Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 68
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 68
Clouds
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 68
Clouds
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 68
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
19.01.2020, 12:00 | czytano: 1142

Inteligentny dom - czym właściwie jest? (materiał partnera)

Wyobraź sobie dom, o którego nie musisz się troszczyć, ale to on troszczy się o ciebie. Nigdy nie trzeba wracać się, by sprawdzić, czy żelazko na pewno jest wyłączone, a drzwi zamknięte – twój dom zajmuje się tym sam. Byłby to dom idealny, prawda? Tyle że to nie wizja przyszłości, ale teraźniejszość! To konkretna rzeczywistość, która jest na wyciągnięcie ręki, a nazywa się: inteligentny dom. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, czym jest inteligentny dom.

Kilka słów na początek

Inteligentny dom (z ang. smart home) to budynek wyposażony w automatykę i technologie, które znacząco ułatwiają jego użytkowanie, poprawiają bezpieczeństwo oraz pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo twój inteligentny azyl uchroni cię przed niebezpieczeństwami takimi jak pożar, zalanie, ulotnienie się czadu. Ponadto swoje lokum możesz obserwować – a także sterować znajdującymi się w nim urządzeniami – z poziomu swojego smartfona, nawet kiedy znajdujesz się daleko od domu.

Jak to działa?

Inteligentny dom to cały system, na który składają się domowe urządzenia, czujniki, alarmy i cały wachlarz funkcji – a wszystkim tym zawiaduje centrala, która dba o spójność układu i współpracę elementów. System działa dzięki połączeniu z siecią internetową. Poszczególne czujniki wysyłają sygnały do centrali, a ta odpowiednio zarządza podsystemami i informuje właściciela. Jemu wystarczy smartfon, na który otrzymuje powiadomienia i za którego pomocą podejmuje decyzje. Oprócz tego domownik może wydawać polecenia głosowe (przy użyciu takich aplikacji jak Google Assistant czy Amazon Alexa).

Konkret?

Aby rozjaśnić tę kwestię, omówmy działanie smart home na przykładzie. Jednym z komponentów inteligentnego domu jest czujnik czadu, mający za zadanie dbać o bezpieczeństwo domowników. Wyobraź sobie teraz, że smacznie drzemiesz, odpoczywając po pracy, a w tym czasie w twoim lokum niebezpiecznie wzrasta poziom tlenku węgla – gazu znanego jako cichy zabójca. Ty nie jesteś w stanie go wykryć, ale twój czujnik czadu – już tak, i to niebywale precyzyjnie. Dlatego natychmiast uruchamia się alarm dźwiękowy i czerwone światło, a ty otrzymujesz na smarfona powiadomienie o zagrożeniu. Czujnik może też włączyć wentylację czy uchylić okna – dzięki temu, że wszystkie komponenty są centralnie połączone jednym systemem inteligentnego domu.

Początki

Inteligentne domy nie zaistniałyby bez wynalazków XX wieku – urządzeń domowych oraz pierwszych akcesoriów wyłączających sprzęty czy monitorujących temperaturę. Jednak najdynamiczniej system smart home rozwinął się na początku XXI wieku. Najbardziej rozprzestrzenił się w Stanach Zjednoczonych, ale w okamgnieniu rozwinął się w wielu krajach świata. Nic dziwnego – to rewolucyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, wygody, oszczędności czasu i dbałości o środowisko. Jeszcze nigdy dom tak kompleksowo nie mógł odpowiadać na wszystkie potrzeby domowników.

Inteligentne domy w Polsce

W Polsce jednym z czołowych producentów narzędzi inteligentnego domu szybko stała się firma Fibaro, umiejscowiona w Poznaniu. W ciągu niecałej dekady zdążyła podbić nie tylko polski, ale także ponad 100 zagranicznych rynków. Dlatego w obecnych czasach nie musimy z zazdrością spoglądać na inne, wysoko rozwinięte technologicznie kraje. Możemy korzystać z rodzimych technologii, które w niczym nie ustępują tym z Zachodu, a wręcz przeciwnie – dzięki swojej innowacyjności i profesjonalizmowi opanowują wiele krajów na świecie.

Co może smart home?

Wspomnieliśmy o czujniku czadu, ale to tylko jeden z elementów, które stanowią system inteligentnego domu. Poza tym system może m.in.:

● wykrywać pożar, dym, zalanie i ruch,
● dopasowywać oświetlenie do twoich potrzeb i upodobań,
● za pomocą oświetlenia, rolet czy dźwięku symulować obecność domowników,
● kontrolować ogrzewanie,
● sterować bramami

i wiele innych… Nie sposób opisać wszystkie możliwości inteligentnego domu w jednym artykule. Ale z każdej z nich można obecnie skorzystać i już teraz zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo swoje i rodziny.

najnowsze informacje
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij