Podhalańskich kółek czar: Kręte drogi - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
11°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
09.07.2024, 16:37 | czytano: 1262

Podhalańskich kółek czar: Kręte drogi

Korki, korki, korki… Mieszkańców Nowego Targu (i nie tylko) powoli ogarnia złość, choć to mało powiedziane, jest to już wściekłość! Komu zawdzięczamy drogową gehennę tego lata?

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Tym razem winowajcą nie jest nowotarski Ratusz, choć być może należało sobie odpuścić remont Grela akurat teraz.

Złośliwi twierdzą, że to rewanż za przedwyborcze złośliwości na „skrzyżowaniu hańby”, którego pewnie i tak nie będzie, jednak akurat ten temat od dawna był w inwestycyjnym portfolio miasta. Roboty są w toku i tylko od sprawności wykonawcy zależy, czy skończy je do jesieni. Zostawmy więc to…

Na dziennikarskim celowniku jawią się dwa podmioty, Pan i Sługa, którzy nawzajem myją sobie utytłane w podhalańskiej ziemi ręce.

Głowna Dyrekcja Krajowych Dróg i Autostrad i Intercor z Zawiercia, bo to o nich mowa, z mozołem rzeźbią dzieło za prawie dużą bańkę i wcale im się aż tak nie spieszy do przecinania wstążek. GDKDiA łaskawie przystaje na różnego rodzaju wykręty swojego generalnego wykonawcy i niewiele owego giganta obchodzi armagedon w Klikuszowej czy pod Niwą; oni mają swoje priorytety. I nie czarujmy się, tam gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze, nieposmarowane windy lubią się zacinać…

A poza tym niech sobie trochę pocierpią w tej stolicy Podhala za wycięty numer z odwaleniem wartego parędziesiąt milionów projektu kolejnej, południowej obwodnicy, która stała się głównym tematem ostatnich wyborów.

W centralnej rozdzielni miliardów naszych złotych, wiosną z politycznego nadania swojego kolegi ministra, wylądował na lukratywnym stołku dyrektor Rejonu Drogowego z podwarszawskiego Grodziska Mazowieckiego, miasta wielkości Nowego Targu. Szkoda, że nasza deputowana Weronika nie ma takich chodów, bo dyrekcja krajowych dróg byłaby po naszej stronie.

A po zawsze swojej stronie stoi od wielu miesięcy generalny wykonawca, wspomniany Intercor, spółka z bardzo ograniczona odpowiedzialnością, której wciąż z robotą i z podwykonawcami nie po drodze. A to ulewne deszcze, raz za zimna zima, raz za ciepłe lato, wszystko, byle odwlec termin oddania robót, lecz byle nie, broń Boże zapłaty.
Pogrzebałem po internecie, w którym nic się nie schowa i na kolorowej, pełnej przechwałek stronie firmy, nie ma żadnej wzmianki o realizacji DK47. Gdzie indziej natomiast są niezbyt pochlebne od wielu miesięcy.komentarze ich podwykonawców z całej Polski: „Firma INTERCOR z Zawiercia to jeden wielki przekręt. Oszukuje, kombinuje, nie płaci. Robisz do czasu jak jesteś potrzebny… itd.”

Wpisów tych jest sporo, ale nauczony doświadczeniem, nie traktuję poważnie jadu anonimowych komentatorów. Nurtuje mnie bezsilny żal, że jesteśmy traktowani tak przedmiotowo. Dolary przeciw orzechom, że główni decydenci naszych drogowych problemów są teraz na gorących wakacjach all inclusive, gdzie nie muszą stać w korkach pod Niwą czy w Klikuszowej. Stać ich na to, gdyż pensje drogomistrzów czy terenowych inspektorów w GDKDiA oscylują między 20-30 tysięcy złotych, to wystarczy nawet na Seszele…

Korkami i bezpieczeństwem na „zakopiance” niech się martwi tutejsza Policja, zbierająca na co dzień cięgi za najazd tysięcy przybyszów z całego świata, spragnionych podhalańskich term i fotek z misiem na Krupówkach. A taki marzący o wakacyjnym urlopie funkcjonariusz policyjnej drogówki zarabia średnio 4,5 tysiąca na rękę, na którą patrzy mu każdy kierowca, nawet ten niedouczony i z promilami także.

Według ostatnich prognoz, termin przecięcia wstęgi (już widzę te dumne postaci z nożyczkami), niedawno ustalony na 9 września 2024 roku, został ponownie przesunięty na 7 października br.; nie lubię poniedziałku! Aż strach pomyśleć w kontekście nadchodzących burz i upałów, co wymyśli znów nasz drogowy Pan i Sługa…

A tu jeszcze na tym zjechanym wahadłowo Borze, jego mieszkańcy domagają się ekranów. Może i słusznie, ale jak to podchwycą te cwaniaki z Warszawy i Zawiercia, to wojewodzie zardzewieją w szufladzie nożyczki. A przecież to również w jego gestii jest nadzór nad tym, co się na naszych drogach wyprawia.

Domine, festina eas rotas…

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
P.Paw19:31, 10 lipca 2024
Na ludzmierskiej to dopiero będzie ciekawie jak ruszą z budową tunelu ....
0
P.10:52, 10 lipca 2024
A na ludźmierskiej coraz więcej poszukiwaczy złota. Może włodarz tego miasta wziął by jakąś łyżeczkę z domu i pomógł im przeszukiwać to parę metrów? Szybciej by normalne korki wróciły.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas