W poszukiwaniu największej głębokości Dunajca na trasie spływu flisackiego - podhale24.pl
Czwartek, 23 stycznia
Nowy Targ
Clouds
-3°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-3°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-2°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-2°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
10.01.2025, 10:22 | czytano: 4271

W poszukiwaniu największej głębokości Dunajca na trasie spływu flisackiego

Zespół naukowców z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie -Witold Jucha, Rafał Kroczak, Arkadiusz Świder oraz Anna Szafarczyk z Politechniki Krakowskiej - pod kierunkiem prof. Romana Soji wykonał badania nad geometrią przełomu Dunajca w Pieninach. Rzeka w jednym miejscu ma głębokość ponad 4 metrów.

zdj. PPN
zdj. PPN
W monitoringu uczestniczyli także pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego (Michał Lempa, Ewelina Zając), Pieninského Národného Parku (Vladimíra Kĺčová Kunštárová, Stanislav Rak, Ľubomír Tuželák) oraz Marek Szafarczyk.

Pomiary wykonywane za pomocą echosondy oraz odbiornika GNSS pozwoliły na określenie głębokości Dunajca, którą określono z dokładnością do 10 cm, a współrzędne X,Y mierzonych punktów z dokładnością do kilku centymetrów.


We wrześniu 2024 r. zbadano rozkład przestrzenny głębokości rzeki na odcinku od przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych do przystani w Szczawnicy (profil podłużny), podczas przepływu wynoszącego 22 m3/s i rzędnej zwierciadła wody 473,17 m n.p.m. (łata wodowskazowa w Sromowcach Wyżnych). Stwierdzono, że głębokość rzeki wzdłuż prowadzonego na linii nurtu spływu zmieniała się w zakresie od 0,2 do 4,5 m, przyjmując średnią wartość 1,2 m.

W listopadzie 2024 r., przy asekuracji zapewnionej przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR (Maciej Gębala, Jerzy Zachwieja, Adrian Jandura, Michał Korus, Michał Wolski), przeprowadzono pomiar batymetryczny Dunajca w rejonie Skoku Janosika (Zbójnickiego Skoku). Miejsce to uznawane jest za najgłębsze na całym odcinku przełomu i dlatego postanowiono zbadać je dokładniej poprzez wykonanie kilku profili poprzecznych. Tego dnia przepływ na Dunajcu wynosił 9 - 10 m3/s, a rzędna zwierciadła wody na łacie wodowskazowej w Sromowcach Wyżnych - 472,97 m n.p.m.


Listopadowe pomiary potwierdziły, że największa głębokość Dunajca znajduje się w miejscu zwanym Skokiem Janosika i wyniosła 4,5 m.

Badania nad geometrią przełomu Dunajca w Pieninach będą kontynuowane a wyniki zostaną opublikowane w monografii "Pieniny Przyroda i Człowiek".

Podczas pomiarów, naukowców wspierali i ubezpieczali ratownicy GP GOPR


opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
4
Grzegorz13:24, 10 stycznia 2025
I opowiadania flisaków w trakcie spływu idą między bajki:)
2
flisak12:45, 10 stycznia 2025
Coś mi się te pomiary nie zgadzają. Z prostego powodu. Jestem flisakiem i na skoku Janosika większość flisaków wrzuca kija pionowo do wody, ten dopiero po chwili wypływa. Kij prawie zawsze jest dłuższy niż 3 metry. Coś mi się nie wydaje, żeby flisak go przy tym triku wbijał do wody tylko na 1,5 metra. A większość flisaków (szczególnie tych pływających na tyle) ma kije ponad 4 metry.
A jeszcze przy wietrze niektórzy używają dłuższych kijów. Na skoku Janosika wiatr najbardziej przeszkadza, bo woda prawie stoi, a podmuch od przodu nawet cofa łódkę. Dlatego każdy tam próbuje dostać do dna i jakoś nikt nie dostaje, dopiero trzeba się dograbić bliżej brzegu i złapać dno.
3
też należy11:31, 10 stycznia 2025
niech wykonają pomiary podczas powodzi
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas