Poniedziałek, 03 sierpień 2020, Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Szczawnica i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 56
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 56
Clouds
23°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 56
Clouds
27°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 53
Clouds
24°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 54
Clouds
22°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 56
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.11.2019, 15:36 | czytano: 1993

Święto patrona w ZSCKR Nowy Targ (zdjęcia)

arch. szkoły

NOWY TARG. 6 listopada, jak co roku w okolicach urodzin Augustyna Suskiego (ur. 8.11.1907 – zm. 26.05.1942 ), społeczność Rolnika obchodziła w szkole święto patrona. To zawsze okazja do przypomnienia postaci zasłużonego dla Podhala patrioty, nauczyciela i żołnierza o duszy poety.

Relacja:
„…Bo siła nasza – to wielka myśl, co w złotą przyszłość woła…“
Święto Patrona Szkoły w ZSCKR Nowy Targ

Pamiętamy o jego niezwykłym zaangażowaniu w lokalne sprawy, poczuciu misji edukacyjnej, marzeniach zorganizowania uniwersytetów ludowych. Pamiętamy też, że lokalny partiotyzm przerodził się w misję szczególnej rangi, gdy Konfederacja Tatrzańska, na czele której stanął Suski, podczas II wojny światowej walczyła z zagrożeniem wynarodowienia górali.

Urodziny patrona stały się pretekstem do zaznajomienia z sylwetką i twórczością Suskiego pierwszoklasisów, którzy złożyli w tym dniu uroczyste ślubowanie i stali się symbolicznie pełnoprawnymi członkami społeczności zespołu szkół na Kokoszkowie.

Augustyn Suski zostawił po sobie niewielkich rozmiarów tomik twórczości poetycko- gawędowej, w której widać ducha walki, góralską hardość, miłość do tatrzańskiej przyrody i podhalańskiej gwary. W tym roku 12 reprezentanów klas pierwszych recytowało wiersze Suskiego zarówno gwarą podhalańską, jak i polszczyzną literacką. Jednogłośnie oczarowała wszystkich swą interpretacją "Piosenki więziennej" Gabriela Lach z klasy I technikum technologii żywności po szkole podstawowej. Równie wysokim poziomem wyróżniały się recytacje Pauliny Bielańskiej i Izabeli Garbacz z technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Miło jest widzieć, jak kolejne roczniki młodych ludzi wczytują się w tę niełatwą twórczość, odnajdują w sobie potrzebną wrażliwość i podczas recytacji na scenie budują niewidzialny pomost między przeszłością a teraźniejszością.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij