Sobota, 26 maj 2018, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Zakopane i okolice
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
płatki mgły
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
płatki mgły
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 99%
pogodnie
11°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 95%
deszcz
14°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
niewielkie zachmurzenie
10°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 83%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
16.02.2017, 01:11 | czytano: 937

Antysmogowe spotkanie z młodzieżą

Z inicjatywy Nowotarskiego Alarmu Smogowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu odbyło się spotkanie z młodzieżą z pierwszych klas liceum. Celem było przybliżenie problemu smogu jako zjawiska, które w ostatnim czasie stało się szczególnie zauważalne i uciążliwe dla mieszkańców naszego miasta.

Na początku zaprezentowano krótki film, który w przystępny i ciekawy dla młodzieży sposób przedstawia czym jest smog, jak wpływa na nasze zdrowie i życie. Film jest ogólnodostępny i polecamy go każdemu, kogo interesuje ten problem, można go obejrzeć pod tym linkiem:Po filmie omówiono specyfikę powstawania smogu w Kotlinie Nowotarskiej i w samym mieście. Ale podstawowym celem spotkania była edukacja czym można palić w piecu a czego kategorycznie spalać nie należy. Problem palenia śmieci dotyczy wielu właścicieli pieców na opał stały, w których można spalić tak naprawdę wszystko. Mimo, że prawo zabrania palenia śmieciami niestety jest to nagminne. Taki czyn zagrożony jest wysoką grzywną a ponadto jest wysoce szkodliwy społecznie, paląc śmieciami trujemy siebie, swoich najbliższych oraz sąsiadów. Młodzież dowiedziała się, że spalanie gazet kolorowych, ulotek, wszelkich papierów zadrukowanych, opakowań plastikowych oraz mokrego niesozonowanego drewna, odpadów meblarskich i innych odpadów sztucznych jest sposobem na skuteczne zatruwanie środowiska a tym samym siebie samego. Uczulono ich aby zwracali uwagę i nie byli obojętni na to co dzieje się wokół nich, na to czym palą w piecu ich rodzice, dziadkowie czy znajomi. Ostatecznością będzie poinformowanie odpowiednich służb miejskich, które po zgłoszeniu podejrzenia spalania niedozwolonych odpadów (tel. 18 26 648 88 lub kontrola_dym@um.nowytarg.pl ) dokonają kontroli posesji a w uzasadnionych przypadkach pobiorą próbki z paleniska w celu zbadania składu chemicznego i ukarania truciciela.

Spotkanie prowadziła Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego, która na swoim koncie ma szereg podobnych szkoleń, które prowadziła w szkołach, min. w powiecie Tatrzańskim i Suskim. Prelekcja odbyła się w obecności nauczycieli oraz pani Dyrektor dr Beaty Tarnowskiej, która wyraziła zainteresowanie następnymi spotkaniami edukacyjnymi skierowanymi do starszych klas.

tekst i zdj. Robert Koprowski – Nowotarski Alarm Smogowy
najnowsze informacje
komentarze
antysmog21:29, 17 lutego 2017
Zapraszam "Wodę" do stworzenia inicjatywy edukacyjnej na temat żywności. "Może by tak edukować..." - to się samo nie dzieje, wymaga wiele pracy i bezinteresownego zaangażowania.
Woda07:15, 16 lutego 2017
Popieram edukację o smogu,ale idżmy dalej może by tak edukować ile jest substancji rakotwórczych w żywności.Włączam telewizor uważaj smog i reklamy wspaniałej ,,żywności''z dodatkami chemicznymi .Wstajesz rano uważaj co spożywasz ,czytaj skład i co fajna lektura i to jest grożne.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij