„Policjanci w służbie historii” – trzecia edycja, trzeci sukces - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
16.06.2019, 20:14 | czytano: 2258

„Policjanci w służbie historii” – trzecia edycja, trzeci sukces

NOWY TARG. III edycja ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” – jak i dwie poprzednie – przyniosła kadetom z Prywatnego Liceum zaszczytne miejsca w gronie laureatów. O wysokiej randze konkursu świadczy fakt, że jest on organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Komendę Główną Policji w Warszawie.

arch. szkoły
arch. szkoły
W konkursowe szranki stanęły tego roku 102 zespoły z całego kraju, lecz tylko 42 ekipy wykonały wszystkie zadania i tylko one były oceniane. Uczestnicy konkursu mieli znaleźć postać policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej lub w Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego ewentualnie w latach II wojny światowej, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej państwowości oraz swoimi czynami wpisuje się w etos policjanta.
Zdobyte informacje o wybranej osobie służyły wykonaniu trzech zadań:
- prezentacji postaci w formie opracowanego biogramu policjanta i krótkiego (1,5 – 3-minutowego) filmu, ukazującego jego służbę na rzecz Państwa Polskiego;
- odnalezieniu w okolicy i opisaniu miejsc pamięci związanych z wybraną postacią;
- przygotowaniu i przeprowadzeniu „żywej lekcji historii” dla dowolnej grupy, której uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii związanej z postacią policjanta oraz miejscami pamięci.


Aneta Jarosz i Aleksandra Skubisz – kadetki z „Venuleta” - wybrały postać policjanta Policji Państwowej oraz tzw. policji granatowej - Stanisława Piłata, który jednocześnie trzy lata przed wybuchem wojny brał udział w olimpiadzie sportowej w Berlinie. Był wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie w wadze ciężkiej oraz wielokrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie w okresie przedwojennym. Trenował go sam Feliks „Papa” Stamm.

W latach II wojny światowej, Stanisław Piłat służbę pełnił jako policjant Polskiej Policji na terenie Generalnej Guberni w Komendzie Powiatowej w Nowym Targu. Podczas okupacji pomagał członkom ruchu oporu na terenie Podhala. Informacje o swoim bohaterze kadetki uzyskały, przeprowadzając wywiad z córką Stanisława Piłata - panią Ewą Jarocką.

Drugi zespół z „Venuleta”, w składzie Kinga Rusnak, Karina Wójcik i Nikodem Orzechowski - to laureaci II stopnia w tym konkursie. Wybranym przez nich bohaterem był Michał Kanik - policjant Policji Państwowej II RP, który służbę pełnił m. in. w Sułkowicach, Myślenicach a przed wybuchem II wojny światowej w Gorlicach, pełnił funkcję zastępcy komendanta Komendy Powiatowej.

Już na początku wojny, po napaści ZSRR na Polskę, dostał się do niewoli sowieckiej, był jeńcem w obozie w Ostaszkowie. Został zamordowany przez żołnierzy NKWD w Twerze i wrzucony wraz z ponad 6000 innymi funkcjonariuszami do dołów w Miednoje. Informacje o Michale Kaniku nasi kadeci uzyskiwali w rozmowie z Jego córką - panią Michaliną Białecką.

Laureaci I stopnia wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym, na którego trasie znajdą się m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje (gdzie 2. września będą uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach), Wilno.

Natomiast laureaci II stopnia jesienią br. wezmą udział w specjalnie dla nich organizowanym dniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Opiekunem merytorycznym wszystkich startujących w konkursie kadetów z ramienia Szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.

A oto nagrodzone filmy:
film Anety i Oli



film Kingi, Kariny i Nikodema



źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas