Środa, 27 maj 2020, Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty

Ugrupowania łączą się przed wyborami, a kandydaci zmieniają "barwy"

10.09.2014 21:54 / czytano: 4288 / powrót

NOWY TARG. Lokalni politycy, osoby pełniące obecnie funkcje w samorządach w dużej mierze decydują się na start w wyborach pod innymi, niż dotąd sztandarami. Przykładowo - dotychczasową przynależność do dwóch największych partii PO i PiS - zamierza w tych wyborach powielić niewiele osób.

Większość kandydatów zdecydowała się na powołanie nowych komitetów wyborczych. Tak stało się w powiecie nowotarskim. Z oficjalnym podaniem nazwisk kandydatów na radnych musimy jeszcze poczekać.

Te przetasowania nie oznaczają, że zabraknie partii politycznych na szczeblu samorządu lokalnego. Pojawią się kandydaci bezpośrednio rekomendowani przez partie, albo osoby mające poparcie tutejszych struktur. Przykładowo w Zakopanem zawiązany został Komitet Wyborczy Wyborców "Solidarne Zakopane". Założycielami komitetu są przedstawiciele: Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Zakopanem, Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, Związku Podhalan Oddziału Zakopane i Klubu im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.

- KWW zawiązany został w celu zgłoszenia kandydatów do Rady Miasta Zakopanego oraz kandydata na burmistrza w tegorocznych wyborach samorządowych - wyjaśnia krótko prezes Klubu Zamoyskiego Piotr Bąk.

Nie pozostawia też złudzeń co do zamiarów komitetu dodając: - Celem jest doprowadzenie poprzez demokratyczne wybory do zmiany dotychczasowego układu władzy i stylu rządzenia w Zakopanem.

Przywołany tu zakopiański komitet ma w swoim składzie oddział Związku Podhalan. Kwestia kandydatów mających poparcie tej największej na południu kraju organizacji to także "gorący temat". Zwłaszcza, że sprawa ta była powodem sporu nawet podczas niedawnych wyborów władz Związku.

- To trudny i delikatny problem. Spieraliśmy się o to, jak się zachowywać się w czasie, gdy jedni przed drugimi się ścigają i zabiegają o poparcie - mówi prezes ZG ZP Andrzej Skupień. - To poparcie jest dobrze widziane, bo drugiej takiej organizacji, która ma tyle oddziałów i jest tak szeroko rozłożona nie ma. Ale nie może być tak, że ktoś niezwiązany ze ZP ma nagle wnioski żeby go popierać. Wyłonienie osób popieranych przez Związek powinno być uczciwe - dodaje.

Na pytanie o komitet wyborczy, prezes Skupień jeszcze przed upływem terminu zgłaszania takowych u Komisarza Wyborczego powiedział: - Swojego komitetu wyborczego nie mamy. Tym razem Związek nie staruje w wyborach samorządowych jako organizacja, ale namawiam członków, by byli aktywni gdy tworzą się listy kandydatów do samorządu.

Trudno jednak mówić o jednoznacznym sygnale dla wyborców. Bowiem Związek Podhalan może i nie ma swojego komitetu wyborczego, ale powstał KWW Podhalanie, którego pełnomocnikiem jest Maciej Motor-Grelok - były prezes Zarządu Głównego, a siedzibą komitetu jest adres nowotarskiego biura Związku Podhalan.

Sabina Palka

zobacz także

komentarze

01:12, 12 września 2014Adamek
Gdzie KWW Wolnościowe Podhale

17:00, 11 września 2014wyborca
Powycinać tych co rządzili do tej pory . Swoje zrobili tzn zrobili niewiele a jak już to dla siebie ot tyle

15:24, 11 września 2014groń
W Szczawnicy już pojedli ZP, który wierzył w niezłomną siłę prywatyzacji. Roztyrmanili wszystko.

11:16, 11 września 2014oddam głos na młodego....kandydata
Ludzie głosujcie na młodych ludzi. Ci starzy nie będą już efektywni. Jeżdżą tylko na otwarcia i podziękowania. Tych samych ciągle widać na zdjęciach. Zajmują stanowiska np. w gminie i radzie powiatu.
Głosujcie na młodych, wykształconych ludzi, którzy mają sukcesy zawodowe. Coś zrobili i będą mogli realizować swoje pomysły na rzecz miast, gmin czy powiatów. Głosujcie na młodych aby w radach zasiadało ich jak najwięcej. Jeden czy dwóch młody w jednej radzie się nie przebije. A jak ich będzie więcej to się na pewno dogadają nie mając długoletnich politycznych zawiści do siebie nawzajem.

10:23, 11 września 2014g/z
a gdzie teraz wystartuje największa HORĄGIEWA szanowny leszek mikołajski i proszę sprawdzić czy znowu będzie dowoził wyborców na parking koło Dudy

10:10, 11 września 2014baciok@
Do nick baciok nie podszywaj się pode mnie.
Jabłonka to nie moja gazdówka

08:27, 11 września 2014obserwator
A od kiedy ZP jest pann na wydaniu przecież wszyscy wiedzą kogo ZP popiera

07:44, 11 września 2014baciok
CZY WJABŁONCE BEDZIE DALEJ DYKTAT WŁADZY

22:18, 10 września 2014oddechu
dobrze rozumiem że obaj starostowie nowotarscy startują w tych wyborach?

22:11, 10 września 2014bs
Nie oszukujmy się Związek Podhalan to łakomy kąsek zwłaszcza w mniejszych ośrodkach regionu. W oddziałach pracują prawdziwi lokalni liderzy więc poparcie Związku Podhalan ma ogromne znaczenie.

dodaj komentarz

regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
boks reklamowy
miejsce na reklamę

kliknij i zobacz sylwetki kandydatów

 • Marcin Strączek-Helios Kandyduję do:
  Rada Powiatu Tatrzańskiego
 • Michał Janasik Kandyduję do:
  Rada Gminy Nowy Targ
 • Paweł Wojdyła Kandyduję do:
  Rada Gminy Raba Wyżna
 • Łukasz Karaś Kandyduję do:
  Burmistrz Miasta Zakopane
 • Krzysztof Krupa Kandyduję do:
  Rada Powiatu Tatrzańskiego
 • Michał Glonek Kandyduję do:
  Rada Powiatu Nowotarskiego
 • Wojciech Groń Kandyduję do:
  Rada Powiatu Nowotarskiego
 • Bożena Czubernat Kandyduję do:
  Rada Miasta Nowy Targ
reklama

najczęściej czytane

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij