Sukces uczniów Metalki w Konkursie IPN „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój
Snow
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 10.404 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
102 %
Nowy Targ
84 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 51 | 102 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
21.06.2018, 19:06 | czytano: 2879

Sukces uczniów Metalki w Konkursie IPN „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” (zdjęcia)

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, uczniowie nowotarskiej szkoły uczestniczyli w podsumowaniu szóstej edycję projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

arch. szkoły
arch. szkoły
Uroczystość poprowadziła Anna Zechenter z krakowskiego oddziału IPN, a ilustrowany slajdami wykład poświęcony lwowskim szkołom i ich nauczycielom wygłosił dr Paweł Naleźniak. Potem małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, ks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczyli nagrody nauczycielom i uczniom.


To była już szósta edycja projektu edukacyjnego „Kresy” przeprowadzona przez krakowski IPN i UPJPII. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie.


Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat, na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego.


Uczniowie Metalki uzyskali 4 wyróżnienia, a zespół w składzie: Katarzyna Pietras, Wioleta Łuszczek i Tomasz Domalik zostali laureatami konkursu, zajmując 3 miejsce. Laureaci, oprócz dyplomów i nagród rzeczowych, uzyskali indeksy na wybrany kierunek na UPJPII.


Dlaczego uczniowie wzięli udział w tym konkursie? Odpowiedzi udzieliła Katarzyna Pietras: „Zdecydowaliśmy się wziąć udział w konkursie, ponieważ jesteśmy zafascynowani tematyką dotyczącą losów naszych rodaków na Kresach Wschodnich, o których większość z nas (niestety) tak niewiele wie. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii w Strzelczyskach (obecnie Ukraina) mogliśmy pogłębić wiedzę na temat ich życia na dawnych ziemiach Polski. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni wynikami konkursu. Zostaliśmy laureatami oraz uzyskaliśmy indeksy na UPJPII.” Ponieważ są to uczniowie trzeciej klasy technikum, zapowiedzieli, że w przyszłym roku nie zadowolą się trzecim miejscem i zrobią wszystko, aby wygrać konkurs.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
lajbnitz16:58, 23 czerwca 2018
Z całym szacunkiem dla sukcesu uczniów Metalki w zmaganiach na temat dawnych polskich ziem wschodnich, ale przyszli technicy powinni jednak raczej zmagać się w technicznych konkursach, np. w precyzyjnym pomiarze śrub, łożysk i innych części maszyn, w projektowaniu CNC narzędzi typu "die" (słowo to nie ma nic wspólnego z umieraniem), tudzież układaniem układów scalonych w tzw. "drabinkę". Konkursy historyczne indeksów na AGH czy PK nie dadzą, to pewne.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas