Piątek, 20 kwiecień 2018, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Nowy Targ i okolice
pogodnie
22°
Wiatr: 6.1 km/h Wilgotność: 31%
pogodnie
21°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 22%
pogodnie
27°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 29%
pogodnie
19°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 36%
pogodnie
16°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 38%
pogodnie
20°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 25%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
29.12.2009, 18:31 | czytano: 1947

Zajęcia teatralne, dziennikarskie, muzyczne i sportowe - projekt unijny w SOSW (galeria)

arch. SOSW nr 1

NOWY TARG. Mija 4. miesiąc realizacji projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 9-L, przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1.

Jego realizację zaplanowano na 23 miesiące, a wysokość uzyskanego dofinansowania to prawie pół miliona złotych. Te środki zostaną przeznaczone częściowo na zorganizowanie dzieciom specjalistycznej pomocy terapeutycznej, która pomoże im uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Dotychczas przeprowadzono 325 godzin z zakresu terapii korekcyjno-kompensacyjnej, logopedii, psychoterapii z elementami socjoterapii oraz gimnastyki korekcyjnej. Do pracy terapeuci korzystają z bogatej bazy, jaką dysponuje SOSW nr 1 m.in. EEG Biofeedback i Tomatis.

Poza tym w projekcie zaplanowano dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które rozwijają zainteresowania i zamiłowania dzieci. Ta forma działań dokonuje się z wykorzystaniem alternatywnych metod pracy. Dostarcza ona uczniom wiele radości, satysfakcji, toteż dzieciaki z radością w nich uczestniczą. Największą popularnością cieszy się nauka pływania na basenie. Już sześć razy uczniowie pod kierunkiem instruktora rozwijali swoje umiejętności sportowe w Termach Podhalańskich w Bańskiej Niżnej.

Prawdziwe talenty objawiają się podczas zajęć artystycznych: muzycznych, teatralnych i plastycznych. Pierwsze owoce tych działań to wyróżnienie w Konkursie Plastycznym organizowanym przez nowotarski MDK pt. „Niepodległość” dla ucznia klasy V Rafała Potocznego, występ zespołu teatralnego podczas Spotkania z Mikołajem. "Siły teatralne" zostały tu wzmocnione przez artystów muzyków z działających w ramach projektu „Wesołych Nutek”. Obecnie trwają gorączkowe przygotowania do premiery Jasełek - także w wykonaniu połączonej grupy teatralnej i muzycznej. Owa premiera będzie miała miejsce podczas Spotkania Noworocznego, które tradycyjnie jest organizowane w SOSW. W dalszej kolejności mali artyści pojadą na tournee po zaprzyjaźnionych szkołach…

„Od Orawy aż po Spisz” - to tytuł zadania, podczas którego uczniowie poznają swoją „małą ojczyznę”. W październiku miała miejsce realizacja pierwszego z 3 etapów zadania: wycieczka na Orawę, do Zubrzycy Górnej, gdzie wszyscy uczestnicy projektu poznawali historię, kulturę, tradycje mieszkańców tej części naszego regionu. Podczas lekcji edukacyjnych „wypiekali chleb” oraz uczyli się „rafać len”. W orawskiej karczmie mieli okazję skosztowania regionalnych potraw i potańczyć przy góralskiej kapeli.

Zajęcia dodatkowe proponują też uczniom rozwijanie umiejętności matematycznych i doskonalenie znajomości języka angielskiego. Dokonuje się to poprzez zabawę, zdrową rywalizację (konkurs Matematyczny „główka pracuje”), z wykorzystaniem konkretnych sytuacji dnia codziennego. Wtedy liczenie nie jest takie trudne, a staje się umiejętnością niezbędną w życiu i przydatną na co dzień.

Wszystkie te działania są skrzętnie monitorowane nie tylko przez osoby zarządzające projektem, ale głównie przez zespół „małych dziennikarzy”, który redaguje gazetkę szkolną „Echo Szkoły”. Podpatrzyli oni warsztat dziennikarski podczas wizyty w „Tygodniku Podhalańskim”. Zostali „przeszkoleni” przez profesjonalistę, pana Józefa Figurę, który zdradził im kilka zawodowych tajemnic i receptę na sukces wydawniczy. Piętnastoosobowa ekipa pilnie pracuje i wydała już – zgodnie z planem - dwa numery gazetki. Ostatni numer, grudniowy liczy aż 14 stron. Oby tak dalej….

Nie ma co ukrywać, że realizacja projektu wymaga wiele wysiłku od całej szkolnej społeczności. Niemniej daje poczucie satysfakcji i właściwego wykorzystania szansy dla stworzenia większych możliwości dla uczestników projektu. A przecież o to chodzi.

Halina Szewczyk

Zdjęcia - z archiwum szkoły
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij