Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
08.02.2021, 10:47 | czytano: 704

Gospodarka śmieciowa w gminie Ochotnica (komunikat)

W Gminie Ochotnica Dolna od stycznia nastąpiły zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi. Jeszcze pod koniec zeszłego roku Rada Gminy Ochotnica Dolna podjęła nową uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia wysokości stawki tej opłaty.

Jak podkreśla wójt Tadeusz Królczyk - Dzięki zmianom w systemie odbioru odpadów komunalnych i korzystnej ofercie w ramach postępowania przetargowego, mimo wzrostu cen, udało się trzeci rok utrzymać jedne z najniższych stawek w regionie.

Rada Gminy ustaliła miesięczną cenę na 2021 rok, na poziomie 17,00 zł/mieszkańca przy nieruchomości posiadających kompostownik. Jeśli gospodarstwo nie posiada kompostownika wówczas stawka podstawowa jest wyższa o 2,50 zł, czyli wynosi 19,50 zł.
Zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi związana jest
ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie całego kraju.

Pozostałe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są następujące:
Opłata ryczałtowa dla domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, położone na terenie Gminy Ochotnica Dolna będzie wynosić 180,00 zł/rok.
Mimo, że większość gmin rezygnuje z obsługi podmiotów gospodarczych w ramach systemu odpadów komunalnych w Ochotnicy postanowiono utrzymać dotychczasowy system jak i dotychczasową stawkę, która jest najniższa w regionie. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą: Za worek o pojemności 120 l – 15,60 zł/miesiąc. Zgodnie z ustawą za worki o większej pojemności stawki opłat ustala się w wysokości proporcjonalnej do ich pojemności.
 
Opłata dla nieruchomości, w których zamieszkują mieszkańcy oraz jednocześnie posiadają one część niezamieszkałą wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jest suma dwóch opłat:
- Opłata standardowa jak dla nieruchomości zamieszkałych oraz
- Opłata ryczałtowa w kwocie 180 zł/rok

W przypadku nie wypełnienia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, stawki będą 2 razy wyższe.
Właściciele nieruchomości którzy złożyli deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a ilość mieszkańców nie uległa zmianie,  nie są zobowiązani do składania nowej deklaracji.
Nową deklarację są zobowiązani złożyć:
- właściciele nieruchomości w których uległa zmianie ilość mieszkańców
- osoby, które prowadza działalność gospodarczą
- właściciele nieruchomości, którzy wynajmują część mieszkania na cele rekreacyjno- wypoczynkowe
- osoby które wcześniej deklarowały, że nie będą segregować odpadów.

Zgodnie z uchwaloną ustawą nie można już oddawać niesegregowanych odpadów. Na podstawie art. 6k  ust. 1  w przypadku braku segregacji lub stwierdzenia nieprawidłowości w jej prowadzeniu stawka za śmieci będzie naliczana jak za odpady zmieszane, a właściciele muszą się liczyć z nałożeniem na nich kar finansowych.
Wójt gminy podkreśla:
1
)  przywracamy odbiór odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy 2 razy w roku, a
2) w miesiącach letnich, tj. od czerwca do sierpnia tworzywa sztuczne i metale (kolor żółty) będą odbierane 2 razy w miesiącu.
3) zwiększamy limit oddawania odpadów budowlanych do 3 m3 bezpłatnie od nieruchomości, oraz do 10 opon od samochodów osobowych do 3,5 t od nieruchomości w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) – Tylmanowa, os. Rzeka 419,

PSZOK będzie czynny w dni robocze, tj. od poniedziałku do czwartku w godzinach od 08.00 do 15.00.

Poniżej publikujemy harmonogram odbioru odpadów w Ochotnicy Dolnej i Górnej oraz w Tylmanowej.
jd / UG Ochotnica Dolna
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij