Niedziela, 15 lipiec 2018, Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Jabłonka i okolice
pochmurno
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 84%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 70%
pochmurno
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 84%
deszcz
17°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 81%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 94%
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 50%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
09.10.2017, 22:32 | czytano: 924

"Noc detektywów" w Ostrowsku (zdjęcia)

arch. szkoły

Grupa trzydzieściorga dzieci ze Szkoły Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku na długo zapamięta nocne harce, których autorstwo zawdzięcza Krzysztofowi Petkowi – pisarzowi, dziennikarzowi, podróżnikowi i instruktorowi survivalu.

Impreza, odbywająca się z 6 na 7 października, została zainicjowana przez p. Urszulę Dębska-Cięzobkę, Ewę Michalik i Małgorzatę Ciężobkę w ramach projektu „Czym skorupka za młodu nasiąknie…- nasza droga do rozwoju pasji czytelnictwa” z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA. W koordynację przebiegu spotkania włączyła się miejscowa biblioteka publiczna, a także rodziców.

Spotkanie rozpoczęło się od przybycia dwóch funkcjonariuszy wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Inspektorzy zademonstrowali, w jaki sposób odbywają się oględziny miejsca zdarzenia przestępczego czyli jak zabezpiecza się mikrodowody takie jak: odciski i ślady daktyloskopijne, traseologiczne, mechanoskopijne, osmologiczne. Można było skorzystać z profesjonalnego aparatu fotograficznego, a także założyć kamizelkę kuloodporną czy kajdanki.

Krzysztof Petek przeprowadził też warsztaty samoobrony. Pokazywał dzieciom chwyty, dzięki którym w bezpieczny sposób będą mogły uwolnić się od napastnika. Wielokrotnie podkreślał, że samoobrona ma na celu pomóc w ucieczce, a nie w ataku na drugiego człowieka.

Z całą pewnością najciekawsza część imprezy rozpoczęła się po godzinie 22:00, kiedy to 3 grupy wyruszyły na poszukiwanie legendarnego chińskiego ,,Smoczego Medalionu”. Na starcie grupy otrzymały tekst, w którym należało poprawić wszelkie błędy ortograficzne, merytoryczne, językowe, interpunkcyjne i stylistyczne. Następnie dzieci zmagały się z rosyjską cyrylicą, alfabetem morsa czy kalamburem. Prowadzący sprawdzał też wszechstronną wiedzę oraz siłę fizyczną uczestników. Jednym z zadań było odegranie roli piosenkarskiej, a także stworzenie wiersza. Grupy musiały wykazać się dobrą organizacją, pomysłowością i działaniem strategicznym, jak również umiejętnością odczytywania map. Ostatecznie amulet buddyjskich mnichów zakonu Shaolin został odnaleziony przez najmłodszą grupę, licząca 11 chłopców. Zwycięzcy otrzymali książki Krzysztofa Petka z jego autografem.

Niezmiernie interesujące okazały się też pokazy slajdów z wypraw organizatora w dorzecza Amazorki i Rio Negro, a także Angary, Bajkału czy Zatoki Awaczyńskiej. Autor pokazywał świat na Kamczatce czy Syberii, opisując zmagania życiowe miejscowej ludności. Pokazywał zwierzęta piękne, ale zarazem niebezpieczne. Uwrażliwiał na cudowność przyrody, podkreślając tym samym rolę książki jako źródła wiedzy. Zachęcał do odwiedzania bibliotek i czerpania z ich zasobów wiedzy o świecie.Cel projektu, który zakładał pobudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, został osiągnięty. Spotkanie autorskie i gra terenowa „Noc Detektywów” zostały sfinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków.źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij