Piątek, 25 wrzesień 2020, Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Rabka Zdrój i okolice
Fog
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 33.804 km/h Wilgotność: 90
Fog
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Fog
13°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 100
Fog
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
05.08.2020, 12:55 | czytano: 4713

Kiedyś w potokach prali... (zdjęcia)

W ramach zadania „My górale i nasza tożsamość”, w Ochotnicy Górnej kręcony był film pokazujący, jak dawniej kobiety robiły pranie w potoku. Wystąpiły w nim gospodynie z Ochotnicy i Tylmanowej.

Na planie filmowym było głośno i gwarnie. W ruch poszły tarki, kijanki, cebrzyki i balie. Potok Jamne w Ochotnicy Górnej stał się przez chwilę scenerią minionych czasów.

Aktorzy ubrani w dawne stroje przenieśli nas w świat przeszłości – prosty, wartościowy i piękny. Było gwarno i wesoło. Wśród szumu potoku rozbrzmiewał góralski śpiew oraz radosny krzyk dzieci.

To drugie z pięciu nagrań realizowanych w ramach zadania „My górale i nasza tożsamość” w ramach dofinansowania z EtnoPolski 2020, którego beneficjentem jest Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej.

Organizatorzy dziękują wszystkim aktorom za udział w nagraniach: „Wasza zaradność, pomysłowość i spontaniczność sprawiła, że materiał, który został sfilmowany jest niezwykły. Dodać należy, że każdy z aktorów na własną rękę zaopatrzył się w stare sprzęty i stroje, o które już teraz nie jest łatwo. Dziękujemy Michałowi Buskowi za kolejny, ciekawy scenariusz. Dziękujemy pani Annie - gospodyni „Piwnicy pod Wanatami” w os. Jamne, która udostępniła nam miejsce w swoim ogrodzie i służyła pomocą. Dziękujemy gospodarzowi – panu Józkowi za pokazowy przejazd koniem ciągnącym wóz z sianem”.

Materiały prasowe, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
ech00:15, 8 sierpnia 2020
Do Magda
Śpią bo nie mają się o co martwić, czy kobiety mają ograniczone prawa, kto ci broni iść na budowę idź pracuj, do kopalni również, pójdziesz. Jeśli walczysz o równe prawa to w każdej dziedzinie rozumiem.
Śliczny17:57, 7 sierpnia 2020
Taczka drewniana,góra chodników i jazda nad Biały Dunajec(z Szaflarskiej,500 metrów tam gdzie teraz oberża pod kwiatkiem). Szare mydło,kijanka i przy okazji matka mnie wyszorował(nie miałem wtedy telefonu ,fbuka). Żadnych wirusów,paniki jak teraz.
Z.K.14:10, 7 sierpnia 2020
Po prostu świetne... :)
zwykła góralka21:01, 5 sierpnia 2020
@Maga, ktoś chyba w zimnej wodzie górskiego potoku wyprał Ci mózg.
Mówię jak jest20:40, 5 sierpnia 2020
Fajne klimaty.Realistycznie odtwarzają życie sprzed lat. Dobrze, że to przypominają, bo nasza młodzież żyjąca w wirtualnym świecie gier komuterowych myśli, że mleko i jajka produkjują w fabrykach...
fred19:08, 5 sierpnia 2020
Jo do tej pory piorę bo lubie takie pranie które wyprane w wodzie potoku.
Maga14:14, 5 sierpnia 2020
A jak trzeba walczyć o prawa kobIet w XXI wieku, to panie śpią do 12. Za pinionszki od podatników i złej UE po południu też śpią.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij