Hokej. Juniorzy Młodsi MMKS zdobyli tytuł mistrzowski na OOM. Dedykują go śp. Janowi Łasiowi - podhale24.pl
17.02.2010, 22:29 | czytano: 1137

Juniorzy Młodsi MMKS od lat są w ścisłej krajowej czołówce. Średnio udany sezon zasadniczy, drużyna z nawiązką powetowała sobie na turnieju mistrzowskim Sosnowcu w ramach XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych - nie przegrywając na tej imprezie żadnego meczu.

zdj. arch klubu
W finale nowotarscy hokeiści spotkali się z drużyną Stoczniowca Gdańsk. I wygrali.

Najpierw nowotarżanie pokonali Mazowsze Warszawa 3:1. Potem zwycięstwem nad najsłabszym zespołem Polonią Bytom, MMKS zapewnił sobie udział w półfinale. Trzeciego dnia Mistrzostw Podhalanie 4:0 wygrali ze Stoczniowcem Gdańsk i tym samym zajęli I miejsce w grupie. W półfinale rywalem nowotarskich hokeistów była drużyna gospodarzy Sielca Sosnowiec. Oba zespoły rozegrały bardzo dramatyczne widowisko. Sosnowiczanie prowadzili już 4:1, a po II tercjach 4:2. Jednak w trzeciej tercji MMKS pokazał Sielcowi „kto tu rządzi” i po strzeleniu 4 goli w wielkim stylu awansował do środowego finału.

Finał to kolejny pasjonujący pojedynek. Jego stawka była wysoka, toteż nowotarżanie przystąpili do meczu nieco spięci. - Mieliśmy na początku meczu dużą przewagę, lecz nie mogliśmy trafić krążkiem do bramki Stoczniowca. To się zemściło, gdyż gdańszczanie strzelili nam dwie bramki po naszych niepotrzebnych błędach. Nie pomógł też nasz bramkarz, który takich strzałów nie powinien puszczać. Przed przerwą udało nam się zdobyć jeszcze kontaktową bramkę. W drugiej tercji po golu z rzutu karnego Damiana Kapicy wyszliśmy na prowadzenie 3:2. Później dołożyliśmy jeszcze jednego gola i wygrywaliśmy 4:2. Gdańszczanie ponownie podjęli walkę, strzelając nam kontaktowego gola. Ostatnie słowo w tej tercji należało jednak do nas, gdyż zdobyliśmy 2 gole i po II tercjach było 5:3 dla nas. Kiedy wydawało się, że mecz mamy pod kontrolą w krótkim odstępie czasu straciliśmy 2 gole i był remis 5:5. Stoczniowiec jednak zakończył na tym strzelanie bramek w tym meczu, a my dopiero rozpoczęliśmy. Do końca meczu zdobyliśmy jeszcze 4 gole i mecz zakończył się zwycięstwem 9:5. Udało nam się tym samym obronić tytuł Mistrza Polski w kategorii wiekowej Juniora Młodszego - komentował kierownik drużyny Gabriel Samolej.

Po końcowym gwizdku na tafli zapanowała nieopisana radość. Tradycyjnie musiał też spłonąć kapelusz. Kapitan drużyny Kamil Bryniarski zapytany jak smakuje ten złoty medal odpowiedział krótko - wybornie!

W finale zagrał Damian Kapica, który mimo rozgrywanych w PLH przez drużynę Wojasa Podhale Nowy Targ ćwierćfinałów z JKH Jastrzębiem zachował na tyle sił, aby wystąpić w dzisiejszym meczu i zdobywając 4 gole poprowadzić drużynę do złotego medalu. Został też najlepszym zawodnikiem w zespole MMKS w finale.

Najlepszym zawodnikiem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – „Dolny Śląsk 2010” uhonorowanym Pucharem PKOL został: MATEUSZ MICHALSKI z Klubu MMKS Nowy Targ.

Trenerem zwycięskiego zespołu jest natomiast Łukasz Gil, dla którego było to już trzecie z rzędu Mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej – Każdy z 3 tytułów wywalczonych w sezonach 2007/2008, 2008/2009 i 2009/2010 był zdobyty po trudnych meczach. W pierwszym w Katowicach-Janowie przegrywaliśmy w finale 0:1, lecz udało się nam wyjść z opresji i ostatecznie wygrać 4:1 z Unią Oświęcim. W zeszłym roku w finale ze Stoczniowcem przegrywaliśmy już 0:2, lecz potrafiliśmy „wyciągnąć” i wygrać 6:3. W tym roku również zagraliśmy ze Stoczniowcem i mecz miał prawie identyczny przebieg. Zatem widać, że drużyna ma charakter i z roku na rok zawodnicy, którzy w niej grają, potrafią stworzyć zespół na miarę Mistrza Polski – podsumował trener Łukasz Gil.

W sezonie zasadniczym drużynie wiodło się różnie, jednak już podczas samego turnieju zaprezentowali iście mistrzowską formę – W sezonie nie mogłem skorzystać z wielu zawodników, którzy w tym czasie grali w I lidze w Wojasie Podhalu (Damian Kapica) albo w SMS-ie Sosnowiec (Daniel Kapica, Damian Zarotyński, Dariusz Gaczoł, Kacper Stołowski). Tutaj mogłem w komplecie skorzystać ze wszystkich zawodników, jakich miałem do dyspozycji i to w głównej mierze przełożyło się na rezultat – skomentował trener MMKS Łukasz Gil.

- Ten tytuł chcielibyśmy zadedykować zmarłemu 1 listopada ś.p. Janowi Łasiowi, wieloletniemu kierownikowi drużyny i osobie, która z zespołem była na dobre i na złe. Na pewno pomagał nam „z góry” w tych decydujących momentach, kiedy przegrywaliśmy czy to w półfinale czy w finale. On czuwał nad nami i z Jego „pomocą” udało nam się wygrać – powiedział trener zespołu Łukasz Gil.

W małym finale o 3 miejsce: MKS Sokoły Toruń pokonał UKS Sielec Sosnowiec 5:4.

MMKS Podhale Nowy Targ – Stoczniowiec Gdańsk 9:5 (1:2 ; 4:1 ; 4:2)
Bramki dla MMKS: Damian Kapica 4, Michalski 3, Bryniarski, Wielkiewicz.

MMKS PODHALE NOWY TARG: Mrugała Sebastian, Stołowski Kacper – Michalski Mateusz, Gacek Łukasz, Wcisło Kamil, Kolasa Daniel, Pawlikowski Łukasz, Bielak Bartłomiej, Pacyga Dawid, Wielkiewicz Patryk, Plewa Jakub, Sokołowski Oskar, Bryniarski Kamil, Samolej Kacper, Kaczorowski Maciej, Gaczoł Dariusz, Zarotyński Damian, Kapica Daniel, Mienkina Filip, Mielniczek Arkadiusz, Kapica Damian, Piorun Adam ; Trener: Łukasz Gil ; Kierownik: Gabriel Samolej

Nagroda Fair Play XVI OOM: MKS Sokoły Toruń
Najlepszy bramkarz XVI OOM: Arnold Szymczewski (GKS Stoczniowiec Gdańsk)
Najlepszy obrońca XVI OOM: Jakub Gimiński (MKS Sokoły Toruń)
Najlepszy napastnik XVI OOM: Sebastian Baca (UKS Sielec Sosnowiec)
Król strzelców XVI OOM: Mateusz Michalski (MMKS Nowy Targ)
Najlepszym zawodnikiem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – „Dolny Śląsk 2010” uhonorowanym Pucharem PKOL został - Mateusz Michalski z MMKS Nowy Targ.