"Pienińskie sacrum" - podsumowanie (video) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
02.09.2020, 15:26 | czytano: 1928

"Pienińskie sacrum" - podsumowanie (video)

Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE zrealizowała cykl pięciu filmów cyklu „Pienińskie Sacrum”. Ideą każdego z nich jest prezentacja klasycznej muzyki organowej z walorami historycznymi i turystycznymi Krościenka n. Dunajcem oraz twórczością artystów ludowych.

Narratorami kolejnych odcinków są znawcy kultury i historii pienińskiej: historyk i popularyzator nauki Krzysztof Koper oraz przewodnik górski i muzyk ludowy Marian Jarosz.

Pierwszy z nich – „Szlakiem krościeńskich świątyń” opowiada o krościeńskich kościołach: starym i nowym, a część muzyczną stanowią recitale duetu: wiolonczelistki Barbary Łypik-Sobaniec i perkusisty Tomasza Sobańca oraz recital jednego z nestorów polskiej organistyki Józefa Serafina.



Drugi odcinek „Śladami Jana Pawła II" (w stulecie urodzin Świętego Papieża)” opowiada o powiązaniach historycznych i duchowych Papieża – Polaka z Krościenkiem n.D. oraz postacią ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruch Światło-Życie, który ma swoją siedzibę właśnie tutaj. W części muzycznej prezentują się studenci Akademii Muzycznej w Krakowie: Jakub Kapała, Marcin Kucharczyk, Kinga Szalecka i Piotr Michalik.



Trzeci odcinek to podróż „Szlakiem krościeńskich galerii autorskich”: Zbigniewa Urbańskiego – makiety pienińskie, Marii i Stanisława Czepielów – wszechstronna twórczość ludowa, Anny i Tadeusza Olesiów – preparacja zwierząt oraz hafty ludowe, a także Andrzeja Beliczyńskiego – malarstwo. W części muzycznej rozbrzmiewa recital utworów i improwizacji organowych w wykonaniu Marka Stefańskiego oraz występ Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem w składzie: Jan Kubik – prym, Izabela Dusik – sekund, Dariusz Gabryś – sekund II oraz Marian Jarosz – basy.



Czwarty odcinek to podróż „Szlakiem krościeńskich kapliczek”, dużych i małych, położonych w różnych rejonach Krościenka. W części muzycznej występują: skrzypaczka Maria Perucka oraz organista Archikatedry w Oliwie Roman Peruccy.



Ostatni, piąty odcinek porusza się „Śladami krościeńskiego zdroju”, gdzie w części muzycznej króluje znakomity duet organisty Bogdana Narlocha i trębacza Romana Grynia.



Premiery filmów miały miejsce w kolejne soboty o godz. 19:00, począwszy od 25 lipca na kanale YouTube.

Dodatkowo 15 sierpnia miała miejsce projekcja trzeciego odcinka cyklu „Szlakiem krościeńskich galerii autorskich” w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, połączona z wykonaniem muzyki organowej i góralskiej „na żywo” w wykonaniu artystów biorących udział w filmie: organisty Marka Stefańskiego oraz Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika. Tym samym grono odbiorców filmu zostało poszerzone o publiczność obecną w miejscu prezentacji.

Wszystkie filmy są dostępne m.in. na stronie internetowej www.arsproarte.pl

Projekt został zrealizowany wraz z parafią Wszystkich Świętych, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem jako Partnerem oraz Ars Sonora Studio jako producentem dofinansowanych ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas