Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Jabłonka i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 90
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Clouds
16°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 88
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
31.07.2020, 10:06 | czytano: 526

Zekher, czyli pamięć o żydowskich ofiarach II wojny światowej

zdj. Zespół Historia Rabki

RABKA-ZDRÓJ. Na cmentarzu Miejscu Pamięci w lasku za willą "Tereska" zamontowana została tablica upamiętniająca żydowskie ofiary z czasów II wojny światowej.

Jednym z inicjatorów tego przedsięwzięcia jest Michał Rapta, współorganizator "Spaceru Pamięci" w Rabce-Zdroju, podczas którego przybliżana jest historia zagłady Żydów na tym terenie.

- Tablica została zamontowana na tylnej ścianie istniejącego pomnika, którego frontowa część z napisem „Cześć męczennikom poległym z rąk ludobójców hitlerowskich 1941-1942” przestała być dostępna dla odwiedzających ten cmentarz. Stało się to w wyniku późniejszej, niż powstanie cmentarza, budowy ogrodzenia, prawie na styku z płytami nagrobnymi - wyjaśnia Michał Rapta.

Na tablicy wypisano imiona i nazwiska oraz wiek ponad 200 Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zamordowani w Rabce w czasie II wojny światowej. Większość z nich zginęła podczas masowych egzekucji, przeprowadzonych przez załogę i kursantów niemieckiej Szkoły Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce, które odbywały się w lasku za budynkiem szkoły.

- Osoby te zidentyfikowano na podstawie relacji świadków oraz rejestru Żydów, wykonanego w czasie wojny przez Judenrat na polecenie komendanta Szkoły Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce, w którym to rejestrze odnotowywano daty likwidacji - dodaje.

Inicjatorem powstania tablicy, wykonawcą projektu i organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Historia Rabki w składzie: Narcyz Listkowski, Michał Rapta i Grzegorz Moskal. Projekt tablicy został uzgodniony z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i ta instytucja w całości sfinansowała realizację projektu. Przy projekcie pomagała Anna Janowska z domu Kleinberg ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Karolina Panz, Wojciech Wasilewski Alina Małocha, Jolanta Sternberg-Tarshish, Karen Forth, Varda Yaarim, Jakub Antosz-Rekucki oraz dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie Jonathan Ornstein.

Uroczyste odsłonięcie tablicy planowane jest 30 sierpnia br. na zakończenie, organizowanego przez Zespół Historia Rabki oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, cyklu wydarzeń upamiętniających ludność żydowską Rabki i okolic. Tego dnia zaplanowano Spacer Pamięci, który rozpocznie się o godzinie 16:00 na deptaku przed Kawiarnią Zdrojową, a zakończy na cmentarzu za willą "Tereska".

Dzień wcześniej o godzinie 17:00 w sali Teatru Lalek "Rabcio", Ewa Koper z Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu wygłosi wykład pt. „Miejsce pustki, cmentarzysko bez nazwisk – historia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu”. W foyer teatru zaprezentowana zostanie wystawa pod tytułem „Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu. Historia i relikty”, omawiająca historię obozu w świetle wykopalisk archeologicznych.

opr.s/

-----

Klika słów o niemieckiej Szkole Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce.

W 1940 r. do Rabki przeniesiono z Zakopanego niemiecką Szkołę Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Początkowo jej siedzibą był budynek kolonii dla dzieci żydowskich fundacji Wilhelma i Marii Fränklów przy ulicy Podhalańskiej. W 1941 r. szkoła została przeniesiona do willi „Tereska”, w której przed wojną mieściło się Sanatoryjne Gimnazjum Żeńskie należące do rodziny Szczuka. W tym czasie kierownikiem administracyjnym szkoły został Wilhelm Rosenbaum, który wśród mieszkańców zyskał miano „kata Rabki”. Latem 1941 r. z jego polecenia rozpoczęto prace budowlane. Podczas rozbudowy powstały: bunkry, garaż, budynek gospodarczy z celą więzienną, stajnia, plac sportowy wraz z schodami wykonanymi z żydowskich macew. W pobliskim lasku wybudowano małą i dużą strzelnicę dla kursantów oraz utwardzono drogę i uregulowano pobliski potok. W większości prace te zostały wykonane przez przymusowych robotników żydowskich. Wiosną 1942 r. Rabkę zamieszkiwało 686 Żydów. Załoga szkoły i jej kursanci byli odpowiedzialni za masowe egzekucje ludności żydowskiej oraz prześladowania wobec mieszkańców Rabki i okolic. W lasku obok „Tereski” znajdują się masowe groby około 500 ofiar. 30 sierpnia 1942 r. przeprowadzono deportację ludności żydowskiej z Rabki do obozu natychmiastowej zagłady w Bełżcu. Budynek szkoły został opuszczony przez Niemców z powodu zbliżającego się frontu 25 stycznia 1945 r.

Zapraszam do kontaktu w sprawie obchodów - Narcyz tel. 531 829 113

Michał Rapta
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Nie chce mi się nawet ...21:12, 31 lipca 2020
A ja się o nic nie pytam.
88812:00, 31 lipca 2020
A ja wiem gdzie są jeszcze Żydzi rozstrzelani i pochowani.Babka mi pokazała.I nikogo to nie interesuje,nawet Żydów,bo się ich pytałem.
K.10:20, 31 lipca 2020
Widzę że Polacy pochodzenia judejskiego wciąż są pięknie delektowani przez polskie społeczeństwo..
Niebawem ACT 447 nas dopiero odrze z resztek majątków, godności i pamięci o prawdzie.
....10:17, 31 lipca 2020
a ja sie pytam gdzie jest pamiec o Polskich ofiarach wojny? najwiecej wymordowano Słowian ....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij