Tydzień z Niepodległą w Szkole Podstawowej nr 2 w Krościenku n. Dunajcem (duża galeria i film) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
12°
Wiatr: 20.124 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
15°
Wiatr: 15.912 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
15°
Wiatr: 21.852 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
14°
Wiatr: 19.44 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
17.11.2019, 10:43 | czytano: 1074

Tydzień z Niepodległą w Szkole Podstawowej nr 2 w Krościenku n. Dunajcem (duża galeria i film)

Odwiedziny u krościeńskiego kombatanta z okresu II wojny światowej, okolicznościowy występ w kościele, złożenie kwiatów na grobie wojennym nr 377 z lat 1914-1918, szkolna akademia i konkurs wiedzy z geografii i historii Polski, mecz piłki nożnej nauczyciele-uczniowie, pokaz mody patriotycznej dla przedszkolaków oraz wieczornica „Taneczna Niepodległa” dla lokalnej społeczności – tak uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Krościenku n. Dunajcem upamiętnili 101. rocznicę odzyskania Niepodległości.

arch. szkoły
arch. szkoły
Cały cykl obchodów rozpoczęła wizyta grupy młodzieży ze szkolnego koła wolontariatu u p. Kazimierza Jandury – sędziwego świadka historii, kombatanta, niezwykle życzliwego człowieka, który w barwnych i przystępnych słowach przekazał uczniom kilka fragmentów lokalnej historii II wojny światowej.

W poniedziałek 11 listopada tradycyjnie, jak co roku młodzież z SP 2, dawniej Publicznego Gimnazjum zaprezentowała okolicznościową akademię dla społeczności Krościenka w kościele parafialnym. Była to dobra okazja dla przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności oraz przekazania najważniejszych wiadomości z bogatej polskiej historii XVIII, XIX i I poł. XX w. w. Dzięki zaprezentowanym wierszom i utworom muzycznym można było znaleźć czas na zadumę i wspomnienie o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność i poczucie dumy narodowej.

Również w dniu 11 listopada delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na miejscowym cmentarzu na kwaterze wojennej nr 377. Stanowi ona najbardziej wyrazisty ślad I wojny światowej w Krościenku i jest pozostałością po największych bitwach frontu wschodniego: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r. Spoczywają tam trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli pomiędzy 1914 a 1916 r.

W środę 13 listopada w szkole odbył się pokaz mody inspirowanej świętem narodowym i lokalnymi tradycjami, przedstawiony przez dzieci z Punktu Przedszkolnego. Najmłodsi kolejno, z dumą i powagą wspaniale prezentowali się w barwnych strojach, a wśród nich nie brakowało nawiązania do historii, jak piękne księżniczki i dzielni rycerze; sportu: piłkarze i ich wierni kibice; polskich regionów, jak krakowiacy i oczywiście górale. Pokaz uzupełniali żołnierze, jeden odważny goprowiec i ofiarny lekarz.

W tym samym dniu przyszedł czas na rywalizację i wielkie emocje. Rozpoczął się konkurs wiedzy o Polsce: jej geografii, wybitnych historycznych postaciach, muzyce i dziejach. Typy pytań dla uczestników wskazywało koło fortuny, które zgodnie ze swoim symbolicznym wymiarem, wprowadzało niespodzianki w postaci dodatkowych punktów lub utratę kolejki odpowiedzi dla 7-osobowych zespołów z poszczególnych klas. Ostatecznie, w grupie najmłodszej zwyciężyły ex-aequo klasy II i III, zaś wśród najstarszych klasy VIII i IV.

Emocje sportowe to tradycyjny mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentantami uczniów, a nauczycieli. W tym roku to ci ostatni wzięli rewanż za ubiegłoroczną porażkę i po emocjonującym spotkaniu zwyciężyli 4-1.

Kulminacją całego tygodnia była czwartkowa wieczornica, tym razem poświęcona polskim tańcom. Występ - jak „obyczaj stary każe” - rozpoczęli polonezem uczniowie klas IV-VI, a ten najbardziej polski z polskich tańców kontynuowali uczniowie klas: VII-VIII. Po nich nadszedł czas na krakowiaka wykonanego żywiołowo przez przedszkolaków, zaś po nich licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała nie mniej dynamiczną polkę i uczniów klasy II, a następnie klasy: I i III w tańcu kaszubskim. Nie mogło zabraknąć naszych góralskich tańców z Pienin. Piękny pokaz dał miejscowy zespół Śpasy Krośnieńskie wraz z kapelą Jaśka Kubika, w którym wystąpiło wielu absolwentów szkoły. Dziękujemy! Po tej części i krótkiej przerwie na poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców, zebrani zaśpiewali kilka tradycyjnych pieśni legionowych i patriotycznych.


Obchody 101. rocznicy odzyskania Niepodległości razem z dziećmi i młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Punktem Przedszkolnym przygotowali : ks. Krzysztof Pach, Maria Kurpiel, Jolanta Ciesielka, Bożena Chlebek i Iwona Satała. Specjalne podziękowania dla Rady Rodziców i wszystkich nauczycieli oraz wychowawców SP 2 oraz Punktu Przedszkolnego, którzy aktywnie włączyli się do działań.

Krzysztof Koper, zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas