Anemia u kobiet ciężarnych - jak jej przeciwdziałać? (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Szczawnica
Clouds
11°
Wiatr: 18.576 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.16 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
15°
Wiatr: 16.596 km/h Wilgotność: 34 %
Clouds
12°
Wiatr: 17.1 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
15°
Wiatr: 20.88 km/h Wilgotność: 34 %
Clouds
14°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 49 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
20.09.2021, 07:38 | czytano: 549

Anemia u kobiet ciężarnych - jak jej przeciwdziałać? (art. sponsorowany)

Anemia u kobiet ciężarnych to bardzo często występujące schorzenie, które niesie ze sobą szereg konsekwencji natury zdrowotnej zarówno dla matki, jak i dziecka. Jak rozpoznać niedokrwistość i co jeść, aby zapobiec powstawaniu anemii?

Anemia u ciężarnych - jakie daje objawy?
Kobiety starające się o powiększenie rodziny powinny zadbać o uzupełnienie diety we wszystkie składniki, które będą warunkować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Niezbędna będzie podstawowa diagnostyka i wykonanie podstawowych badań. Już sama morfologia może wskazać na zaburzenia, które w przyszłości mogą skutkować problemami zdrowotnymi w trakcie ciąży. 
Należy podkreślić, że u kobiety ciężarnej zachodzi fizjologiczna zmiana procesu krwiotwórczego, czyli modyfikacjom ulega proces produkowania i różnicowania się elementów morfotycznych krwi. W trakcie tego procesu wzrasta objętość krwi, obniża się poziom hematokrytu oraz następuje spadek stężenia hemoglobiny. Dodatkowo dochodzi zwykle do obniżenia stężenia poziomu żelaza, ferrytyny i transferyny oraz takich parametrów jak kwas foliowy i witamina B12. 
Jakie są objawy anemii?
  • osłabienie;
  • ból głowy;
  • nadmierna senność;
  • szybka męczliwość;
  • przyspieszona akcja serca;
  • obniżenie nastroju;
  • zaburzenia koncentracji;
  • bladość skóry.
Najczęstszą przyczyną niedokrwistości u kobiet ciężarnych jest niedobór żelaza i diagnozuje się ją, gdy stężenie hemoglobiny w krwi żylnej spada poniżej 11 g/dl. 
Dieta kobiety ciężarnej, a pokarmowe źródła żelaza
Niedobory pokarmowe, w tym niedostateczna ilość żelaza mogą powodować komplikacje w przebiegu ciąży. W związku z tym należy zadbać o prawidłową, bogatą w łatwo przyswajalne źródła tego pierwiastka. Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w ciąży wynika z rozwoju płodu i łożyska, nasilenia procesów krwiotwórczych oraz zwiększania masy mięśniowej ciężarnej. Żelazo jest odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie, a dotlenienie wszystkich tkanek jest kluczowe dla przebiegu wszystkich procesów metabolicznych. 
Zapotrzebowanie dzienne na żelazo u kobiet ciężarnych wynosi:
  • I trymestr 4 mg;
  • II trymestr 7-8 mg;
  • III trymestr 12-15 mg.
Warto wspomnieć, że u kobiety oczekującej potomstwa fizjologicznie, kilkukrotnie wzrasta wchłanianie żelaza pochodzącego z pożywienia. 
Pokarmowe źródła żelaza można podzielić na produkty spożywcze zawierające:
  • żelazo hemowe (przyswajalne w 20%), np. wątroba, serca, nerki, tatar, krwiste steki wołowe, ryby oraz drób. 
  • żelazo niehemowe (przyswajalne w 5%), np. produkty z pełnego ziarna zbóż, otręby, zarodki pszenne, szpinak, jarmuż, pietruszka, szczaw, szczypior, buraki, brukselka.
Wchłanianiu żelaza ze źródeł pokarmowych będzie sprzyjać obecność witaminy C i wysokie zakwaszenie żołądka (niskie pH).  
Z kolei przyswajanie żelaza będzie utrudniać wysoka zawartość fitynianów, fosforanów, białka mleka i przetworów mlecznych, jaja oraz minerały takie jak: wapń, miedź, mangan, cynk, ołów i kadm. 
Jak zapobiegać anemii w ciąży?
Dieta kobiety ciężarnej powinna być zbilansowana pod względem makro i mikroskładników. Ważne też będzie źródło pochodzenia żywności. Produkty spożywcze używane do komponowania jadłospisu najlepiej, jeśli będą pochodzić z ekologicznych upraw i hodowli. 
Warto wspomnieć, że wiele firm cateringowych kieruje również dla kobiet ciężarnych. Catering dietetyczny Super Menu zapewnia zbilansowane, różnorodne posiłki, przygotowane z wysokiej jakości składników. Serwowane dania są nie tylko gęste odżywczo, ale i bardzo smaczne.
W pierwszej kolejności należy ustalić zapotrzebowanie i zwrócić uwagę na składniki diety, które mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów. Niewystarczająca ilość żelaza dostarczana wraz z dietą, będzie wpływać na uruchomienie zapasów tego pierwiastka i powstawania niedokrwistości. Tylko właściwie zbilansowana dieta zapewni prawidłowy przebieg ciąży i właściwy rozwój płodu. Uzupełnienie niedoborów będzie wpływać nie tylko na poprawę parametrów zdrowotnych, ale także samopoczucia przyszłej mamy.
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas