W Sejmiku Małopolskim znów wrze. Dwaj radni rezygnują z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości - podhale24.pl
Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
Szczawnica
Clear
15°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 80 %
Clear
18°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
16°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 80 %
Clear
16°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 80 %
Clear
17°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
14°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
09.07.2024, 16:38 | czytano: 3793

W Sejmiku Małopolskim znów wrze. Dwaj radni rezygnują z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości

Józef Gawron - radny i były wicemarszałek Małopolski oraz Piotr Ćwik - były pisowski wojewoda, a obecnie wojewódzki radny i jednocześnie minister w Kancelarii Prezydenta RP zrezygnowali z członkostwa w PiS. Co to oznacza dla województwa, na razie powiedzieć trudno.

Ćwik - mimo rzucenia partyjną legitymacją - pozostał w klubie radnych PiS, Gawron natomiast został radnym bezpartyjnym.

Co to oznacza dla 39-osobowego Sejmiku? Na razie nie wiadomo. PiS posiadał w nim większość 21 radnych, teraz teoretycznie ją traci, choć wcale nie oznacza to przejęcia władzy przez opozycję. Pewne jest tylko, że konflikt w strukturach małopolskich partii Kaczyńskiego trwa, mimo że w czwartek, po wyborze na marszałka Łukasza Smółki, wydawał się być zażegnany.

Pełne oświadczenia obu radnych, zamieszczonych na ich profilach fejsbukowych - poniżej.

Józef Gawron:

Chciałbym Państwa poinformować, że z dniem 8.07 br. złożyłem rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość. Moja rezygnacja ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jako radny bezpartyjny zamierzam nadal pracować dla Województwa i pozostaje otwarty na potrzeby Małopolan.

Piotr Ćwik:

Wiele już napisano i powiedziano o sytuacji w małopolskim sejmiku w ostatnich tygodniach, wiele narosło mitów i opinii, proszę pozwolić, że tę sytuację krótko podsumuję także ja: 1. Z dniem dzisiejszym (8 lipca 2024 roku) składam rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość, pozostając w Klubie Radnych Sejmiku Małopolskiego, aby wspólnie realizować program dobry dla Małopolski, aby służyć Mieszkańcom, zgodnie z wypowiedzianymi słowami ślubowania radnego. 2. Nie było moją intencją starać się o funkcję marszałka województwa, ani też o funkcję członka zarządu, co wyraziłem wyraźnie m.in. podczas posiedzenia klubu, gdy byłem o to pytany. 3. Zgłoszenie mojej kandydatury w dniu 4 lipca, na kolejnej sesji sejmiku, podczas kolejnej próby wyboru marszałka, było podyktowane tylko koniecznością przełamania impasu i zwróceniem uwagi na potrzebę zmiany kandydata na marszałka. Było to także działanie dla ratowania jedności klubu radnych i środowiska politycznego, a nade wszystko zablokowanie perspektywy ponownych wyborów w Małopolska. 4. Od początku tej kadencji sejmiku, gdy pojawiały się pytania o wybór władz województwa, w rozmowach oficjalnych i kuluarowych powtarzałem, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dokona takiego wyboru, jeśli będziemy pamiętać o dwóch rzeczach: tworzymy wspólny klub i pozostajemy jednością, wybierzemy marszałka i zarząd województwa spośród osób, które ten klub tworzą. 5. I na koniec: warto być przyzwoitym. Zawsze! Zgadzam się z tymi, którzy tak twierdzą. Warto też pamiętać, że początkiem przyzwoitości jest dialog i wzajemny szacunek!

Więcej o sprawie pisaliśmy: kliknij TUTAJ

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
jak widać !11:52, 18 lipca 2024
Do miejscowa pytanie ??? Czy przy otwarciu żłobka była obecna posłanka p. Paluch jeśli nie była obecna to otwarcie trzeba uważać za nie ważne! Tak trzeba podejść do sprawy żłobek był ale się zmył ! Wiele jednak potrzebnych inwestycji znika w Niedzicy i to z nie wyjaśnionych przyczyn.
0
do bani to wszystko!16:04, 13 lipca 2024
Janosik!!!!!!!! Chłopie coś Ty się szaleje najadł że ci tak mózg pokręciło? Czytam Twoje wypociny na tej stronie już od dawna z niedowierzeniem! Chyba w języku Polskim nie ma jeszcze określenia na taki punkt widzenia człowieku wyluzuj daj sobie spokój!!!!!!!!!!!
0
@@@11:25, 12 lipca 2024
Do@Janosik tak my wyborcy nie Pisu nie jesteśmy świadomi niczego dlatego mamy Ciebie wśród komentujących to Ty tak wspaniale nas pouczasz swoimi mądrościami
0
miejscowa .12:15, 11 lipca 2024
Nie mam pewności ale wydaje mi się że to pan J. Gawron otwierał tak hucznie żłobek w Niedzicy w gminie Łapsze N. którego już niestety niema czy jest o takiej decyzji gminy coś Panu wiadomo? Drugi pan też o tym nic nie wiedział był wojewodą i nie wiedział ciekawe? Ale skoro rezygnują z członkostwa w PiS to może być doby znak! Tego się już nie da naprawić a szkoda.
2
Janosik11:50, 11 lipca 2024
@Wyborca jest przykładem i dowodem na to, dlaczego banda Tuska te wybory wygrała. Otóż zupełnie nieświadomi ludzie zagłosowali w rytm nawoływań TVN-u. Otóż drogi panie, zegarek Nowaka to pikuś. Sam Nowak wygenerował więcej złodziejstwa, niż wszystkie afery PiSu. Przypomnę ci, że Sławomir Nowak jako minister transportu i budownictwa popełnił co najmniej kilkanaście czynów korupcyjnych w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, oraz o pranie pieniędzy. Według doniesień, zarzuty korupcji dotyczą także okresu, gdy pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska. Przypomnę, że sprzedaż kolejki na Kasprowy podpisał właśnie Nowak. Jeśli chodzi o Fundusz Sprawiedliwości, to kto co ukradł i ile? Potrafisz wyborco podać mi konkrety. Do czyjej kieszeni i ile wpłynęło. Przekręty Nowaka, do dziś nie policzone. I nie będą policzone,bo kasta sędziowska zaraz mu sprawy umorzy z powodu przedawnienia. Przekręty PO to są miliardy, setki miliardów. I znowu to wraca. Niebawem będzie o czym pisać.
1
Sprawiedliwy13:30, 10 lipca 2024
Pamiętam dokładnie masz 100% racji tak było w latach 2007 2015 tak robili wszelkiej maści cwaniacy , niestety to samo robili w latach 2015-2023 ludzie z PiS i tylko oni co nijak ma się do nazwy partii a nazwa zobowiązuje
1
Gulasz Juliusz Zeżarł10:40, 10 lipca 2024
Mam dylemat - czy Judasz, zanim zdradził w ogrojcu Jezusa, był Judaszem? Tak samo z tymi pisowcami, czy kiedy wypełniali wiernie przykazania Jarosława już byli nieuczciwi?
6
pamiętam dokladnie10:12, 10 lipca 2024
Do Wyborca
Jesli masz 18 lat to jestem sklonny uwierzyć, ze nie pamietasz jak było za rzadów PO. Jesli jednak masz nieco wiecej wiosen, to stwierdzam, że widzisz tylko to co Ci wygodne. Zegarek Nowaka to pikuś w porownaniu do karuzel vatowskich, przekretach na paliwie, patodeweloperce i innych, ktore kwitły w latach 2007-2015
0
obywatel07:31, 10 lipca 2024
Taka prawda!!!!!Nic nie pomyliłem niestety wiem o czym pisze u mnie nie ma żadne może ! Jeśli nie rozumiesz mojego wpisu albo się z nim nie zgadzasz to Twój problem. Jest demokracja przyjacielu każdy ma prawo mieć swoje zdanie widać tego jeszcze dalej nie rozumiesz ?
5
Wektor22:18, 9 lipca 2024
Do Sierota PO platformie

Zgadzam się :).

"Proszę złożyć mandat, bo wyborcy was wybrali dlatego, że byliście z PiS-u".

Wtedy uwierzę, że jesteście UCZCIWI :).
5
Teodoor21:52, 9 lipca 2024
To zdrada i naplucie w twarz wyborców dzięki którym mają mandat!
1
Gulasz Juliusz Zeżarł21:38, 9 lipca 2024
Tyle się dzieje, a czlowiek z długością, zwrotem i kierunkiem nic nam, prostaczkom, nie wyjaśnia. Prosimy o światły komentarz!
1
dwa cwaniaki21:37, 9 lipca 2024
Ich tam być w ogóle nie powinno!
6
prawo i sowieci20:27, 9 lipca 2024
pis to jednak jak spiewa Lady Pank mniej niz zero.Jacy byliscie prawi i sprawiedliwi teraz wychodz po waszych 8 latach okradania Polski.
7
Wyborca20:17, 9 lipca 2024
Takiego złodziejstwa jak za PiSu było to nie pamiętam. Willa+, NCBiR, Fundusz Sprawiedliwości, Dwie Wieże itd.. Byłem wkurzony na zegarek Nowaka, że nie wykazał w oświadczeniu majątkowym. Ale tyle kasy co ukradziono za PiS to Polska nie pamięta.
0
Gulasz Juliusz Zeżarł19:28, 9 lipca 2024
Mamy w małopolsce własną odmianę numeru pt "wszyscy utaplani w g****nie i wtedy wchodzę JA. Cały na biało"

Autroem tego numeru jest oczywiście wiadomo-kto-wiadomo-skąd.
Tylko to wejście na biało, słabo mu wyszło, bo nie przestrzegał zlotej zasady; kiedy jesteś po uszy w szambie nigdy nie machaj rękami.
2
Taka prawda18:58, 9 lipca 2024
Do obywatela - może pomyliłeś pracę swojego urzędu gminy z urzędem marszałkowskim?
3
Sceptyk18:50, 9 lipca 2024
No to prezes może dostać zawału przez to wszystko w końcu z PiSu zaczynają uciekać
7
ot tak18:26, 9 lipca 2024
PiS tonie
PiS tonie mając na pokładzie nasze Polaków pieniądze
PiS miliardy połknął za 8 lat
PiS zapłaci wcześniej czy później
3
Sierota PO platformie18:23, 9 lipca 2024
My w gminie też mamy takiego zdrajcę, który stoi w rozkroku i chciałby być tu i tu. Proszę złożyć mandat bo wyborcy was wybrali dlatego, że byliście z PiS'u.
3
GT17:26, 9 lipca 2024
"Warto być przyzwoitym" , Panie Piotrze o minimum 7 lat za późno, woziłeś się z nimi jak rządzili i nie przeszkadzała ci nieprzyzwoitość - żałosne. Jutro jednak wycofasz rezygnację, pytam tylko bo taka moda u was w Pis odchodzę- wracam, pomyliłem się etc..
1
obywatel17:24, 9 lipca 2024
Trzeba panowie podjąć męską decyzje i słusznie a nie stać w rozkroku. Jak działał i pracował Urząd Marszałkowski do tego czasu pozostawiam to jednak bez komentarza! Mam nadzieje że coś się zmieni na lepsze ale mnie osobiście jest to już obojętne. Żyje w takiej gminie gdzie wszyscy taką gminę i tak mają gdzieś!!!!!
0
Zagadka17:01, 9 lipca 2024
No jeszcze się obrazcie rzucie mandat i kapcie i emerytura.
0
ekoterroryzm16:51, 9 lipca 2024
przechodza z jednej firmy do innej hahah
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas