Podsumowanie projektu „Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Zakopane
Clouds
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
26.06.2017, 11:11 | czytano: 1118

Podsumowanie projektu „Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu (zdjęcia)

W ostatnim tygodniu roku szkolnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu miało miejsce podsumowanie projektu „Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie”, który był realizowany przez ostatnie miesiące (od 13 lutego 2017r.) wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9 oraz pierwszej klasy gimnazjalistów.

arch. szkoły
arch. szkoły
Do najważniejszych celów projektu zaliczyć trzeba - z jednej strony: poznanie przez uczniów ciekawych i ważnych miejsc naszej kultury i dziedzictwa narodowego, przybliżenie im wiadomości z zakresu historii minionych pokoleń, budowanie patriotyzmu i dumy z osiągnięć naszej kultury; a – z drugiej strony - podprowadzenie uczniów do książek jako źródła wiedzy o nowych miejscach, wydarzeniach, bohaterach oraz zmiany nastawienia uczniów i przełamanie w nich niechęci do książek i czytania, która powstała w nich na skutek dotychczasowych porażek i niepowodzeń szkolnych. Realizacja powyższych celów wpisała się w prowadzoną od wielu lat w szkołach SOSW akcję edukacyjną pod tytułem „Zaczarowani czytaniem”, inspirowaną ogółnopolską kampanią społeczną „Cała Polska czyta Dzieciom”. W tym roku przebiegała ona pod znakiem legend oraz historii Szlaku Orlich Gniazd, ciągnącego się wzdłuż Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie w pięknej scenerii przyrody usytuowanych jest 17 zamków warownych, wybudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego. Liczne działania, które były podejmowane w czasie realizacji projektu – znalazły swój finał i dopełnienie podczas uroczystego podsumowania.

Program spotkania podsumowującego był bardzo bogaty. I tak, najpierw, w formie prezentacji multimedialnej zostały przedstawione wszystkie działania: głośne czytanie uczniom, przygotowanie i przeprowadzenie 4 konkursów, wycieczka do Krakowa i Ojcowa, wizyta w Teatrze Ludowym i obejrzenie spektaklu „Krakowskie abecadło”, lekcje muzealne na zamku w Pieskowej Skale oraz na Wawelu, wizyta w Grocie Łokietka i spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. W dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali swój dorobek artystyczny związany z tematyką akcji: przedstawienie w wykonaniu aktorów szkolnego teatrzyku „9 i pół” pt. „Trzy legendy polskie”, a także wystawę prac plastycznych „Mój ulubiony bohater” oraz występ laureatów konkursu recytatorskiego.

Wszystko to odbywało się w obecności rodziców i zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Gościem specjalnym finału akcji była pani Ewa Stadtmüller, autorka bajek, baśni i legend. Wspaniale, w formie spektaklu, przedstawiła ona bohaterów swoich książek. Dzieci były zachwycone, bezbłędnie odpowiadały na pytania pani Ewy oraz uczestniczyły w improwizowanych przez nią scenkach. Każdy, kto chciał, mógł zakupić książeczkę jej autorstwa oraz zdobyć autograf.

Szczególnym momentem spotkania było też ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród. Wielu rodziców miało łzy wzruszenia w oczach, kiedy ich pociechy odbierały dyplomy i gratulacje oraz nagrody z rąk pana dyrektora Tadeusza Kalaty oraz pani Marii Domagały – Radnej Rady Powiatu Nowotarskiego i Przewodniczącej Komisji Edukacji Publicznej.

Po raz kolejny należy z całą pewnością stwierdzić, że warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. Nauczyciele w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym od lat udowadniają, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki, jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.

Na koniec należy zaznaczyć, że tegoroczna akcja edukacyjna w Szkole Podstawowej Nr 9 i Gimnazjum działających w ramach SOSW Nr 1 w Nowym Targu nie byłaby możliwa bez wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna 2017” oraz środkom Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW Nr 1. To dzięki temu dofinansowaniu mogły z takim powodzeniem zostać zrealizowane założone cele w/w projektu, które można było oglądać podczas finału i podsumowania projektu.



Dodatkowe informacje i zdjęcia:
http://podhaleregion.pl/index.php/spoleczenstwo/edukacja/21492-mimo-barier-%e2%80%93-zaczarowani-czytaniem
Zdjęcia z posumowania można zobaczyć:
https://plus.google.com/photos/104220354590677230935/album/6434770456694628017?authkey=CNbntPyPsu39Lg

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas