Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
29.12.2020, 10:14 | czytano: 1073

Budżet Województwa Małopolskiego na 2021 rok uchwalony

Fot. UMWM

28 grudnia odbyła się XXXIII zdalna sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego VI kadencji. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął budżet województwa na 2021 rok! Za dokumentem przygotowanym przez Zarząd Województwa głosowało 25 radnych, przeciw było 10, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

- Budżet Województwa Małopolskiego na 2021 rok został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Zarząd Województwa Małopolskiego złożył dwie autopoprawki. Pierwsza dotyczy przeniesienia części środków z 2020 roku na rok przyszły. Druga dotyczy poprawek zgłoszonych przez Radnych i Kluby. Dziękuję tym wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w toku konsultacji i do samego przyjęcia projektu budżetu. Wychodząc z inicjatywą jako pierwszy, spotykałem się również z radnymi opozycji przed jego przyjęciem. Jak wszyscy wiemy, z powodu pandemii sytuacja jest dynamiczna i nie do końca przewidywalna. Zapewniam jednak, że budżet jest tak skonstruowany, by przewidywał czynniki ryzyka. Dziękuję tym Radnym, którzy zadeklarowali poparcie budżetu Województwa Małopolskiego na 2021 rok, ale rozumiem też tych z Radnych, którzy w tych trudnych okolicznościach zadeklarowali głosowanie przeciw - mówił przed kluczowym głosowaniem marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął budżet województwa na 2021 rok! Za dokumentem przygotowanym przez Zarząd Województwa Małopolskiego głosowało 25 radnych, przeciw było 10, natomiast 4 osoby wstrzymały się od głosu.

W przyjętej uchwale ustalono dochody budżetu Województwa Małopolskiego na 2021 rok w łącznej kwocie ponad 1 miliarda 757 mln zł. Wydatki budżetu Województwa Małopolskiego na 2021 rok wyniosą natomiast blisko 2 miliardy 200 mln zł.

Najwięcej środków Województwo Małopolskie przeznaczy na transport i łączność: to aż 918 milionów zł, z czego na przewozy kolejowe zarezerwowano 391 milionów zł, a przewozy autobusowe 57 milionów złotych. Na zadanie związane z drogami przeznaczone zostanie 437 milionów zł.

223 miliony zł zarezerwowano na zadania związane z ochroną zdrowia. To szczególnie ważne w czasie epidemii.

263 miliony zł sejmik przeznaczył w planie wydatków na zadania związane z kulturą z przeznaczeniem na Filharmonię, Operę, teatry, muzea, biblioteki, klubu kultury.

76 milionów zł zabezpieczono w rezerwach ogólnej i celowych, w tym rezerwie kryzysowej. Przypomnijmy, że właśnie z rezerwy kryzysowej Zarząd Województwa Małopolskiego sfinansował pierwsze zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Biorąc pod uwagę wnioski zgłoszone podczas prac nad projektem budżetu na 2021 rok przez Radnych Województwa Małopolskiego, Kluby Radnych oraz Komisje Sejmiku Województwa Małopolskiego, Zarząd Województwa Małopolskiego wprowadził zmiany polegające między innymi na zwiększeniu wydatków na: zadania inwestycyjne realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie przy współudziale samorządów lokalnych, zadania w zakresie upowszechniania turystyki, jak również zwiększono wsparcie realizacji zadań wychowawczych szkoły. A także – zadań z zakresu rozwijania i wdrażania Wojewódzkich Programów dotyczących ochrony zdrowia czy zadań z zakresu kultury fizycznej.
Dodatkowe kilkanaście milionów złotych przeznaczono m.in. na realizację zadań takich jak:

- Przebudowa skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Kościelnej na drodze wojewódzkiej nr 791 w Trzebini,

- Przebudowa skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Sobieskiego na drodze wojewódzkiej nr 781 w Płazie,

- Przebudowa drogi wojewódzkiej w m. Rzepiennik Biskupi, polegająca na budowie zatoki i wiaty autobusowej oraz poszerzeniu drogi,

- Wykonanie chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 962 Jabłonka-Lipnica Wielka-Winiarczykówka,

- Modernizacja/przebudowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 781 w m. Andrychów,

- Budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 949 w m. Polanka Wielka,

- VeloMalopolska 2.0 - Aktualizacja koncepcji budowy tras rowerowych w Województwie Małopolskim – 500 000 zł na dalsze prace koncepcyjne stworzenia spójnej sieci tras rowerowych przebiegających przez całe województwo,

- „Każde dziecko ma talent” – program wsparcia dla uczniów zagrożonych marginalizacją społeczną,

- „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie” - projekt zakłada działania ukierunkowane na rozbudzanie oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych,

- „Młodzi zdolni Małopolanie” – celem projektu jest kształtowanie osobowości młodych Małopolan oraz wyrównywania szans edukacyjnych poprzez promowanie wyjątkowych i zdolnych uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych Województwa Małopolskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych,

- „Bezpieczni bo zaszczepieni” - Program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027 (szczepienia ochronne przeciwko meningokokom),

- „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie” - Program polityki zdrowotnej pn. „Działania edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej jako prewencji chorób dla dzieci i młodzieży w województwie małopolskim”,

- Działania w zakresie kultury fizycznej (o kwotę 3 250 000 zł), w Departamencie Sportu i Igrzysk Europejskich, na zadania pn.: - „Małopolska infrastruktura rekreacyjno – sportowa - MIRS” w ramach Programu modernizacji boisk i miejsc rekreacji.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Wojciech13:18, 29 grudnia 2020
"Wykonanie chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 962 Jabłonka-Lipnica Wielka-Winiarczykówka,"

Będzie budowany ten chodnik na całej długości drogi 962 (?), wzmianki o przetargu/zamówieniu są już z roku 2013 i jak to tej pory raczej marnie to idzie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij