Poniedziałek, 06 kwiecień 2020, Imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady
Nowy Targ i okolice
Clear
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 26
Clear
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 26
Clear
17°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 26
Clear
17°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 25
Clear
17°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 26
Clear
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 26
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
31.12.2019, 18:53 | czytano: 1598

Ochrona zabytków na wyższym poziomie w Muzeum Tatrzańskim

Fot. Muzeum Tatrzańskie

ZAKOPANE. Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracownie Muzeum Tatrzańskiego używają nowoczesnego sprzętu służącego do konserwacji bezcennych zabytków.

Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego prezentuje zbiory liczące blisko 94 tys. okazów z różnych zbiorów: przyrodniczej, etnograficznej, historycznej i artystycznej. W celu ochrony tej unikatowej kolekcji Muzeum zatrudnia 4 wykwalifikowanych pracowników w Dziale Konserwacji. Do tej pory wszystkie te zbiory są konserwowane w ograniczonym zakresie w jednym niewielkim pomieszczeniu o wielofunkcyjnym charakterze.

Aktualnie Muzeum Tatrzańskie jest w fazie modernizacji swoich budynków, ekspozycji i magazynów w celu podniesienia standardów ekspozycji i przechowywania. W planach jest także stworzenie nowej pracowni konserwatorskiej w zmodernizowanym budynku – w willi Oksza. gdzie, będą pomieszczenia przeznaczone do działań edukacyjnych, a pracownia przeniesiona zostanie do pomieszczeń w willi Oksza.

Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zadania “Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem” Muzeum Tatrzańskie uzyskało dotację w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt przewidywał zakup wielofunkcyjnych stanowisk pracy wraz z niezbędnym wyposażeniem czterech pomieszczeń: pokoju socjalnego, pracowni mokrej, suchej i pakowalni ze studio fotograficznym, służących do profilaktyki, zabezpieczania i pełnej konserwacji oraz dokumentacji prac konserwatorskich zróżnicowanych kategorii zbiorów: z drewna, metalu, ceramiki, papieru, malarstwa sztalugowego i tkanin.

Pracownia została wyposażona w m.in.: dygestorium chemiczne, mikropiaskarkę do oczyszczania zabytków metalowych, mikroskop stereoskopowy, skalpel parowy, stół niskociśnieniowy, umożliwiający prowadzenie prac przy konserwacji malarstwa i papieru; kontrolery klimatu, rejestrator temperatury i wilgotności; lampy imitujące światło dzienne, do doświetlania stanowiska pracy. Poza tym niezbędne wyposażenie pracowni takie jak: szafy do przechowywania materiałów stoły robocze, krzesła etc.

Nowa pracownia będzie gotowa na kolejne wyzwania związane z ochroną tatrzańskiego dziedzictwa w roku 2020.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij