Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 33.336 km/h Wilgotność: 64
Clouds
-0°
Wiatr: 33.336 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 33.336 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 33.336 km/h Wilgotność: 64
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
23.12.2020, 21:07 | czytano: 1499

"Orły lśnią srebrzyste, z Polski Jezu Chyste - żołnierze"... Od mundurowej młodzieży – śpiewane życzenia

arch. szkoły

NOWY TARG. Nie można wystawić jasełek, nie można we własnym gronie uściskać się, złożyć życzeń i przełamać się opłatkiem. Dlatego mundurowa młodzież z Prywatnego LO w Szkołach im. prof. Venuleta pod wodzą swoich nauczycieli postanowiła złożyć wszystkim życzenia również nietypowe, bo śpiewane - związane i ze szczególnym przeżywaniem świat i z historią polskiego wojska jednocześnie.

Kolęda żołnierska, tworzona na melodię popularnej staropolskiej kolędy, powstała na Zachodzie i w formie powielonych ulotek była kolportowana w jednostkach wojskowych Polskich Sił Zbrojnych w Szkocji. Tekst Kolędy żołnierskiej opublikował „Głos szkolny”, miesięcznik Gimnazjalnego Kółka Literackiego nr 1 w Łodzi, pod redakcją Kazimierza Kędzi (wydanie powielaczowe, 25 XII 1946).


Drugi wariant tekstu został nadesłany przez Irenę Butkiewicz w ramach konkursu zorganizowanego staraniem Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej oraz redakcji tygodnika „Nowa Wieś”. Jest to aktualna parafraza znanej kolędy, zapisanej po raz pierwszy w zbiorze J. K. Dachnowskiego pt. Symfonie anielskie z 1631 r. jako „symfonia 31”.

Oto wspólnie wyśpiewane kolędowe życzenia:


źródło: szkoła
najnowsze informacje
komentarze
Ogłupianie trwa07:13, 31 grudnia 2020
A gdyby nie daj Boże ... , to co, bronić się też nie można? Bo za blisko?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij