Czwartek, 19 kwiecień 2018, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane i okolice
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 16.9 km/h Wilgotność: 54%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 7.9 km/h Wilgotność: 49%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 46%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
20°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 47%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
15.02.2017, 15:28 | czytano: 837

Dla kadetów na poligonie – zimowy survival (zdjęcia)

ach. szkoły

NOWY TARG. W śniegu, przy kilkustopniowym mrozie, mgle i wietrze, odbywali zajęcia na poligonie kadeci z klas mundurowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta, podczas pobytu w jednostce patronackiej, czyli w 5. Batalionie Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce.

W ćwiczeniach, które polegały na rozwijaniu łączności przewodowej w terenie, uczestniczyło ok. 25 kadetów z klas I i II. Kilka aparatów polowych rozmieszczano w odległości 150 – 300 metrów od centrali. Zadanie polegało na podłączeniu sprzętu, nawiązaniu łączności z centralą i bezpośrednio między aparatami. Z miejsca postoju na poligon kadeci podróżowali jak zawodowe wojsko, czyli Starem i Honkerem.

Kadeci ćwiczyli także pomoc przedmedyczną w warunkach polowych z użyciem sanitarki i fantoma, a polegało to na bezpiecznym podejściu do poszkodowanego, układaniu go w bezpiecznej pozycji, sprawdzaniu przytomności oraz funkcji życiowych, a na koniec – wykonywaniu resuscytacji. Wszystkie te czynności może nie byłyby tak trudne, gdyby ręce nie grabiały od mrozu… Z dużym zaciekawieniem oglądali kadeci sanitarkę polową i jej wyposażenie.

Do tego doszły elementy survivalu, bo musieli się też uporać z rozpaleniem ogniska i podgrzaniem posiłku. Zbierali więc liście i trawę, smażąc kiełbasę w misach grillowych. Będą to dla nich niezapomniane chwile.

Zimowa akcja „Ferie na strzelnicy” dała natomiast kadetom możliwość potrenowania w ramach przygotowań do zawodów w wieloboju obronnym, w ramach corocznej rywalizacji o Puchar Dowódcy 5 Batalionu.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
komandos01:36, 19 lutego 2017
jw 4116.Ten poligon to Pasternik na 5 zdjęciu w tyle widać zjeżdżalnie do szkolenie spadochronowego a zboku były makiety samolotów an2 i an26
kot niby19:20, 18 lutego 2017
@szarak. Czy hamer,toyota, star. W wojsku dawniej kręgosłup ,,fala,,wyprostowała.Było WOJSKO. Cóż ,,baby,,żądzą i ulubione po....34..
Zły19:08, 18 lutego 2017
A oprócz ,,bab,, byli z jajami? Chłopy bez smart, opuszczonych portek i słuchawki w ręce.Wojsko? Mamo!!!! (kasa).
Szarak12:12, 18 lutego 2017
"Z miejsca postoju na poligon kadeci podróżowali jak zawodowe wojsko, czyli Starem i Hankerem."
Wkradł się mały błąd, powinno być Honkerem a nie "Hankerem"

A co do całej akcji to fajna sprawa i doświadczenie. Pozdrawiam
MCB21:49, 15 lutego 2017
Fajnie,ogrom zaangażowania,trzymacie sie ,podziw dla osób które to pociaga,szacun....Pzdr.Nowy Targ.....siemka dziewczyny i chłopięta.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij