Jej wystąpienie dotyczyło różnicy miedzy opłatą za udostępnianie trasy turystycznej, a płatnością za wstęp na teren Parku Narodowego. Ma to znaczenie jeśli chodzi o wsparcie finansowe przekazywane dla ratowników górskich.
- Problem sięga aż 2013 roku - przypomina parlamentarzystka. - Z mocy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, na rzecz podmiotów uprawnionych do ratownictwa górskiego przekazywane jest 15% z opłat pobieranych za wstęp do parków narodowych. Z kolei ustawa o ochronie przyrody określa dwie formy poboru opłat: za wstęp do parku narodowego oraz za udostępnianie parku narodowego lub niektórych jego obszarów. To powoduje, że w obecnym stanie prawnym są podmioty uprawnione do ratownictwa górskiego, które nie otrzymują środków stanowiących 15% od opłat pobieranych za udostępnienie parku narodowego. Jak wskazuje analiza wcześniejszego brzmienia odpowiednich aktów prawnych, inicjatywą ustawodawcy było przekazywanie na rzecz GOPR i TOPR 15% z kwoty opłat pobieranych od osób wchodzących na teren parków narodowych, niezależnie od tego, jaka jest forma prawna pobrania tej opłaty - dodaje.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska pobiera się opłaty za wstęp na teren Bieszczadzkiego, Karkonoskiego, Magurskiego, Babiogórskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego.
Z kolei przepisy o płaceniu za udostępnienie obszaru parku narodowego dotyczą Pienińskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Gór Stołowych, Ojcowskiego i Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Moje pytania zadane podczas obrad Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w punkcie: pytania w sprawach bieżących, to: czy Ministerstwo ma wiedzę, że podmioty takie jak GOPR i TOPR otrzymują środki finansowe jedynie z opłat pobieranych za wstęp do parków narodowych, a w przypadku pobierania przez parki opłat w trybie udostępnienia parku, przedmiotowe 15% z przeznaczeniem na ratownictwo nie jest już odprowadzane - brak podstawy prawnej w art. 17 ust 4 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich; czy Ministerstwo nadzoruje prace legislacyjne zmierzające do wyeliminowania niezamierzonej, jak wynika z analizy uzasadnień do zmian ustawodawczych, luki prawnej skutkującej brakiem podstawy do przekazywania na rzecz podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa 15% z opłat od udostępniania - podsumowuje poseł Iwona Krawczyk.
Głos zabrała także Grupa Podhalańska GOPR. Na swoim profilu w mediach społecznościowych ratownicy napisali: "Nasza Grupa może pochwalić się wzorową współpracą z Gorczański Park Narodowy, który od lat rzetelnie realizuje swoje ustawowe zobowiązania i corocznie przekazuje nam 15 % z opłat pobieranych za wstęp do parku. Dlatego też nieustannie zachęcamy do zakupu biletów wstępu do Parku, dzięki czemu - wspólnie z Parkiem - możemy jeszcze skuteczniej dbać o Wasze bezpieczeństwo w Gorcach. Niestety, ale z uwagi na lukę prawną, o której mówi w swoim wystąpieniu Pani Poseł, takiego wsparcia nie otrzymujemy ze strony Pieniński Park Narodowy, który pobiera opłaty nie za wstęp, tylko za udostępnienie parku. Tymczasem jest to jeden z najbardziej popularnych turystycznie parków narodowych w Polsce, gdzie prowadzimy szczególnie dużo działań ratunkowych.
Dziękujemy Pani Poseł za zaangażowanie w tę ważną sprawę i prosimy, aby Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzegło ten problem, który poza naszą Grupą dotyczy także Grupa Jurajska GOPR, Grupa Sudecka GOPR oraz w mniejszym zakresie GOPR Karkonosze."
opr. s/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas