100 rocznica urodzin hrabiego Włodzimierza Dunina-Borkowskiego, więźnia I transportu do KL Auschwitz - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
29.07.2020, 10:26 | czytano: 2499

100 rocznica urodzin hrabiego Włodzimierza Dunina-Borkowskiego, więźnia I transportu do KL Auschwitz

Poznajcie hrabiego, Włodzimierza Dunina – Borkowskiego. Urodził się 29 lipca 1920 roku w Ostrowsku na Podhalu. W 1939 roku ukończył liceum krakowskie i zdał na studia medyczne. Niestety, Włodzimierz nie zdążył ich rozpocząć z powodu wybuchu wojny. Za działalność w ZWZ zostaje aresztowany 6 maja 1940 roku i trafia do więzienia na Montelupich w Krakowie.

14 czerwca 1940 roku, zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Włodzimierza Dunin – Borkowski, hrabia – staje się od tego czasu numerem 360.

Początkowo zostaje przydzielony do ciężkich prac budowlanych. W poszukiwaniu lepszego miejsca, udaje mu się następnie podjąć pracę w stolarni. Zajmował się w niej m.in. rysowaniem różnych ozdobników, które potem rzeźbiono na drewnianych wyrobach.

Wykonywał potajemnie projekty witraży, z myślą, że kiedyś po wojnie powstanie świątynia, a w niej sanktuarium pamięci ofiar KL Auschwitz. Wiele prac jego autorstwa ocalało dzięki obozowemu i przyobozowemu ruchowi oporu.
Włodzimierz Borkowski był więźniem kilku niemieckich obozów. W 1944 roku zostaje przeniesiony do Breslau – Lissa, a stamtąd, z początkiem stycznia 45 do KL Gross – Rosen – obozu macierzystego. Przed w Wielkanocą zostaje ewakuowany do KL Buchenwald. Wyniszczający marsz ewakuacyjny i pobyt w obozie Flossenburg stały się ostatnim etapem morderczej wędrówki. Dnia 23 kwietnia 1945 roku Włodzimierz odzyskuje wolność.

Do Polski powraca 26 lipca 1945 roku. Ponownie podejmuje studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1950 roku uzyskuje dyplom lekarza. Był lekarzem medycyny przemysłowej, chirurgiem, rentgenologiem, ratownikiem górniczym. Obok pracy zawodowej zajmował się działalnością artystyczną - pisał wiersze i malował obrazy. Repliki projektów witraży oświęcimskich, które dzisiaj są przechowywane w zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau są jego dziełem. Honorowy obywatel Miasta Krakowa. Uhonorowany również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oświęcimskim.

Zmarł 6 sierpnia 2015 roku w Krakowie. Czy pozwolimy mu odejść w zapomnienie?

Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Zostały ELYTU06:23, 31 lipca 2020
Cały czas Polska była pozbawiana elit, potrzebnych zawsze do nadawania kierunku rozwoju kraju. Tak samo jest obecnie. Zamiast wywózki jest emigracja. Nie tylko pamiętajmy o tych których unicestwiono, ale przekiwajmy tą pamięć w mądrość na dzień dzisiejszy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas