Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Zakopane i okolice
Rain
22°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
19°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
26°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 44
Rain
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
23°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.05.2019, 20:15 | czytano: 623

Zaczarowani czytaniem i … Warszawą w Szkole Podstawowej Nr 9 w Nowym Targu (zdjęcia)

arch. szkoły

W miniony piątek w Szkole Podstawowej Nr 9 działającej w ramach Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych w Nowym Targu miał miejsce finał i podsumowanie tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”.

Od wielu lat jest ona przeprowadzana wśród uczniów, by przybliżyć im nowe wiadomości, przede wszystkim zachęcić do sięgnięcia po książkę i do czytania. Główną inspiracją do podjęcia tego typu działań były założenia Ogólnopolskiej kampanii społecznej„Cała Polska czyta dzieciom”. Odkrywanie niezaprzeczalnych wartości głośnego czytania dzieciom, szczególnie dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stało się podstawą opracowania programu, który już od lat jest z powodzeniem realizowany wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9. Składają się na niego spotkania z książką, kiedy to nauczyciele, terapeuci, a w końcu sami uczniowie czytają głośno innym kolegom.

Co czytają? Otóż co roku coś innego. Zawsze jest temat przewodni, wokół którego koncentrują się inne działania. I tak było już o Solilandii – cudownej krainie w wielickiej kopalni soli; było o Szlaku Orlich Gniazd; były poznawane utwory Kornela Makuszyńskiego czy Ks. Twardowskiego. W ubiegłym roku tematyka była związana z polskimi Świętymi. I tak przez kilka miesięcy uczniowie poznają różne historie legendy podczas głośnego czytania, często ubogaconego w środki multimedialne. W końcowej fazie akcji wszyscy uczniowie są zaproszeni na wycieczkę, by poznać i doświadczyć tych miejsc, o których słyszeli podczas czytania. Była więc Solilandia, był Szlak Orlich Gniazd, było Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, a ostatnio były dwie dwudniowe wycieczki po śladach polskich świętych od Lipnicy Murowanej przez Szczepanów, Bochnię, Wał-Rudę, Stary Sącz po Kraków Czerną aż do Wadowic.

W roku 2019 tematyka akcji była szczególna – uczniowie poznawali Warszawę, naszą stolicę. Najpierw czytane były legendy, potem razem z rodziną Ciumków zwiedzali Warszawę i poznawali opisane we wspaniałej książce „Warszawa – spacery z Ciumkami” te najwspanialsze miejsca naszej stolicy, potem słuchali o bohaterskich czynach swoich rówieśników z Powstania Warszawskiego. Aż w końcu 23-go kwietnia wyruszyli na 3-dniową wycieczkę do Warszawy w liczbie 54 osób. Co widzieli, jakie miejsca zwiedzili, czego doświadczyli podczas zajęć edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik, na Zamku Królewskim czy siedzibie IPN Przystanek HISTORIA – można było właśnie zobaczyć oglądając obszerną prezentację przygotowaną właśnie na podsumowanie akcji. Można też było zobaczyć wspaniałe prace plastyczne przygotowane przez uczniów i całe klasy w ramach Konkursu Plastycznego. Zaproszeni goście i rodzice uczniów z podziwem oklaskiwali występy laureatów konkursu recytatorskiego. Ale to było później. Wcześniej zostały ogłoszone wyniki 4 konkursów, w których uczniowie mogli wykazać się swoimi niezwykłymi talentami i umiejętnościami oraz wiedzą. Okazało się, że na 130 pytań związanych z poznanymi utworami i miejscami zwiedzanymi podczas wycieczki - tylko kilka pozostało bez odpowiedzi. Laureaci z dumą pokazywali swoje dyplomy i nagrody wzruszonym rodzicom. I na koniec jeszcze małe słodkie co-nieco przy herbatce i… pytanie o planowany temat na przyszły rok szkolny.

Każdego roku można obserwować rezultaty przeprowadzonych działań. Zmienia się nastawienie uczniów do czytania i książek. Ma miejsce poprawa kondycji psychicznej i sprawności umysłowej uczniów (procesów myślowych, wyobraźni, języka, mowy) oraz stopnia funkcjonowania społecznego. Poszerza się wiedza uczniów o otaczającym świecie, która zostaje im przybliżona poprzez poznanie polisensoryczne. Uczniowie pogłębiają swoją wiedzę o książkach, bohaterach literackich, ciekawych zdarzeniach i miejscach. Poprzez zdobywanie laurów w 4 konkursach następuje podniesienie samooceny u uczniów, uświadamiają sobie posiadane zdolności i talenty, nabierają większej pewności siebie w kontaktach społecznych. I wreszcie rodzice, opiekunowie, wychowawcy podejmują głośne czytanie swoim dzieciom.
Realizacja programu nie byłaby możliwa, gdyby nie pozyskiwane każdego roku dotacje na ten cel od Sponsorów. W tym roku dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Franciszka Stefczyka projekt został zrealizowany z takim rozmachem.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij