Uczniowie I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Nowy Targ
Snow
-1°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-1°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-0°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
21.11.2017, 23:13 | czytano: 1496

Uczniowie I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uczniowie klas maturalnych nowotarskiego I LO o profilu biologiczno– chemicznym uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

arch. szkoły
arch. szkoły
W pierwszej kolejności uczestnicy wysłuchali wykładu prowadzonego przez doktoranta z Zakładu Antropologii mgr Andrzeja Dubrowskiego, który dotyczył zagadnień znanych wszystkim z serialu „Kości” czyli oceny płci i wieku człowieka w oparciu o materiał kostny.

Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych. Laboratorium kultur in vitro poprowadziła mgr Klaudia Sychta doktorantka z Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin. Na warsztatach tych możliwe było zapoznanie się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi podczas hodowli roślin in vitro. Omówione zostały składniki pożywek, ich modyfikacje oraz najczęstsze zakażenia. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili pasaż młodych roślin i zaznajomili się z warunkami panującymi w pokoju hodowlanym.

Laboratorium molekularne poprowadziła mgr Magdalena Cygan- absolwentka I Liceum, a obecnie doktorantka w Zakładzie Cytologii i Embriologii Roślin. Na zajęciach omówiona została szczegółowo łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR), umożliwiającą namnażanie ponad miliard razy wybranych fragmentów DNA. Uczniowie zaznajomili się z poszczególnymi składnikami mieszaniny reakcyjnej oraz z etapowym przebiegiem procesu. Samodzielnie wykonane próbki umieszczono w termocyklerach. Następnie zapoznano się z inną z metod molekularnych, a mianowicie elektroforetycznym rozdziałem DNA.

Uczestnicy zajęć mieli także przyjemność uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez mgr Mateusza Ogórka- doktoranta z Zakładu Genetyki i Ewolucjonizmu. Uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu o zakochaniu i miłości z punktu widzenia biologii czyli „Pierwsza randka Adama i Ewy”. Pan Mateusz w bardzo interesujący sposób przedstawił biologiczne zmiany zachodzące w organizmie człowieka podczas zakochiwania się, ale także omówił ewolucje kultury i sztuki oraz znaczenie sztuki w życiu człowieka.

Młodzież I Liceum była pod ogromnym wrażeniem poziomu merytorycznego zajęć, a także wyposażenia pracowni, w których zajęcia się odbywały.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ptyś22:21, 22 listopada 2017
Miejmy tylko nadzieję że naszym wnukom nie wyrosną kiedyś z uszu skrzydła wskutek np. wadliwej polimerazy, bo okaże się że namnożyły się nie te fragmenty DNA co potrzeba. Naturę jednak zostawiłbym Panu Bogu i nic bym w nią nie ingerował - to Jego dzieło, nic nam do manipulowania przy DNA człowieka!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas