Budowa sieci z wodą geotermalną z Szaflar do Nowego Targu staje się faktem - podhale24.pl
Czwartek, 16 stycznia
Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego
Szczawnica
Clouds
-1°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-0°
Wiatr: 3.06 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 3.06 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
96 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
11.12.2024, 15:54 | czytano: 6825

Budowa sieci z wodą geotermalną z Szaflar do Nowego Targu staje się faktem

Dziś w Urzędzie Gminy Szaflary, w obecności zaproszonych gości, wójt Rafał Szkaradziński podpisał umowę z wykonawcami budowy magistrali ciepłowniczej z budynku geotermii w Bańskiej Niżnej do budynku urzędu gminy. W przyszłym tygodniu podobną umowę podpisze burmistrz Grzegorz Watycha, na budowę odcinka od urzędu w Szaflarach do budynku Miejskiego Centrum Energetyki Cieplnej w Nowym Targu. To formalnie rozpoczyna budowę magistrali ciepłowniczej, którą ciepła woda geotermalna z głębi ziemi popłynie do domów mieszkańców gminy Szaflary i miasta.

Po podpisaniu umowy. Fot. Robert Miśkowiec
Po podpisaniu umowy. Fot. Robert Miśkowiec
W spotkaniu uczestniczyli poseł Edward Siarka, senator Jan Hamerski, starosta nowotarski Tomasz Hamerski, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Drzymała. Wójt Rafał Szkaradziński, którego powszechnie chwalono za wytrwałość i upartość w realizacji tego projektu, mówił jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo energetyczne. Ono, jak mówił, w dzisiejszych czasach, co pokazała wojna na Ukrainie, jest szczególnie istotne - daje bowiem poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Gmina Szaflary, jako jedna z nielicznych, ma swoje własne, lokalne źródło energii, dzięki któremu nie musi być, gdy przyjdzie kryzys, uzależniona od gazu czy prądu. - Dajemy bezpieczeństwo energetyczne, uniezależniamy się - przekonywał.

Przypomnijmy, iż w Szaflarach powstaje nowy odwiert geotermalny. Wiadomo, że natrafiono na ciepłą wodę i że w przyszłości trafi ona do sieci, ogrzewając domy i budynki w Szaflarach, Zaskalu, Borze i Nowym Targu. Jednak główne ujęcie wody geotermalnej, z którego zasilana będzie magistrala doprowadzająca ciepłą wodę z Szaflar do Nowego Targu, znajduje się na istniejącym odwiercie w Bańskiej Niżnej. I właśnie pierwszy etap budowy magistrali ciepłowniczej, to budowa sieci na odcinku od budynku geotermii do budynku Urzędu Gminy w Szaflarach. Stąd, już miasto, będzie budować swój odcinek magistrali, na który umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. W obu przypadkach są to kwoty ok. 40-milionowe.



- Jesteśmy krok bliżej, żeby osiągnąć nasz cel - mówił wójt Szkaradziński dodając, że choć termin wykonania magistrali wyznaczono na koniec 2026 roku, w optymistycznym założeniu uruchomiona zostanie w 2027, a w realistycznym - w 2028 roku. - Ta magistrala to będzie kręgosłup, od którego, w kolejnych etapach, na terenie naszej gminy będziemy budować przyłącza to prywatnych domów i budynków użyteczności publicznej - powiedział Szkaradziński.

Poseł Edward Siarka mówił, że gdy w Polsce trwa dyskusja, jak przekształcać stare elektrociepłownie węglowe, na Podhalu tego problemu nie ma - ma wody geotermalne, którymi można ogrzewać domy. - Ta inwestycja będzie przykładem dla wielu w Polsce - stwierdził.

Senator Jan Hamerski zaznaczył, że źródła sukcesu tego projektu geotermalnego, na który składa się odwiert i budowa magistrali, należy szukać w upartości i konsekwencji wójta Szkaradzińskiego. - Zgromadził wokół tego pomysłu wielu różnych ludzi z różnych szczebli - podkreślił.

- To sukces - trzeba to nazwać po imieniu - dodał starosta nowotarski Tomasz Hamerski.

Burmistrz Grzegorz Watycha nie ukrywał, że dla Nowego Targu budowa magistrali to dopiero połowa sukcesu. Miasto czeka bowiem rozbudowa i modernizacji kotłowni miejskiej o moduł wymiennika i przepompownię, tak aby ciepła woda z odwiertu mogła być wtłoczona do sieci. - Pracujemy na tym - zapewnił, dodając, że miasto szuka na to pieniędzy. Koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł.



r/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Ściema11:20, 16 grudnia 2024
Nagle poczułem się zabezpieczony energetycznie. Ufff, ale mi ulżyło.
0
Bob Stanlej21:17, 14 grudnia 2024
Miasto nie potrafi uruchomić do Szaflar autobusu MZK gdzie była to kiedyś dochodowa linia a bierzemy się za geotermię.

Jak Watycha coś robi albo obiecuje to wiadomo że nic z tego nie będzie. Hale widowiskowa obiecywał, stacje narciarskie obiecywał, brak kolesiostwa obiecywał.

Jak wyszło każdy widzi
0
kocur17:49, 13 grudnia 2024
Coś ta inwestycja dla NT wydaje się być mierna. Burmistrz nie pała entuzjazmem. Może to mają wpływ obecne osoby?
1
burca08:52, 13 grudnia 2024
A gorąca woda o dobrej temperaturze to już z tego odwiertu leci? Czy skończy się na dopalaniu węglem w starej ciepłowni? I czy ktoś przedstawił mieszkańcom ceny które będą płacić za ogrzewanie jak się wszystko uda?
0
do Janosik14:30, 12 grudnia 2024
czekają na następną transzę kasy by znowu prezesi się nachapali
3
Mieszkaniec NT09:21, 12 grudnia 2024
No brawo, Burmistrza ma podpisać umowę na budowę kosztownej dla miasta magistrali ciepłowniczej, nie majac pojęcia czy woda będzie miała 120, czy może tylko 40 stopni. To tak jakby budował drogę dla samochodów, nie mając pojęcia o jej nośności i przepustowości.
A mieszkańcy Miasta zapłacą jak za woły.
5
Janosik08:57, 12 grudnia 2024
Obawiam się, że ten cały projekt budowy geotermii w Szaflarach zakończy się klęską. Jak ktoś jeździ w kierunku Zakopanego to widzi, że na terenie odwiertu się nic nie dzieje. Nie ma ludzi, nie ma robotników. W internecie wiadomości na ten temat są skromne. Najnowsza wiadomość jaką udało mi się znaleźć była z września 2024. Z niej dowiadujemy się, że na najgłębszym odwiercie geotermalnym w Polsce, a nawet na świecie, który docelowo ma osiągnąć głębokość 7 km, doszło do kolejnej awarii. Na głębokości 6096 metrów zerwał się główny przewód. Wyciągnięto 600 rur ze świdrem i oddano do ekspertyzy.Natrafiono na wyjątkowo twarde formacje skalne. Miano oddać w kwietniu, a nadal wszystko pod znakiem zapytania. Ja rozumiem, że politycy chcą się ogrzać ciepłem geotermii, ale mogą się na tym przejechać. Nadmienię, że obecnie żyjemy w państwie Tuska, gdzie wygasza się wszystkie inwestycje. Nie dla elektrowni atomowych, nie dla CPK, więc wkrótce zobaczycie NIE dla geotermii w Szaflarach. Jedyną porządną geotermię zrobił Ojciec Rydzyk z Torunia. I tyle w temacie.
1
tylko pytam ?07:33, 12 grudnia 2024
kto mi odpowie jakie są koszty energii geotermalnej na Podhalu bez dofinansowania?. To może być tak jak z samochodami elektrycznymi.
Dlaczego jeszcze nie ma np: elektrowni opartej na geotermii ?
1
Idzie Grześ przez wieś, rurę z Szaflar niesie07:21, 12 grudnia 2024
Mieszczanie szykujcie portfele. Grzesiu was łaskawie podłączył do MPEC a jak uruchomi geotermię to będziecie płacić jak za woły
1
Prawo i Sowieci05:50, 12 grudnia 2024
A co tam robi towarzysz z pis siarka?
15
Jasiek23:14, 11 grudnia 2024
@A.T. Pokłady ciepłej wody kończą się w rejonie pienińskiego pasa skałkowego, czyli w Szaflarach. Nowy Targ leży już na innych warstwach geologicznych, gdzie nie ma ciepłej wody. Można było wiercić koło ciepłowni, tylko po co?
20
www20:36, 11 grudnia 2024
Brawo! Działajcie jak najszybciej. Tylko tak żeby ekologia szła w parze z rachunkiem ekonomicznym. To ciepło ma tyle kosztować żeby ludzie sami się pchali do podłączania domów.
9
ja17:52, 11 grudnia 2024
No i co p. Szkaradziński straszyłeś, że przez lokalizacje południowej obwodnicy NT nie podłączycie Miasta do ciepłych źródełek. Jak to mówią "nie strasz, nie strasz bo się z....
10
A. T.17:35, 11 grudnia 2024
Zamiast odwiert wykonać bliska ciepłowni w N. Targu to inwestycję zaczynają od budowy rury. Komuna na całego,czyli eurokolchoz
2
pomyśl zanim coś chlapniesz17:04, 11 grudnia 2024
Mam nadzieję ,że nie ruszy ta inwestycja zanim nie zakończy się uruchomienie i eksploatacja nowego odwiertu w Szaflarach .?
8
Osiol16:41, 11 grudnia 2024
No jest sukces jeden dba o bezpieczeństwo energetyczne i pewnie za pieniądze gminy robi odwiert....
Drugi nie znając wydajności odwiertu ani ceny gorącej wody podpisuje w ciemno...
Brawo brawo najwyżej podatnicy.....
0
co nato poseł i senator16:33, 11 grudnia 2024
Miasto szuka pieniędzy,Szaflary też.Od czego mamy posła i senatora.Niech wykażą się skutecznością w pozyskaniu pieniędzy w Warszawie.
0
Ekolog16:26, 11 grudnia 2024
Najwyższy czas aby tym projektem zainteresowały się na poważnie władzę Gminy Nowy Targ. Z Boru do pierwszych domów Gronkowajest tylko 50 METRÓW.
4
łowca hemoroidów16:12, 11 grudnia 2024
Super sprawa , tylko ile to ciepło bedzie kosztować ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
16
01.2025
Nie przegap!
Trwa do 31.01.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas