Z Erasmusem+ we Włoszech - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Jabłonka
Snow
Wiatr: 14.364 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
Wiatr: 15.516 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
Wiatr: 12.024 km/h Wilgotność: 76 %
Rain
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 63 %
Rain
Wiatr: 10.332 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
23.04.2017, 13:40 | czytano: 1346

Z Erasmusem+ we Włoszech

Przez tydzień uczniowie nowotarskiego Zespołu Szkół Technicznych i Placówek zaangażowani w projekt Erasmus+ „For a better future for students of the next generation” przebywali w słonecznej Italii.

arch. szkoły
arch. szkoły
Wraz z kolegami z Łotwy mieli okazję poznać kulturę włoską, tradycje, architekturę oraz posmakować tradycyjnych dań a także zobaczyć codzienne życie rodzin włoskich, u których mieszkali przez tydzień.

Uczestnicy projektu zwiedzili Mediolan, niezwykłe i pełne kontrastów miasto, które ze względu na swoją architekturę było nie lada gratką dla uczniów technikum budowlanego. Budownictwo tego miasta to istna mieszanka stylów. Wśród klasycznych domów można spotkać nowoczesne konstrukcje, często kłócące się z otoczeniem. Natomiast uczniów technikum architektury krajobrazu zachwyciła bujna roślinność. Młodzież zwiedziła również kościół Św. Ambrożego, patrona Mediolanu, mury miejskie Corpi Santi oraz jeden z największych kościołów na świecie Katedrę Narodzin św. Marii na Piazza del Duomo. Spacer po dachu katedry dostarczył niesamowitych wrażeń oraz był okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Podczas gdy w Polsce na nowo zagościła zima, uczniowie mogli cieszyć się słońcem w pełni w trakcie zwiedzania majestatycznie usytuowanej na skale nad jeziorem Maggiore pustelni Santa Caterina del Sasso. Odbyły się także zajęcia z łucznictwa, które dostarczyły niezłej zabawy.

Celem wyjazdu do Włoch nie było tylko poszerzenie kompetencji interkulturowych, lecz przede wszystkim zdobycie wiedzy w zakresie prawidłowego zarządzania odpadami oraz rozbudowanie umiejętności językowych. Ważnym wydarzeniem był udział w warsztatach projektowych zainaugurowanych spotkaniem z eurodeputowaną Laurą Comi. Warsztaty dotyczyły recyclingu. Uczniowie z Polski, Włoch oraz Łotwy mogli ugruntować swoją wiedzę na temat gospodarowania odpadami, a przy okazji udoskonalić swój język angielski. Kontynuacją zajęć typu workshop była wizyta we Wspólnotowym Centrum Badawczym (Joint Research Centre - JRC), gdzie uczniowie zgłębili zjawisko „food waste”, czyli marnotrawienia żywności. „Dzięki tej wizycie dwa razy pomyślimy, zanim wyrzucimy niedojedzone jabłko do kosza na śmieci” - zgodnie stwierdzili uczestnicy.

W czasie mobilności uczniowie zaprezentowali wyniki badań ankietowych, które przeprowadzili w swoich państwach. Samodzielnie przygotowane ankiety dotyczyły problemów gospodarowania odpadami komunalnymi i zostały przeprowadzone wśród kompetentnych władz oraz mieszkańców.

Projekt został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
luter_1721:52, 25 kwietnia 2017
Drodzy "students of the next generation", bardzo Was proszę, nie martwcie się gdy wyrzuca niedojedzone jabłko - ono zgnije w ziemi i za niespełna parę tygodni stanie się świetnym, ekologicznym nawozem. Jeśli natomiast leży Wam na sercu ochrona środowiska naturalnego to pomyślcie raczej o radioaktywnych odpadach z elektrowni atomowych, bo aby te przestały zagrażać środowisku to trzeba poczekać jakieś jeden do dwa miliony lat. Poza tym nie na robieniu ankiet polegać powinna walka z megakorporacjami które zatruwają przyrodę. Stańcie przed domem nowotarskiego kuśnierza który wlewa w nocy chemikalia do Dunajca, zróbcie całodobowe dyżury, trąbcie, rozwieszajcie banery, itd., możecie do czynnego udziału w swoich protestach nakłonić też i eurodeputowanych, no problem, ale przestańcie pleść bzdur o ogryzkach z jabłek, bo to akurat nie ma nic wspólnego z zatruciem środowiska.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas