Wtorek, 22 wrzesień 2020, Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Szczawnica i okolice
Clear
23°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 38
Clear
24°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 38
Clear
24°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 38
Clear
25°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 38
Clear
24°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 38
Clear
23°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 38
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
01.07.2020, 23:19 | czytano: 2141

Willa Koliba w nowej odsłonie (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. Willa Koliba poddana została gruntownemu remontowi konserwatorskiemu. Remont filii Muzeum Tatrzańskiego kosztował ponad 3 mln zł.

- Projekt i aplikację do UE przygotowała oraz znalazła projektantów i wykonawców inwestycji Katarzyna Para, moja zastępczyni. Z kolei dr hab. Zbigniew Możdżeń, konserwator muzeum - czuwał, by pierwszy dom w styl zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza wyglądał tak, jak powinien wyglądać - mówi Anna Wende -Surmiak.

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego zastrzega, że "to nie jest inauguracja Koliby, bo jeszcze trwają prace aranżacyjne drugiej części wystawy, zlokalizowanej w zachodnim skrzydle willi. - Tam znajdować się będzie nowa wystawa pokazująca historię stylu zakopiańskiego na tle innych stylów narodowych, które w tym samym czasie rodziły się w różnych częściach Europy. Druga wystawa będzie ekspozycją biograficzną Stanisława Witkiewicza. To postać ważna dla Zakopanego, istniejąca w swoich realizacjach, ale nigdy nie było wystawy na temat jego samego. Cieszymy się, że znajdzie swoje miejsce w swoim pierwszym projekcie w stylu zakopiańskim. Zaprosimy państwa w drugiej połowie września na pełną inaugurację wystawy. Na razie czynna jest stała ekspozycja stylu zakopiańskiego, przygotowany został ogród, więc postanowiliśmy udostępnić Kolibę na sezon letni zwiedzającym - dodaje dyrektor placówki.

Zakres remontu był spory. - Fundamenty zostały podbite i wzmocnione, wykonany został system odprowadzenia wód opadowych, zmieniono pokrycie dachowe na gonty. Pace wewnątrz to wymiana większości podłóg, wykonanie ogrzewania podpodłogowego, by uniknąć grzejników. Poprzednio były piece elektryczne i awaryjnie ten system zachowano. Wyczyszczono płazy z zewnątrz i wewnątrz, wykonano systemy zabezpieczeń, monitoring, instalacje przeciwpożarową i alarmową, zmodernizowano oświetlenie, wyremontowano piece kaflowe i kamyczkowe. Modernizacji uległo też wejście do Koliby. Znajduje się ono obecnie od strony północnej, a wyjście będzie od frontu - wymienia Zbigniew Możdżeń, główny specjalista do spraw ochrony zabytków Muzeum Tatrzańskiego .

Remont sfinansowano z funduszy europejskich, którego operatom było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny zapewnił Urząd Wojewódzki w Krakowie.

s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
vivat08:09, 4 lipca 2020
tylko 3 mln
REKIN09:32, 2 lipca 2020
Prawdziwa Perła !!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij