Sobota, 18 styczeń 2020, Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty
Jabłonka i okolice
Clouds
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Mist
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-3°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Dostateczna
16.01.2020, 15:00 | czytano: 818

Nadchodzi era sieci 5G (art. sponsorowany)

Na naszych oczach rozpoczyna się wielka rewolucja w technologii mobilnej. Producenci urządzeń GSM oraz operatorzy komórkowi zgodnie twierdzą, że przyszłość należy do sieci 5G, która powstaje już teraz, także w Polsce. Jakie korzyści niesie ze sobą nowy standard przesyłu danych i kiedy zagości w naszym kraju?

Czym jest 5G?

Technologia 5G to następca obecnie używanego standardu, jakim jest 4G. Ten ostatni (w rozwinięciu 4G LTE) zapewnia prędkość pobierania i wysyłania danych w tempie odpowiednio 100 i 50 Mbit/s. Szybkość transferu jest oczywiście zależna od istniejącej infrastruktury i naszego routera czy modemu. Starsze modele mogą znacząco spowalniać sieć.
5G to nieporównywalny przeskok jakościowy - w teorii może bowiem osiągać maksymalnie o 200 razy wyższe prędkości od 4G LTE! Transfer rzędu 20000/1000 Mbit/s robi wrażenie, ale to nie wszystko. Sieć jest w stanie obsłużyć bez większego obciążenia milion urządzeń na kilometrze kwadratowym! W praktyce może oznaczać to tylko jedno - ucyfrowienie całego naszego życia.

Internet rzeczy

Od pewnego czasu na zachodzie mówi się o “Internecie rzeczy” (ang. Internet of Things). To koncepcja mówiąca o przesyłaniu i wymianie informacji nie tylko między poszczególnymi komputerami, ale i innymi urządzeniami, jak np. odkurzacz czy pralka. Zdalne nastawienie prania na 90 stopni? Nic trudnego. Praktycznych zastosowań sieci wzajemnie połączonych przedmiotów będzie zapewne nieskończenie wiele.
W pierwszej kolejności zyskają jednak użytkownicy sieci mobilnych. Osoby narzekające na wolne i zrywające łącze internetowe odnajdą w 5G lek na całe zło. Nowa technologia jest nie tylko o wiele szybsza - ma być również znacznie bardziej stabilna od obecnych standardów. Internet mobilny z 5G zyska nową jakość i możliwości. Do gamingu online - zwłaszcza w zaawansowane i wymagające gry komputerowe - nie będzie już potrzebne łącze kablowe czy światłowód.

Testy 5G w Polsce już trwają!

Jedne z pierwszych zaawansowanych testów sieci 5G w Polsce miały miejsce w drugiej połowie 2018 roku. Orange Polska eksperymentował z nową technologią m.in. na obszarze Gliwic. W grudniu tego samego roku podobne testy przeprowadzał T-Mobile, który uruchomił pierwszą funkcjonalną sieć 5G w centrum Warszawy.
Inni operatorzy nie pozostawali w tyle. Play zdecydował się nawet na wprowadzenie pierwszego smartfona z modułem 5G w Polsce i to jeszcze zanim sieć zaczęła działać na terenie kraju. Mowa o topowym modelu Huawei 20X 5G, którego recenzję można przeczytać na https://komorkomat.pl/huawei-mate-20x-5g-recenzja/. Telefon jest dostępny w sprzedaży od wakacji 2019, a sam operator uruchomił testy 5G w połowie października na terenie Torunia.
Być może wszystkich pogodzi Polkomtel, a więc operator sieci Plus. Na przełomie roku zapowiedział budowę pierwszej komercyjnej sieci 5G. Zastosowany sprzęt od Nokii i Ericssona, a także pasmo 2600 MHz TDD ma zapewnić prędkości do 500 Mbit/s. Nie jest to wszystko, co można wycisnąć z 5G, ale jest to wciąż pięciokrotnie szybszy transfer od popularnego dziś LTE.

Plus zapowiedział postawienie sieci 5G jeszcze w I kwartale bieżącego roku. Z dobrodziejstwa nowej technologii skorzystają wpierw mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina oraz Wrocławia. Według zapewnień operatora to dopiero początek.

Wszystko wskazuje na to, że w nieodległej przyszłości 5G będzie obowiązującym standardem nie tylko na świecie, ale i w Polsce.
najnowsze informacje
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij