Historyczny projekt filmowy nowotarskich gimnazjalistów - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Czarny Dunajec
Snow
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
08.10.2015, 21:42 | czytano: 1151

Historyczny projekt filmowy nowotarskich gimnazjalistów

Projekt edukacyjny z pogranicza historii, geografii, języka polskiego, zajęć artystycznych… wykorzystujący narzędzia sztuki filmowej wszedł w fazę realizacji.

arch. szkoły
arch. szkoły
„Powiedz nam kim jesteśmy” ma przybliżyć młodzieży historię podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po wojnie na terenie Podhala.

Projekt jest pokłosiem współpracy Krakowskiej Szkoły Filmowej i IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji w Nowym Targu, a biorą w nim udział głównie uczniowie klasy III.

W ostatnią niedzielę odbyły się zdjęcia grup rekonstrukcyjnych pod Turbaczem, splecione z uroczystościami poświęconymi setnej rocznicy urodzin Józefa Kurasia „Ognia” i X edycją rajdu edukacyjnego Śladami Żołnierzy Wyklętych.
Następnego dnia młodzież gimnazjum brała czynny udział w zdjęciach na terenie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, których głównymi bohaterami byli świadkowie tamtych czasów, Żołnierze Wyklęci – kapitanowie Konstanty Kopf , Stanisław Szuro i Władysław Zawiślak.

Oprócz rozmów na temat sytuacji wojennej, walki partyzanckiej, struktur podziemnego państwa w wywiadach, naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, byli pytani o związki z postacią „Ognia” i osób z partyzantki z terenów Podhala.
Stanisław Szuro przytaczał piosenki, które śpiewali w celach żołnierze wyklęci, aby nie tracić ducha, pokazując, że oblicze wojny to nie jedynie jej koszmar, że w tych nieludzkich warunkach próbowali żyć normalnie i może właśnie dzięki temu przeżyli…

Dla młodzieży gimnazjalnej, dla której różnica wieku sięga już czwartego pokolenia, to niepowtarzalna okazja do „dotknięcia” żywej, nie podręcznikowej historii i zachęty do jej zgłębiania, szukając własnej tożsamości, a przy okazji świetna zabawa na planie filmowym.

Jak powiedział jeden z bohaterów nagrań w Muzeum Armii Krajowej, Konstanty Kopf, cytując łacińskie przysłowie: „Po nas przyjdą inni”.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas