Pół życia w krótkich spodenkach - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 15.372 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
Wiatr: 18.18 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
10°
Wiatr: 16.236 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
10°
Wiatr: 17.46 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
11°
Wiatr: 10.404 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 55 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
21.07.2014, 19:13 | czytano: 2805

Pół życia w krótkich spodenkach

Młodzi Czytelnicy nie mogą pamiętać, że w Nowym Targu nie tylko hokej królował. Nie tylko dyscyplina z hokejem i krążkiem w herbie dostarczała reprezentantów kraju. Również w Gorcach mocna była siatkówka w żeńskim wydaniu. Trzy zawodniczki tego klubu reprezentowały Polskę w mistrzostwach Europy seniorek i juniorek.

Z jedną z nich - Iwoną Urbaniak obecnie Lesner rozmawia Sportowe Podhale.

To były piękne czasy?

- Na pewno.

I zapewne mnóstwo miłych wspomnień. Jak zaczęła się pani przygoda z siatkówką?

- Był taki nauczyciel w-f w nowotarskiej „dwójce”, nazywał się Janusz Denenfeld, który zachęcał dziewczyny mające trochę więcej centymetrów do uprawiania sportu. Jedną z nich byłam ja i dzięki niemu trafiłam do siatkówki. Wtedy zajęcia siatkarskie prowadził Tytus Iwański, dopiero później pieczę nad siatkówką przejął Piotr Pagacz. Grałyśmy w trzeciej lidze, nawet walczyłyśmy w barażach o prawo gry w drugiej lidze. Nie udało się awansować, bo byłyśmy juniorkami. Juniorskie rozgrywki były naszymi głównymi i w tej kategorii odnosiłyśmy sukcesy. W 1987 roku zdobyłyśmy brązowy medal mistrzostw Polski, rok wcześniej zajęłyśmy czwarte miejsce. Przez cztery lata byłam reprezentantką Polski juniorek. Wtedy była komuna, więc na zachód nie było dane mi wyjechać. Najdalej wyjeżdżałyśmy do NRD. Brałam też udział w turnieju przyjaźni w Mongolii. Uczestniczyłam w mistrzostwach Europy w Sofii, gdzie biało – czerwone zajęły szóste miejsce. To było ogromne osiągniecie, bo wtedy dominowały reprezentacje ZSRR i NRD. Właśnie z NRD grałyśmy w grupie i wyszłyśmy z drugiego miejsca. Po zdaniu matury wyjechałam na studia i dostałam się do Kolejarza Katowice. Grałam tam trzy sezony i wyjechałam do Niemiec na kontrakt do zespołu VGA Harksheide Hamburg (I liga). Występowałam wspólnie z długoletnią reprezentantką Polski Anna Rozpiórską. Utrzymałyśmy się w lidze. Ponieważ mój mąż był zawodowym sportowcem, zmieniłam miejsce pobytu w Niemczech, grając w drugiej, a później w trzeciej lidze. Po 15 latach pobytu w Niemczech, w 2005 roku, wróciłam do kraju.

W Nowym Targu odradza się siatkówką, tyle, że w męskim wydaniu.

- Podobno. To raduje moje serce, bo tyle lat byłam związana z siatkówką. Tym bardziej, iż kiedyś w Nowym Targu był klimat dla tej dyscypliny sportu. Gdy grałyśmy hala była pełna. Byłoby fajnie, gdyby siatkówka wróciła do stolicy Podhala. Byłam na pierwszym meczu TS Podhalański. Wielu ludzi przyszło z ciekawości i sentymentu.

Co ma w sobie siatkówka, że tak kibice ją kochają?

- Zdobyła wielką popularność po zmianie przepisów. Ja grałam jeszcze według starych reguł i taki mecz trwał nieraz 5 godzin. To było nudne i niesprzedawalne w mediach. Po zmianie siatkówką zyskała na popularności. Przyszły też sukcesy, a jak się wygrywa i widzi się to w telewizji, to przyciąga kibiców. Wielu nawet nie wie o co chodzi w tej grze, ale przychodzi dla tej atmosfery jaka jest. Jest to jedyny sport zespołowy, który obecnie ma tak liczną widownię, oczywiście oprócz piłki nożnej.

Siatkówka wczoraj i dziś?

- Oj, spora jest różnica. Przede wszystkim są pieniądze. Gdy ja grałam ich nie było. Musiałyśmy wyjeżdżać z kraju, żeby zarobić, a teraz do nas przyjeżdżają. Zawodnik może koncentrować się tylko i wyłącznie na graniu. Nie musi nic innego robić, bo bardzo dobrze zarabia i zabezpiecza przyszłość sobie i swoim najbliższym. To jest zasadnicza różnica. Pełne zawodowstwo. Jak ja grałem, to oficjalnie było amatorstwo, ale większość dziewczyn zatrudniona była w zakładach na etatach. Takie czasy były. Teraz wszystko jest jasne i czytelne. Jak ktoś jest dobry, to gra w dobrym klubie i dobrze zarabia. Jest tak jak kiedyś było na zachodzie.

Trener Andrzej Niemczyk twierdzi, że kobieca siatkówka nie wykorzystała swoich pięciu minut. Kiedyś była na fali, a teraz została zepchnięta na boczny tor przez męską odmianę.

- Męska siatkówka zawsze była popularniejsza, bo jest bardziej widowiskowa. Mężczyźni mocniej atakują, a wbijanie gwoździ w parkiet przyciąga widzów. Kobiety grają delikatniejszą siatkówkę, powiedziałabym miękką. Jak reprezentacja kobiet miała wyniki, to byli też kibice. To zostało zaprzepaszczone z różnych względów. Uważam, że troszkę personalnych. Złe były posunięcia w doborze trenerów. Ale nie mnie to oceniać.

Rozmawiał Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Iwona22:11, 10 sierpnia 2014
Dziękuję za tak miłe słowa po tak długim czasie!!!!!!!
fan20:52, 22 lipca 2014
Wielkie słowa uznania dla Iwony. Była zawodniczką wielkiego formatu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas