo nie wszyscy od początku dali się namówić na występ i to w takiej konwencji. Ludzie mięli lekki dystans, nie do końca w siebie wierzyli, ale dziś zostaliśmy tak pozytywnie odebrani, to było takie "wow".

Obawy twórców okazały się płonne, jasełka chociaż odważne w interpretacji przyjęte zostały gromkimi brawami.

W przygotowanie jasełek zaangażowanych było 17 osób. To rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębnie, troje nauczycieli, kilku uczniów i kilka dorosłych osób zaprzyjaźnionych z innymi odtwórcami ról.

Reżyseria: Natalia Jeziorczak
Scenografia: Natalia Jeziorczak, Elżbieta Potoczak, Tadeusz Skupień,
Muzyka: Grażyna Słowik
Sufler: Teresa Zoń
Wystąpili: Anna Głodek, Łukasz Zamarlik, Elżbieta Potoczak, Edyta Głodek, Katarzyna Olcoń, Agnieszka Firek, Helena Legutko, Katarzyna Banach, Agnieszka Siedlarz, Natalia Kawa, Piotr Gąsiorek, Jadwiga Rączka, Paweł Guroś, Andrzej Budz, Natalia Jeziorczak, Joanna Głodek, Wojciech Firek, Zbigniew Głodek, Marianna Zajączkowska, Tadeusz Skupień oraz chórzystki - Zuzanna Młynarczyk, Julia Jeziorczak, Paulina Warmuz, Dominika Olcoń, Natalia Chryc, Agata Haręza, Karolina Guroś.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
z parafii obok15:10, 25 stycznia 2020
Juz minely 3tyg. od popisowych wystapien nazwanych jaselkami. Nie dziwilby fakt jakby to ptzygotowali dzieci ktore moze mniej wiedza ale dorosli? nauczyciele? katecheta? popisywac sie z wiary boegac po kaplicy przebrana za diablice. na co proboszcz w Debnie jeszcze pozwoli?
Obiektywny 219:21, 20 stycznia 2020
Jasełka nie trzeba było dzieciom brać z góralskiego!Wtedy trzeba było się pokazać tym No ale cóż, samej ciężko coś wymýślić lepiej brać gotowe pomysły.No i jeszcze to pisanie o zawiści.Ja się pytam czego tu zazdrościć?Czytajac komentarze to nie ma czego.
Obiektywnym okiem22:46, 19 stycznia 2020
A Ci co krytyują sami nic nie wymyślą, tylko jadą po innych bo taka już ich natura. Weźcie się sami do roboty a nie tylko zamęt robić i kłody drugiemu podkladac pod nogi . Zawiść jest złym doradcą
debnianka07:14, 19 stycznia 2020
Wiec tak. Ci co bili owacyjnie brawa I pisza ze bylo pieknie nie maja ppjecia co to jest Pamiatka Wcielenia Chrystusa I jak z szacunkiem przekazywac obraz Bozego Narodzenia zawarty w Ewangelii
debnianka22:00, 18 stycznia 2020
Jaselka czyli odegranie opisu narodzenia Pana Jezusa wedlug Sw. Lukasza nie maja nic wspolnego z tym co odegrano w kaplicy. Proboszcz reformator.
PDF16:29, 14 stycznia 2020
Nie impreza tylko Opłatek który łączy i godzi ludzi.
Jedyne co fajne w tych jasełkach to zdjęcia zrobione bardzo dobrze.
Natalia Jeziorczak15:59, 14 stycznia 2020
Bliska sąsiadko aktorów doceniam twój trud wytłumaczenia o co Wam tak naprawdę chodzi. Pozdrawiam Cię serdecznie
Natalia Jeziorczak15:39, 14 stycznia 2020
Dziękujemy Karolino - Anno. Przyjmujemy do wiadomości, że Tobie się nie podobało i, że jesteś obyta w świecie...
Bliska Sąsiadka Aktorów13:47, 14 stycznia 2020
Obmawiać za plecami?Przecież reżyser jasełek czyta każdy komentarz,wybranym bije brawo!
Dla majacych trudność z rozumieniem tekstu:jasełka- gdyby potulne owieczki uświadomiły p rezyser ze kaplica to nie miejsce na taki kabaret było by w porządku. Nikt nie komentuje grajacych,jak grali.Jedna głowna rola którą specialnie "rządząca"zostawiła dla siebie i jej strój budzi niesmak.
Dziwie się tylko tym "powaznym" że zgodzili się na ten kabaret.No ale pewnie wyciagna wnioski na przyszłośc.
Moze w Bukowinie docenią spektakl ?Jezeli tak bedzie to napewno szybko sie dowiemy,albo z amnony albo z internetu o wygranej.
Natalia Jeziorczak11:47, 14 stycznia 2020
Dziękujemy Aniu.
Karolina Anna10:43, 14 stycznia 2020
Robić cokolwiek, nawet głupotę, byle tylko zrobić i pokazać że się coś robi. No brawo, świetny argument godny tych których się popiera. A jasełka to był kabaret i przyjmijcie to wreszcie do wiadomości. Osobom mającym smak i obycie w świecie to się nie podobało, trzeba się z tym pogodzić.
Anna Mroszczak22:19, 13 stycznia 2020
Nie ma to jak obmawiac za plecami to Wam najlepiej wychodzi, niż cokolwiek zrobić .Brawo super jasełka
Natalia Jeziorczak07:52, 13 stycznia 2020
Gratuluję, że się "impreza" udała. Pozdrawiam
No21:52, 12 stycznia 2020
Śmiać mi się chce. Porównajcie sobie "jasełka" z dzisiejszym wydarzeniem. Komuś brakuje klasy... nie może się pogodzić że swoją pozycja w społeczeństwie i udaje że coś znaczy dla miejscowości. Trochę pokory i samokrytyki życzę Pani Reżyser.
Wniosek13:17, 12 stycznia 2020
Cytuję p Natalę:jasełka to nasza tradycja".Nasza czyli kogo ?Pierwsze jasełka były w Dębnie wystawiane przez dzieci należące do zespołu góralskiego.Pani Natalia wzieła je do szkoły3 lata temu,gdy zaczęła tam rządzić. Ok.Teraz aby się pokazać sama musiała zagrać.Nie było szumu gdy dzieci występowały.Rodzice chetnie szli.A teraz znów namieszane.
I to zeby sie wszędzie wpychać,robić jak się podoba według swojego widzi mi sie,mówić ludziom że białe jest czarne to jest w porządku?
Metylofolian12:57, 12 stycznia 2020
Różnica między tym jak było kiedyś a tym jak jest teraz jest taka że kiedyś rządzili mądrze, budowali szkole, remizie, kaplicę, a teraz jest jak jest, wstyd mówić skąd się jest. /.../
Zdrowy rozsądek12:37, 12 stycznia 2020
Śmieszne to. Jasełka były zabawne (a chyba nie o to chodzi w jasełkach, co?), ale śmieszne co się tutaj dzieje. /.../ Tyle mówicie o wspólnym dobru, ja Was proszę, miejcie rozum swój, a nie czyjś. Dla wspólnego dobra.

Proszę trzymać się tematu artykułu. To nie jest dobre miejsce na opisywanie wzajemnych pretensji i historii konfliktu we wsi. Moderator.
To już przegięcie11:33, 12 stycznia 2020
Jedynie głupcy w takie rzeczy mogą uwierzyć, że pani Natalia Dębno sklucila. Zawsze był podział i zawsze jednym było lepiej, a drudzy byli zsuwani na margines. Jedni korzystają jak mogą, a inni tylko w *** dostają.
pół żartem -pół serio11:02, 12 stycznia 2020
A ja mam nadzieję że pani reżyser po tak spektakularnych Jasełkach, zostanie zauważona i zatrudniona w Hollywood. Może wtedy w Dębnie uda się zażegnać konflikty i podziały.
Krystyna Gasiorek02:36, 12 stycznia 2020
Wow wow ????
Moje kochane Dębno się kłóci , lol
Zawsze tak było ... i będzie .
Brawo , dopinguje Was !
Działajcie tak dalej , róbcie jasełka i wszelkie inne uroczystości , bo jesteście w tym dobrzy.Gratuluje!
Wstyd22:05, 11 stycznia 2020
Tak teraz wstyd bo piszą prawdę!A to co się dzieje w Dębnie od pewnego czasu i po innych wsiach mówią o tym to nie wstyd ?!

Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
Lagerta21:51, 11 stycznia 2020
Jasełka były bardzo udanym przedstawieniem i siadly wszystkim ogladajacym. Tu jakaś grupa ludzi usiłuje zepsuć to co naprawdę wyszło na 100%.
Wioska obok21:31, 11 stycznia 2020
Ja się nie dziwię mieszkańcom że się irytują. Jasełka jako takie mi się nie podobały, nie chodzi o aktorów bo byli ok, ale to że scenariusz był nieadekwatny do miejsca. A irytacji mieszkańców się nie dziwię bo zachowanie pewnych osób jest karygodne i wszędzie o nim słychać, nawet w innych wioskach, poza Debnem. Rzeczywiście trochę wstyd.
ADHD21:15, 11 stycznia 2020
Tylko my Polacy tak potrafimy szkalować się obmawiać i pluć na siebie. Bardzo mi przykro byłem na jasełkach i było dla mnie ok. Najlepiej mówić i nic nie robić to chyba był cel dla dzieci szkolnych jak dobrze pamiętam.Czy to źle że ci ludzie poświęcili swój czas a żeby coś zrobić dla swoich dzieci które pewnie pojadą na jakąś wycieczkę. To tak jak z Owsiakiem rząd i urzędnicy wystawiają na Nas wszystkich cztery litery i mają nas tam głęboko a to ludzie dają kasę na sprzęt do szpitali czy to też złe. Najlepiej zacząć od siebie . Co robię dla mojej miejscowości, swojej kultury w której żyje np góralskiej i co robię dla innych. WSTYD POLACY, CZY ZNOWU TRZEBA WOJNY BY BYĆ RAZEM. Pozdrawiam sąsiad .
Obca20:16, 11 stycznia 2020
Ja naprawdę nie wiem co to wyprawiacie?? Byłam na jaselkach byly bardzo fajne odegrane. Tylko się cieszyć, że ludzie chcą promować wioske. Gdyby u nas się tak garneli do jakichkolwiek działań to naprawdę bym była zachwycona.
PG19:41, 11 stycznia 2020
Okay. Ostatni raz ja. Errata. Z pewnością wszyscy grający w Jasełkach dali z siebie wszystko. Życzę wszystkim Miłości, żebyśmy się nie atakowali. Przecież nie wierzę, żeby ktokolwiek chciał zła. Nienawiść przecież nie może cechować tych, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa. pozdrawiam serdecznie
XYZ19:39, 11 stycznia 2020
Pamiętajcie o tym że ludzie komentujący nie są jedynie z Dębna tylko z innych wiosek a byli i zobaczyli rezultaty które były pokazane na ,,jasełkach?? i tu wyrażają swoją opinię.
Ciotka ze wsi19:17, 11 stycznia 2020
Jasełek niestety nie widziałam(czytając komentarze, to raczej powinnam się cieszyć, że mnie tam nie było),/.../
Pozdrawiam ludzi mających szacunek do tradycyjnych jasełek.

A ja pozdrawiam Autora tego komentarza, który właśnie mi pokazał, że sam nie ma szacunku dla drugiego człowieka. Moderator.
Adenozynodifos19:14, 11 stycznia 2020
Czyli prostaki, ale nie wyrażają opinii w prosty sposób? Jak to tak? To jednak nie takie prostaki.
Adenozynodifos19:12, 11 stycznia 2020
Komentując przynoszą wstyd wsi? Chwileczkę. Komentujący przekazują co się dzieje na wsi, a to że się dzieje co się dzieje i samo w sobie jest powodem do wstydu to już nie wina komentujących. A że pod pseudonimami? Nie każdy ma ochotę na codzień się użerać z człowiekiem do którego nie trafiają żadne logiczne argumenty, więc lepiej pozostać anominowym i żyć swoim życiem, wyrażając równocześnie własne zdanie. Trudno, takie czasy.
Ale tutaj z drugiej strony nie pojawiają się żadne logiczne argumenty na zarzuty, jedynie bezsensowne aforyzmy i wyzwanie, więc widać poziom dyskusji.
Debnianka19:04, 11 stycznia 2020
Czytam i nie chce mi się wierzyć że tak można jechać na wioskę w której się mieszka jest demokracja każdy mówi co chce ale żeby s... w swoje gniazdo to jest przykre.Nie byłam na jasełka ale ci co byli bardzo sobie chwalą nowoczesność i tradycję. Może czas zakończyć te spory i ambicję i zacząć myśleć o wsi i jej dobro a wiadomo pieniążki szły dla szkoły a nie prywatnej osobie.Robicie to co robi rząd czy mam rację czy nie ale będę przy swiom.Tu nie ma podziałów róbmy to dla siebie dla wsi a czy to lewica czy prawica to jest nasze Dębno a swoje ambicje zostawić w domu.Jutro opłatek i znów będzie nagonka z przeciwnej strony.Nie róbcie tego i zastanówcie się czy warto. Mam nadzieje ze skończy się ta żenada bo to trwa itrwa......
PG18:48, 11 stycznia 2020
Możecie myśleć o mnie co chcecie. Nie wiem jak inni, ale chciałem zagrać na chwałę Bożą. A że przy tym mogłem przynieść korzyść szkole, to dla mnie większa radość. Pozdrawiam serdecznie
Opinia18:33, 11 stycznia 2020
Nie fajne, skopiowane z internetu lecz reżyserka uważa że to był jej własny pomysł ????
ech wy prostaki...13:45, 11 stycznia 2020
Gratulacje dla Dębnian. Swoim zachowaniem robicie wstyd całej wsi.
Można wyrazić swoją opinię, nawet negatywną w sposób jasny i prosty. Nie trzeba atakować ludzi i robić personalnych wycieczek pod adresem twórców spektaklu.
Widziałam te jasełka. Nie podobało mi się. Dla mnie za odważne. Wniosek jaki? Więcej nie pójdę, poczekam na inne opracowania. Ale doceniam prace sąsiadów i odwagę.
Zdziwiony/zdziwiona13:43, 11 stycznia 2020
Przepraszam p Natalio,jaki cel??? /.../

Poważnie chcecie Państwo tutaj sobie robić pranie? Chyba się ktoś zagalopował. Moderator.
Natalia Jeziorczak13:31, 11 stycznia 2020
"Uderz w stół, a nożyce się odezwą". Brawo za odwagę wypowiedzi pod pseudonimami. Jeszcze raz gratuluję....
Zakąpleksiony złośliwiec10:33, 11 stycznia 2020
Pani Natalio proszę się nie wywyższać, bo Pani sama jeszcze nic dla wsi nie zrobiła. Wszystkie rozłamy które się pojawiają zaczęły się od czasu skumania się Pani i księdza proboszcza, a gdyby nie ksiądz Józef nie byłoby w Dębnie żadnej kaplicy. Nie widziałem Pani pomagającej przy budowie kaplicy. A co do domu modlitwy, to wstyd, tak zarządziliście, że pomieszczenie jest wielkości schowka na mopy w każdym innym domu pogrzebowy w okolicy. Co mają powiedzieć ludzie którzy przy swoich bliskich zmarłych muszą modlić się stojąc w łazience? Można rządzić jeśli ma się głowę na karku, a nie szuka swoich własnych korzyści i splendoru na który się nie zasługuje. Ale władza nawet jeśli jest tylko iluzją potrafi uzależnić i dlatego pozostaje czekać na dalszy rozwój sytuacji, bo robi się w Dębnie bardzo ciekawie, szkoda tylko że coraz gorzej.
Krytyk09:30, 11 stycznia 2020
Nie rozumiem oburzenia pani Natali! Wystawiła "sztukę"poszła po reportera to wiedziała ze beda komentarze.Wiadomo jednym sie podoba innym nie.Trudno ocena nie zawsze zadawala a tu daję 2.
Qun09:24, 11 stycznia 2020
Co by Dębno bez Natalki zrobiło? Nikt nie umie tak skłócać ludzi!
dd09:04, 11 stycznia 2020
Jak się komuś nie podoba to trudno. Ja byłam i uważam ze było zabawnie i z pomysłem.
Natalia Jeziorczak08:58, 11 stycznia 2020
Ludzie dajcie spokój.!!!!! To, że mnie nienawidzicie bo mam własne zdanie i nie jestem ubezwlasnowolniona przez rodziny "panujące" to nie oznacza, że macie prawo mnie tak szkalowac. Jak się komuś nie widziało to niech chociaż pomyśli o celu dla, którego te sztukę wystawilismy. Cieszę się bardzo, że moglismy wystąpić z Jaselkami i bardzo dziękujemy księdzu proboszczowi za udostępnienie kaplicy. Mam nadzieję, że to nie pierwsze i ostanie takie widowisko wystawione przez nas w naszej wsi choć czasami tak ludziska potrafią zniechęcić człowieka do wszystkiego. Ufam jednak, że przetrwamy te złośliwości i nabierzemy większej wiary w siebie, a wszystkim zakompleksionym zlosliwcom życzę, aby zanim zaczną wypisywać głupoty, pomyśleli co takiego sami zrobili dla wspólnego dobra. Pozdrawiam Natalia
SMS23:06, 10 stycznia 2020
Kusy ( z wielkiej litery, bo nie potrzebuję kogoś obrażać żeby się dowartościować) - samych swoich nikt nie krytykuje. Krytykuje się postawę która na to zasługuje. Ale skoro już o tym mowa, lwia cześć osób zaangażowanych w projekt to nie Dębnianie, tylko ludzie którzy się do Dębna sprowadzili, większość mieszkańców, tych którzy już trochę żyją na świecie, kręci głową z politowaniem nad tym co się tu dzieje. Także może lepiej by było, gdyby kiedyś bardziej trzymali się razem i lepiej bronili dostępu do dziewczyn. I do chłopaków też.
Był i widzioł22:44, 10 stycznia 2020
Reżyser się nie bulwersuje tylko przyjmie krytykę, bo ludzie byli i bocyli co to za herezje się dzioły. Ni ma co chwolić i z cego sie ciesyć, bo to wstyd miyndzy wsie. A ksiondz klasko. Dziwić się ze ludzie do kościoła mało chodzom, tylko jechać do miasta wolom.
Kusy ///ale nie z piekła////20:58, 10 stycznia 2020
Hej Dębnianie!!! Nie ładnie tak krytykować samych swoich/// widać że u Was są bardzo duże podziały WSTYD.Dawno trzymaliście się wszyscy bardzo razem /nawet do dziewczyn swoich nie było,że pozwoliliście / a teraz ????? widzę że jeden drugiego sprzedaje za cierpkie gruszki.Jasełka były wykonane BARDZO ŁADNIE a krytykują ci /piszę o nich małą literą/ którzy nie byli, i nie widzieli a do wykonawców Jasełek jak też reżysera to wam DALEKO Z KULTURĄ I ROZUMEM.
Inny14:44, 10 stycznia 2020
To była prawdziwa szopka. A nawet więcej - istny cyrk na kółkach. Brakowało tylko kilku aktorów, mianowicie owiec które powinni zagrać wszyscy ślepo zapatrzeni w Diabolinę i popierający jej niedorzeczne pomysły.
Obserwator08:59, 10 stycznia 2020
Wszystko wszystkim,dużo uwag mam ale chociaż te dwie:
Nie podoba mi się strój diabła i to jak była odegrana jego rola.Jeden krzyk.
Może na przyszłość pani reżyser napisze coś swojego a nie sciagnie z neta!
KJ21:09, 9 stycznia 2020
Ja czekam na Jezusa jako kobietę. Będzie nowocześnie i będą mówili, a wyraźnie widać że niektórym chodzi tylko o fejm, niech piszą cokolwiek byle nazwiska nie przekręcili.
Mogę się mylić, ale jasełka to jasełka, nie konkurs na nowoczesność i kto wymyśli coś bardziej kontrowersyjnego.
Jest wiele innych dziedzin życia w którym można być nowoczesnym.
Akurat tradycja jest piękna przez to że się ją przekazuje, nie na siłę ulepsza.
Można robić świeckie przedstawienia w tym stylu, obejdzie się bez kontrowersji i Panie Gospodynie zrealizują się aktorsko.
GAL20:29, 9 stycznia 2020
Szacun za super pomysł i wykonanie. Tak trzymać i nie przejmować się krytykami, którzy dużo mówią a mało robią.
@1@18:57, 9 stycznia 2020
Parodia Narodzenia Pańskiego!nNie podoba mi się!
/.../
Lagerta18:02, 9 stycznia 2020
Zagrali wyśmienicie. Nareszcie coś innego.!! Wiadomo, że tradycja bardzo ważna, ale nowości również są dobre - jeszcze w takim stylu. Brawo dla całej ekipy!!!
?22:34, 8 stycznia 2020
Komuś się to w ogóle podobało? Nie nowe i fajne, tylko ośmieszanie wiary, tradycji i samych siebie. Wstyd księże proboszczu za zgodę na coś takiego w świętym miejscu.
PG19:32, 7 stycznia 2020
Cieszę się, że wszystko wyszło. Pozdrawiam wszystkich serdecznie
kb14:07, 7 stycznia 2020
No to jest coś! Brawo i za pomysł i za odwagę.Ważne żeby zrobić coś nowego i fajnego.Nie tak jak większość komentujących na p24.Sami nic nie potrafią ale wszystko jak leci krytykują.
Brawo dla nich23:10, 6 stycznia 2020
Lepiej grali niż celebryci w telewizji.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij