Porządki na Baligówce. Znikają potężne worki ze zrębką, ale to nie koniec problemów wycenionych na 3 mln zł - podhale24.pl
Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Nowy Targ
Clear
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
-0°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
-0°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
-1°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 92 %
13.11.2024, 18:00 | czytano: 4592

Porządki na Baligówce. Znikają potężne worki ze zrębką, ale to nie koniec problemów wycenionych na 3 mln zł

Panujące przymrozki na torfowiskach to doskonała okazja, by pozbyć się przynajmniej części pozostawionych przez nierzetelną firmę pozostałości po potężnej wycince drzew.

fot. Jakub Głowacz
fot. Jakub Głowacz
Torfowiska wysokie w Czarnym Dunajcu są unikatem na skalę europejską. Są one pod ścisłą ochroną, a teren objęty jest programem Natura 2000. Jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w wielu miejscach mieszkańcy wykopali rowy melioracyjne, które miały odprowadzać wodę. Na osuszających się coraz bardziej torfowiskach zaczęły rosnąć drzewa. Wcześniej nie miały szans, by zakorzenić się w bagnistym terenie.

Przywrócić mokradła


Pojawił się projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie mający ocalić te tereny przed dalszą degradacją. Stąd masowa wycinka drzew i krzewów na powierzchni ponad stu hektarów. Podobne działania przeprowadzono w Borze na Czerwonem w Nowym Targu. Tam jednak śladu po pracach związanych z ubiegłorocznym wylesieniem nie widać.

Całe zadanie na terenie Baligówki miało zakończyć się zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli RDOŚ jeszcze przed 30 października ubiegłego roku. Jednak wciąż teren ten przypomina pobojowisko.

Torfowiskowe porządki


O sprawie już pisaliśmy wielokrotnie. Dziś Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca informuje o rozpoczętych porządkach na Baligówce. Przypomnijmy, że teren Baligówki należy do gminy i to ona wydzierżawiła go Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do przeprowadzenia prac ochronnych na torfowiskach.

- W naszej gminie, od kilku dni goszczą większe przymrozki, a wraz z nimi rozpoczęły się prace porządkowe na obszarze torfowisk. Ta szczególna lokalizacja jest cennym ekosystemem, lecz wymaga stałej opieki, aby zachować swoją bioróżnorodność. Ponadto panoramie torfowisk nie można odmówić wyjątkowych walorów estetycznych. Na miejscu, działania rozpoczęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Krakowa, usuwając worki big bag ze zrębką, które negatywnie wpływały na naturalną malowniczość krajobrazu - pisze burmistrz na swoim profilu społecznościowym.

Porządki zapowiadała już wcześniej rzeczniczka RDOŚ odpowiadając na nasze pytania dotyczące wycinki i pozostawionego bałaganu. Jednak to tylko część niezbędnych prac. Całkowite uprzątnięcie pozostawionej biomasy może kosztować nawet ponad 3 mln zł.

Znikające 22 big-bagi


"Jesienią 2023 roku wykonawca wyciął podrost drzew i krzewów na Torfowisku Baligówka na powierzchni 108 ha. Było to działanie ochronne ujęte w planie działań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Torfowiska Orawsko Nowotarskie PLC120003. Wykonawca robót nie usunął wyciętej biomasy w takim zakresie, jak powinien. Zalegająca na kopule torfowiska biomasa nie powoduje jednak szkody w siedlisku, co stwierdzili m.in. eksperci dokonujący oceny wykonanych działań w stosunku do przedmiotów ochrony. Wskazali oni, że już sama wycinka ma istotne znaczenie i przyczyniła się do poprawy jakości siedlisk torfowiskowych na obszarze, chociaż biomasa ostatecznie powinna być usunięta.

Ponieważ 30 listopada 2023 zakończył się projekt, w ramach którego wykonywane były prace, a RDOŚ nie dysponuje wolnymi środkami na ich dokończenie, na razie zinwentaryzowaliśmy ponownie biomasę, przygotowaliśmy dokumentację i przesłaliśmy ją do różnych firm w Polsce z zapytaniem o koszty wywozu biomasy.

Potwierdzam, że jedna spośród kilku uzyskanych ofert opiewa na kwotę 3,2 mln złotych. Obecnie przystępujemy do usunięcia biomasy zdeponowanej w 22 big-bagach, które bezwzględnie muszą być usunięte z terenu torfowiska, a w dalszym etapie podejmiemy starania o pozyskanie dofinansowania na usunięcie biomasy z torfowiska w latach 2026-27.

Co do wykonawcy, został on ukarany zgodnie z zapisami umowy, tzn. zinwentaryzowaliśmy wykonane prace i tylko takie zostały odebrane protokolarnie, dodatkowo została naliczona stosowna kara umowna" - czytamy w odpowiedzi przysłanej przez Adę Słodkowską Łabuzek, Rzecznika Prasowego Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
Józef Figura
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
2
PiterQ13:16, 15 listopada 2024
@P. Celniej tego nie mogłeś ująć. Tam pewnie jest mnóstwo zakazów wjazdu itp., ale jakaś firma która to wykona też musi dostać zezwolenie na wjazd. Dać ludziom zielone światło i podejrzewam że problem zniknie w tydzień. Ewentualnie wprowadzić obostrzenia żeby tam nie wjeżdżać za ciężkim sprzętem, ale to jest kwestia wynajęcia jednego człowieka na powiedzmy miesiąc żeby przypilnował ograniczeń, ale to jest kwestia paru tysięcy, a nie milionów. Jak się nie znajdzie chętny, to na fuchę za pięć tysi netto sam się podejmuję tej roboty.
0
Ja20:58, 14 listopada 2024
Mam dużo działek i sama bym takie zrębi wzięła na kompost. Po co płacić jakimś firmom?
1
UK11:58, 14 listopada 2024
W Dunajcu torfowiska są w fenomenalnej kondycji. Oczywiście poza dawnym wyrobiskiem. Trzeba wycinać inwazyjne drzewa i tyle. Edukować młodych i ciągnąć kasę na inwestycje turystyczne w obrębie torfowisk.
1
potwór z borów11:23, 14 listopada 2024
@ole Ta Pani ma głowę na karku i pracuje dla brytyjskich urzędasów i wobec przepisów prawa z UK. I z tego powodu, że ma głowę na karku nie będzie współpracować z RDOŚ czy UG wobec polskich przepisów prawa z zakresu oś. BTW w gminie jest więcej ludzi z wiedzą o biologii i hydrologii dotyczącą tego konkretnego torfowiska.
1
miescon11:20, 14 listopada 2024
Jaki pan taki kram. Po tym burmistrzu będzie co sprzątać
1
ole22:40, 13 listopada 2024
Może nie ma co Ameryki odkrywać, tylko skorzystać z wiedzy innych w tym temacie. Z tego co wiem rekultywacja torfowisk z całkiem dobrym skutkiem odbywa się już od jakiegoś czasu np. w Szkocji. Widziałem niedawno taki program w TV i właśnie jedną z metod było zasypywanie rowów trocinami. Może niech Pan Burmistrz wyśle jakiegoś ogarniętego urzędnika albo lepiej niech osobiście tam poleci i zobaczy co i jak. Poza tym jest w Dunajcu dziewczyna co pracuje zdalnie dla jakiegoś Brytyjskiego urzędu chyba związanego właśnie z ochroną środowiska, wg mnie idealny konsultant w tej sprawie.
4
Hanus20:30, 13 listopada 2024
Ale ściema.wszech i wobec.to się na sprzątali.
0
JP19:09, 13 listopada 2024
No to nie wiedzą, że sposobem na ochronę lub przywracania torfowisk do pierwotnego stanu, jest likwidacja rowów melioracyjnych, a najlepszym sposobem jest właśnie zasypanie tych rowów trocinami i zrębkami.
6
Zagadka18:55, 13 listopada 2024
Ochrona przyrody przed nią samą? Orwel nawet tego....
1
P.18:21, 13 listopada 2024
Dać pozwolenie ludziom żeby sobie zabrali, wory znikną a miliony zostaną.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
08
12.2024
Nie przegap!
31
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas