Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Rabka Zdrój i okolice
Fog
-4°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 89
Fog
-7°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.11.2020, 11:46 | czytano: 821

Patriotyczna akademia kadetów - wersja on-line

kadr z filmu

NOWY TARG. Niewiele ponad miesiąc od rozpoczęcia nauki, a przed ministerialną decyzją o zdalnym nauczaniu miał zespół wokalno-instrumentalny z Prywatnego LO w Szkołach im. prof. Venuleta, by w ogóle zaistnieć i zestroić głosy. Tym większe uznanie budzi jego słowno-wokalny montaż, przygotowany na Święto Niepodległości.

Tradycja zespołowego śpiewania mundurowej młodzieży z „Venuleta” jest żywa, bo poprzedniczki dzisiejszej grupy, prowadzone przez swojego nauczyciela, Jakuba Mrugałę, nieraz zdobywały laury w różnego rodzaju śpiewaczych konkursach. Ich wykonania ubarwiały też okolicznościowe szkolne inscenizacje. Niestety, lata nauki mijają szybko i wokalnie już wyrobieni absolwenci opuszczają szkolne mury.

Od tego roku szkolnego wokalno-instrumentalny zespół zaczęła organizować Sylwia Basta – nauczycielka muzyki, multiinstrumentalistka, wykonawczyni utworów z własnymi tekstami i muzyką. Do śpiewania udało się jej zmotywować siódemkę kadetek i dwóch kadetów z klas pierwszych. Część podhalańskiej młodzieży ma już bowiem za sobą jakieś wokalne doświadczenia – w zespołach regionalnych, chórkach, scholach itd. Ale nowa szkoła to zawsze nowy stres. Tę pewną nieśmiałość trzeba było przełamać, żeby rozśpiewać grupę. A do tego potrzebne są próby, próby, próby…

Ambitne plany przygotowania na listopadowe święto kilkunastu patriotycznych pieśni zderzyły się z epidemiczną rzeczywistością. Nim ministerstwo zarządziło zdalne nauczanie, wokalny zespół – jeszcze bez nazwy – zdążył się spotkać zaledwie kilka razy. Ale dzięki chęciom i zaangażowaniu młodzieży powstał słowno-wokalny montaż.


Sylwia Basta przygotowała nagrania pierwszego i drugiego głosu oraz gitarowego akompaniamentu – każde osobno. Kadeci – już w swoich domach, każdy ze słuchawką w uchu – musieli samodzielnie nagrać swoje wykonania i przesłać je prowadzącej.

Wtedy – z udziałem Samaela Flores Rodriqueza, aranżera i kompozytora meksykańskiego pochodzenia - zaczęła się profesjonalna, studyjna obróbka tych nagrań, czyli: separowanie i czyszczenie ścieżek dźwiękowych, potem miks, mastering i tworzenie wersji video. Tak, w tydzień poprzedzający 11. Listopada, powstał patriotyczny montaż.Aby obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości miały i regionalny akcent, Sylwia Basta wraz z trzecioklasistką Olą wykonały i nagrały wolnościową góralską pieśń do słów poety z Kościeliska, Stanisława Nędzy-Kubińca – „Idom casy za casami”. Perspektywy dla nowo powstałego zespołu są tym ciekawsze, że dwie osoby grały już wcześniej na skrzypcach.źródło: szkoła
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij