Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. zrównoważonego rozwoju turystyki na terenach górskich (zdjęcia) - podhale24.pl
Szczawnica
Clouds
6°C
Clouds
7°C
Clouds
5°C
Clouds
6°C
Clouds
5°C
Clouds
4°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
09.08.2024, 13:26 | czytano: 3136

Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. zrównoważonego rozwoju turystyki na terenach górskich (zdjęcia)

NOWY TARG. Wyjazdowe Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. zrównoważonego rozwoju turystyki na terenach górskich poświęcone było strategicznym rozwiązaniom dla gospodarki wodno-ściekowej na Podhalu, Spiszu i Orawie. Przewodniczącą tego zespołu jest Weronika Smarduch.

Weronika Smarduch /Fb
Weronika Smarduch /Fb
Jej biuro poselskie przesłało nam notatkę podsumowującą to posiedzenie.

"Spotkanie zgromadziło licznych przedstawicieli samorządów lokalnych oraz kluczowych instytucji zajmujących się ochroną środowiska i gospodarką wodno-ściekową, w tym przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ).

Celem spotkania było omówienie kluczowych wyzwań związanych z rozwojem infrastruktury wodno-ściekowej na terenach górskich Podhala, Spiszu i Orawy, a także wypracowanie strategicznych rozwiązań dla poprawy jakości wód i ochrony środowiska naturalnego w tych regionach.

Strategia rozwoju gospodarki wodno-ściekowej w obszarze funkcjonalnym Podhala, Spiszu i Orawy

W trakcie dyskusji omówiono aktualny stan infrastruktury wodno-ściekowej w regionie oraz plany inwestycyjne mające na celu zrównoważony rozwój turystyki przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony środowiska oraz dostępności kanalizacji na terenie Podhala. Wielokrotnie podkreślano przez uczestników spotkania, konieczność strategicznego podejścia do oczyszczania ścieków ze względu na dużą ilość turystów w sezonie wysokim oraz brak rejestracji obiektów noclegowych co przekłada się na brak możliwości przewidzenia jaka ilość ścieków jest konieczna do przetworzenia w szczycie sezonu. Prawidłowe prognozowanie zapotrzebowania, skuteczna gospodarka ściekowa przełoży się bezpośrednio na podniesienie jakości górskich rzek oraz jeziora Czorsztyńskiego. Nie odbędzie się to jednak bez zrozumienia specyfiki realizowania takich inwestycji na terenach górskich na poziomie krajowym. Ochrona środowiska bardzo często wymaga zachowania odpowiednich standardów, jednak nikt nie sprawdza co jest powodem zaniedbań w danym obszarze.

Bardzo często są to bariery wynikające z braku planowania długoterminowego, zapewnienia odpowiedniego finansowania czy współpracy wszystkich zainteresowanych stron.

Wyzwania związane z rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenach górskich

Podczas tej części spotkania poruszono kwestie dotyczące trudności technicznych i finansowych związanych z rozbudową sieci kanalizacyjnej na terenach górskich. Zwrócono uwagę na konieczność dostosowania projektów do specyficznych warunków geograficznych regionu oraz poszukiwanie alternatywnych metod finansowania inwestycji.

Spotkanie było bardzo owocne pojawiło się wiele propozycji działań, które mają na celu zwiększenie efektywności gospodarki wodno-ściekowej oraz ochronę zasobów wodnych na terenach górskich.

Stanowisko zakłada intensyfikację działań inwestycyjnych oraz współpracę międzysektorową, w tym z lokalnymi społecznościami, samorządami oraz organizacjami ekologicznymi.

Zespół Parlamentarny ds. Zrównoważonego Rozwoju Turystyki na Terenach Górskich został powołany w celu wspierania działań na rzecz rozwoju turystyki w zgodzie z zasadami ochrony środowiska. Głównym celem zespołu jest tworzenie i wspieranie inicjatyw, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju regionów górskich Polski."

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
babcia10:18, 12 sierpnia 2024
Rozwój turystyki na Orawie to budowa ścieżki pieszo rowerowej z lipnicy Małej i Lipnicy Wielkiej do Jabłonki .W Lipnicy Małej od Tomczaków do Kozubka i dalej do Jabłonkki wzdłóż drogi głównej .To dobre rozwiązanie dla bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych zarówno turystów jak i mieszkańców.
0
cierpliwym trzeba być!10:11, 12 sierpnia 2024
Ja jakoś nie widzę by cokolwiek miało się zmienić w Łapszańskiej gminie czy to na posiedzeniu będzie pancia z Trybsza czy panisko z Kacwina co to ma zmienić? Czy wisi coś w powietrzy coś w tym może być? Pożyjemy poczekamy zobaczymy to że zawirowania będą to też wiadomo czyli wszystko jest możliwe jak widać!
0
Dyro18:26, 11 sierpnia 2024
Samorządowcy są umoczeni po pachy w g....e z szamb nieszczelnych po pachy. W Nowym Targu na wyścigi radni usługują i zgłaszają interpelację aby tylko wybronić swoich mocodawców.
0
mieszkaniec13:16, 11 sierpnia 2024
Ooooooo! Na pewno coś się zmieniło w Łapszańskiej gminie bo na posiedzeniu pojawiła się pancia z Trybsza! Coś wisi w powietrzu?
0
Mieszkanka08:51, 11 sierpnia 2024
Zrównoważony rozwój turystyki na Podhalu nie ma nic wspólnego ze sprawami wodno- ściekowymi.Przynajmniej tak jak do tej pory. Kanalizacji w Białce Tatrzańskiej nie było tyle lat A turystyka od 20 lat kwitnie najlepiej na Podhalu. Kanalizacja blokowana była od lat przez "sami swoi" A ścieki zniszczyły piękną rzekę Białkę. Samorządowcy Gm. N.TARG też pracowali nad tym tematem, przy czym każdy pobór wody i badanie "tejże" wody był wynik nieskazitelnie Perfect. Znam temat i jak przyglądam się temu spotkaniu to totalny absurd i to samorządowcy Podhala znają doskonale temat "tabu ścieków na Podhalu". "Zrównoważony rozwój" w perspektywie ścieków, to tylko nie udany koncert życzeń i ..... totalna ściema.
1
Bazyliszek13:51, 10 sierpnia 2024
Jak mi się dobrze kojarzy to pewien smarduch już z pieniędzy strategicznych wybudował drogę do prywatnej inwestycji w Gorcach
Każda władza ma strategiczne inwestycje ale dla swoich potrzeb
1
Osiol13:21, 10 sierpnia 2024
@jo nowomoda... dręczę moja nauczycielkę polskiego, głowa boli od myślenia jak to jest np w W-wie gdzie pęka rura z oczyszczalni ścieki płyną nieoczyszczone Wisłą a naiwni płacą za oczyszczone ścieki f wat wiedząc że usługa nie wykonana no boli głowa by zrozumiec no nie? Tak i jest tutaj w Czorsztyn.... pośmiejemy się co będą badania wody.....
0
biegunka11:54, 10 sierpnia 2024
"konieczność strategicznego podejścia do oczyszczania ścieków ze względu na dużą ilość turystów w sezonie wysokim oraz brak rejestracji obiektów noclegowych"

Oczywiście nikt nie będzie strategicznie fatygował się by ścigać niezarejestrowane obiekty. Bo i po co? Przecież zarejestrowani zapłacą za kanalizację, oczyszczalnię i ścieki dla wszystkich. Mogę podpowiedzieć że "niezarejestrowane" obiekty nawet siłą podłączone do kanalizacji, będą wszelkimi możliwymi sposobami omijać opłaty za ścieki. Bardzo popularnym sposobem są niezgłoszone (sic!) studnie głębinowe - własna woda bez licznika a ścieki bezpłatnie w kanał.

Gdyby zebranym rzeczywiście zależało na poprawieniu sytuacji wzięli by się do pracy pogonili podległe im jednostki do kontrolowania i wlepiania dużych kar. Przepisy są. Tylko nikt ich nie egzekwuje. To spotkanie było tylko dla picu i miało na celu przepalenie publicznych pieniędzy w miłej atmosferze samozadowolenia. Pani Smarduch kreuje się na działacza ale działań brak. Tylko gatka-szmatka. A pieniądze co miesiąc regularnie wpływają na konto. Wstyd.
1
jo09:59, 10 sierpnia 2024
Ale nowomowa. Od takiej polszczyzny aż głowa boli. Osioł wybrałeś sobie adekwatny nick.
0
Rys21:00, 9 sierpnia 2024
Strategiczna to już zrobili drogę w waksmundzie na dodatek tylko do prywatnej inwestycji czyli bramy
0
Pepsi17:58, 9 sierpnia 2024
A ścieki jak płyną tak będą płynąć. Przykład pierwszy z brzegu, Zajazd pomiędzy Maniowami a Hubą, zgłoszenia, kontrole a jak śmierdziało tak śmierdzi i ścieki se płyną. Ubiegły rok o tej porze bakterie kałowe w jeziorze stwierdzone przez Sanepid, a samorządy milczą przez dwa tygodnie. Mentalności naszego narodu nikt nie zmieni, lub inaczej pazerności.
0
avitat14:26, 9 sierpnia 2024
Czekamy na szybką kanalizację Białki, Bukowiny Tatrzańskiej i innych miejscowości turystycznych. Można teraz powiedzieć "po owocach ich poznacie". Tak więc do roboty!
0
Osiol13:44, 9 sierpnia 2024
Banalne nie wolno pobierać opłat za nieoczyszczone ścieki czyli kontrola tego co wylatuje z oczyszczalni nie trzyma zadanych parametrów nie wolno wystawić faktury. Oczyszczalnia by dostać kasę musi je oczyścić a tak to leci w Czorsztyn nieoczyszczone, faktury się wystawia, skarbówka odwraca głowę na faktury na niewykonaną usługę, a kasa leci i płynie ile jeszcze udawania?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
23
04.2025
Nie przegap!
25
03.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
marzec
24
Poniedziałek
Imininy:Gabriela, Marka, Gabora
Kliknij po więcej