Nagroda dla księdza z Podhala. Usłyszano "Wołanie z Wołynia" - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Rain
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 76 %
Rain
Wiatr: 15.408 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
10°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 10.8 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
20.07.2020, 20:29 | czytano: 3999

Nagroda dla księdza z Podhala. Usłyszano "Wołanie z Wołynia"

Na wniosek poroniańskiego Oddziału Związku Podhalan ks. Witold Józef Kowalów został laureatem nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

zdj. Robert Chowaniec
zdj. Robert Chowaniec
"Związek dostrzegł ogrom pracy duszpasterskiej i redaktorskiej zwieńczony srebrnym jubileuszem 25-lecia działalności polskiego wydawnictwa „Wołanie z Wołynia" na terenach, gdzie żyją katolicy narodowości ukraińskiej i polskiej oraz serii książkowej „Biblioteka Wołania z Wołynia" - czytamy w uzasadnieniu.

Ks. Vitold-Yosif Kovaliv vel ks. Witold Józef Kowalów urodził się 29 maja 1967 roku w Zakopanem. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Białym Dunajcu Górnym, rozpoczął I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Egzamin maturalny złożył w 1986 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

W 1992 roku otrzymał święcenia kapłańskie i uzyskał stopień magistra historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1992 roku pracuje na Ukrainie. Wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Wołyniu, wieloletni emerytowany proboszcz parafii Ostróg na Wołyniu, proboszcz parafii Zdołbunów i Klewań, proboszcz parafii Kuniów w diecezji kamieniecko-podolskiej, członek Rady Głównej Synodu Archidiecezji Lwowskiej, Rady Kapłańskiej Archidiecezji Lwowskiej. W grudniu 1996 roku wybrany na członka Rady Kapłańskiej Diecezji Łuckiej.

Założyciel i redaktor naczelny czasopisma religijno-społecznego rzymskokatolickiej diecezji Łuckiej „Wołanie z Wołynia" (od 1994 r.) – w 2019 obchodzono 25-lecie czasopisma oraz serii książkowej „Biblioteka Wołania z Wołynia". Autor książek - „Zmartwychwstały Kościół" cz. 1 (Biały Dunajec - Ostróg 1998), „Ks. Michał Stanisław Głowacki «Świętopełk» (1804-1846). Folklorysta i współorganizator powstania” (Biały Dunajec - Ostróg 1999), „Sursum corda. W górę serca. Wybór artykułów prasowych z lat 1992-1997” (Biały Dunajec-Ostróg 1999), „Spotkałem człowieka. Ks. Władysław Bukowiński w pamięci wiernych i przyjaciół”, zebrał i opracował ks. Witold Józef Kowalów, cz. 1: Biały Dunajec-Ostróg 2001, cz. 2: Biały Dunajec-Ostróg 2006, „Szkice z dziejów kościelnych Ostroga i okolicy", Biały Dunajec-Ostróg 2001. - i wielu artykułów ukazujących historię i teraźniejszość Kościoła Katolickiego na Ukrainie.

Członek Komisji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy ds. Środków Społecznego Przekazu (od 1999 r.). W 2001 r. razem z Janem Kierznowskim z Krakowa rozpoczął starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Władysława Bukowińskiego (1904-1974). 11 lutego 2005 r. powołany na członka Komisji Historycznej tegoż procesu. Wykładowca Uniwersytetu Narodowego „Akademia Ostrogska" (2002-2010) i Wyższego Seminarium Duchownego pw. Najświętszego Serca Jezusa diecezji kijowsko-żytomierskiej w Worzelu (2016-2018).


Członek Związku Podhalan Oddział Poronin. Jest pasjonatem i miłośnikiem historii Polski i Ukrainy (Wołyń), ks. Witold jest znanym bibliofilem, posiadającym ogromną bibliotekę i archiwum. Zbiory te wypełniają cały jego dom, tworząc w nim specyficzną intelektualną atmosferę. Ksiądz Witold lubi też długie wieczorne dysputy, które śmiało można nazwać na wzór Krzemienieckich mianem „Biesiad Ostrogskich”.

Odznaczony Medalem Pro Memoria Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Laureat IX Polonijnej Nagrody im. Ireny i Franciszka Skowyrów za całokształt twórczości na temat Kościoła katolickiego i Polaków na Wołyniu. W 2006 r. mianowany kanonikiem (expositorio canonicali). Nagrodzony Złotym Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodą „SEMPER FIDELIS”- Honorowe wyróżnienie IPN.

W 2012 r. otrzymał nagrodę „Małego Feniksa" za całokształt pracy i wydanie 77 pozycji wydawniczych. Członek Rady Naukowej Instytutu Badań Kościelnych w Łucku. W 2010 r. mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Łuckiej. W 2019 r. w wyniku ciężkiej choroby mianowany rezydentem przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas