Zasłużona dla podhalańskiej kultury postać spoczęła na rabczańskim cmentarzu parafialnym. Żegnali ją bliscy, przyjaciele, uczniowie, byli współpracownicy i obecne na uroczystościach delegacje oraz poczty sztandarowe.
Maria Derek zmarła w wieku 83 lat. Na cmentarzu w ostatnich słowach żegnała ją dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta. W Łopusznej pracowała wiele lat kierując tamtejszym ośrodkiem kultury. - Dziękujemy ci za wszystko dobro, które zostawiłaś w Łopusznej, w naszych rodzinach i za to, że kształtowałaś nasze młode umysły z matczyną miłością, troszczyłaś się o każdego ucznia. Byłaś życzliwa, serdeczna, potrafiłaś wesprzeć dobrym słowem i radą. Pamiętamy twoje radosne oczy i zawsze uśmiechniętą twarz. Byłaś niezwykłą osobą, każdemu chciałaś przychylić nieba - wspominała zmarłą Józefa Kuchta.
- Nasza mama obdarzona była wielkim sercem, wszystko co robiła robiła dla innych nie zwracając uwagi na siebie. Troska i miłość do ludzi była dla niej najważniejsza. Pomoc drugiej osobie była jej największą pasją - wspominał ją syn Dawid Derek, opowiadając o jej ostatnich chwilach, gdy w obecności rodziny, zaopatrzona sakramentami świętymi, odeszła, w spokoju, spełniona.
Maria Derek to wieloletni nauczyciel, była dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu i Rabce-Zdroju, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, miłośniczka podhalańskiej kultury, działacz wielu organizacji m.in. Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Koła Diabetyków w Rabce-Zdroju, inicjatorka m.in. Konkursu Potraw Regionalnych w Łopusznej, uhonorowana m.in. tytułem Osobowość Rabki-Zdroju i Medalem "Zasłużony dla Gminy Nowy Targ".
oprac. r/