Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Jabłonka i okolice
Fog
-0°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 100
Fog
-0°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 88
Clouds
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 80
Fog
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
20.10.2020, 11:20 | czytano: 1240

110 rocznica urodzin Józefa Chramca Chramioska, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Józefa Chramca-Chramioska. Urodził się 20 października 1910 roku w Zakopanem, w jednym z najstarszych góralskich rodów Chramców Chramiosków, gazdujących w okolicy dzisiejszej ulicy Chramcówki.

Był trzecim z dziewięciorga dzieci Agnieszki z Chyców i Józefa Chramca Chramioska. Podobnie jak jego ośmioro rodzeństwa został wychowany w duchu patriotycznym, poszanowaniu tradycji I umiłowaniu wiary katolickiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował edukację zawodową terminując w warsztacie stolarskim. Jednocześnie jako utalentowany sportowo młodzieniec rozpoczął intensywne treningi w pobliskim klubie sportowym Towarzystwo Sportowe Wisła Zakopane.

Był narciarzem uniwersalnym, bo zajmował się jednocześnie konkurencjami zjazdowymi,biegami płaskimi,skokami narciarskimi i kombinacją norweską. Talent i osiągnięcia w sportach narciarskich skierowały go do odbycia służby wojskowej w formacji Strzelców Podhalańskich. Po wzorowej służbie wojskowej,w czasie której zdobył dodatkowe doświadczenie górsko- taternicze i tytuł strzelca wyborowego wrócił do Zakopanego gdzie kontynuował swą karierę sportową reprezentując barwy klubowe i narodowe w narciarstwie.

Trzeba pamiętać, że grono klubowe T.S. Wisła (klub gwardyjski) było przesycone ideami rycersko- patriotycznymi macierzystego klubu Wisła Gwardia Kraków i ściśle związane z wojskową elitą małopolską.


Na tym gruncie po wrześniowej napaści Niemiec na Polskę rezerwiści z T.S. Wisła podjęli natychmiast służbę dywersyjną.W pierwszym okresie polegała ona na przeprowadzaniu przez tatrzańską granicę ludzi ściganych przez okupanta, żołnierzy którzy pragnęli przedostać się do tworzonej na zachodzie Armii Polskiej ,oraz systematycznej służbie kurierskiej.

Po "wsypie" wiosną 1940 roku Wujek został aresztowany przez gestapo i osadzony w "Katowni Podhala -PALACE".
Wierny przysiędze wojskowej mimo wielodniowych tortur , nie zdradził kolegów z konspiracji i nie podjął współpracy z Gestapo odrzucając propozycję podpisanisa VOLKSLISTY i pracy w charakterze trenera niemieckich oddziałów górskich .

W tych okolicznościach przewieziono go do więzienia w Tarnowie a następnie 14 czarwca 1940 roku w pierwszym transporcie Polaków do K.L. Auschwitz - gdzie nadano mu numer 101.

Tutaj kontynuował swą działalność w obozowej komórce konspiracyjnej i gdy znalazł się w obozie rotmistrz Witold Pilecki on jako najwcześniejszy więzień stał się dla niego najcenniejszym źródłem informacji.

Jako niezłomny w swej postawie patriota i aktywny konspirator został skazany przez komando K.L. Auschwitz na rozstrzelanie pod ścianą śmierci.

Wyrok wykonano 24 sierpnia 1942 roku.

---

Z podziękowaniem dla Rodziny, która przesłała biografię Józefa Chramca Chramioska, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Cześć i chwała Bohaterom!

Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
komentarze
Joanna21:18, 5 listopada 2020
Panie Sebastianie -dziękuję, za informacje o tak wyjątkowych postaciach.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij