W monitoringu uczestniczyli także pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego (Michał Lempa, Ewelina Zając), Pieninského Národného Parku (Vladimíra Kĺčová Kunštárová, Stanislav Rak, Ľubomír Tuželák) oraz Marek Szafarczyk.
Pomiary wykonywane za pomocą echosondy oraz odbiornika GNSS pozwoliły na określenie głębokości Dunajca, którą określono z dokładnością do 10 cm, a współrzędne X,Y mierzonych punktów z dokładnością do kilku centymetrów.
We wrześniu 2024 r. zbadano rozkład przestrzenny głębokości rzeki na odcinku od przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych do przystani w Szczawnicy (profil podłużny), podczas przepływu wynoszącego 22 m3/s i rzędnej zwierciadła wody 473,17 m n.p.m. (łata wodowskazowa w Sromowcach Wyżnych). Stwierdzono, że głębokość rzeki wzdłuż prowadzonego na linii nurtu spływu zmieniała się w zakresie od 0,2 do 4,5 m, przyjmując średnią wartość 1,2 m.
W listopadzie 2024 r., przy asekuracji zapewnionej przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR (Maciej Gębala, Jerzy Zachwieja, Adrian Jandura, Michał Korus, Michał Wolski), przeprowadzono pomiar batymetryczny Dunajca w rejonie Skoku Janosika (Zbójnickiego Skoku). Miejsce to uznawane jest za najgłębsze na całym odcinku przełomu i dlatego postanowiono zbadać je dokładniej poprzez wykonanie kilku profili poprzecznych. Tego dnia przepływ na Dunajcu wynosił 9 - 10 m3/s, a rzędna zwierciadła wody na łacie wodowskazowej w Sromowcach Wyżnych - 472,97 m n.p.m.
Listopadowe pomiary potwierdziły, że największa głębokość Dunajca znajduje się w miejscu zwanym Skokiem Janosika i wyniosła 4,5 m.
Badania nad geometrią przełomu Dunajca w Pieninach będą kontynuowane a wyniki zostaną opublikowane w monografii "Pieniny Przyroda i Człowiek".
Podczas pomiarów, naukowców wspierali i ubezpieczali ratownicy GP GOPR
opr. s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas