W Sejmie o opłatach za wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego w kontekście wsparcia dla ratownikow górskich - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clouds
16°C
Clouds
16°C
Clouds
15°C
Clouds
16°C
Clouds
14°C
Clouds
12°C
Kartka z kalendarza
24.01.2025, 15:44 | czytano: 2385

W Sejmie o opłatach za wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego w kontekście wsparcia dla ratownikow górskich

"Mocno upominam się o należne środki z opłaty za wstęp do parków narodowych na rzecz podmiotów uprawnionych do ratownictwa - GOPR i TOPR" - opisuje swoje wystąpienie w Sejmie posłanka Iwona Krawczyk.

kadr z filmu
kadr z filmu
Jej wystąpienie dotyczyło różnicy miedzy opłatą za udostępnianie trasy turystycznej, a płatnością za wstęp na teren Parku Narodowego. Ma to znaczenie jeśli chodzi o wsparcie finansowe przekazywane dla ratowników górskich.

- Problem sięga aż 2013 roku - przypomina parlamentarzystka. - Z mocy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, na rzecz podmiotów uprawnionych do ratownictwa górskiego przekazywane jest 15% z opłat pobieranych za wstęp do parków narodowych. Z kolei ustawa o ochronie przyrody określa dwie formy poboru opłat: za wstęp do parku narodowego oraz za udostępnianie parku narodowego lub niektórych jego obszarów. To powoduje, że w obecnym stanie prawnym są podmioty uprawnione do ratownictwa górskiego, które nie otrzymują środków stanowiących 15% od opłat pobieranych za udostępnienie parku narodowego. Jak wskazuje analiza wcześniejszego brzmienia odpowiednich aktów prawnych, inicjatywą ustawodawcy było przekazywanie na rzecz GOPR i TOPR 15% z kwoty opłat pobieranych od osób wchodzących na teren parków narodowych, niezależnie od tego, jaka jest forma prawna pobrania tej opłaty - dodaje.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska pobiera się opłaty za wstęp na teren Bieszczadzkiego, Karkonoskiego, Magurskiego, Babiogórskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego.

Z kolei przepisy o płaceniu za udostępnienie obszaru parku narodowego dotyczą Pienińskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Gór Stołowych, Ojcowskiego i Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Moje pytania zadane podczas obrad Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w punkcie: pytania w sprawach bieżących, to: czy Ministerstwo ma wiedzę, że podmioty takie jak GOPR i TOPR otrzymują środki finansowe jedynie z opłat pobieranych za wstęp do parków narodowych, a w przypadku pobierania przez parki opłat w trybie udostępnienia parku, przedmiotowe 15% z przeznaczeniem na ratownictwo nie jest już odprowadzane - brak podstawy prawnej w art. 17 ust 4 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich; czy Ministerstwo nadzoruje prace legislacyjne zmierzające do wyeliminowania niezamierzonej, jak wynika z analizy uzasadnień do zmian ustawodawczych, luki prawnej skutkującej brakiem podstawy do przekazywania na rzecz podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa 15% z opłat od udostępniania - podsumowuje poseł Iwona Krawczyk.



Głos zabrała także Grupa Podhalańska GOPR. Na swoim profilu w mediach społecznościowych ratownicy napisali: "Nasza Grupa może pochwalić się wzorową współpracą z Gorczański Park Narodowy, który od lat rzetelnie realizuje swoje ustawowe zobowiązania i corocznie przekazuje nam 15 % z opłat pobieranych za wstęp do parku. Dlatego też nieustannie zachęcamy do zakupu biletów wstępu do Parku, dzięki czemu - wspólnie z Parkiem - możemy jeszcze skuteczniej dbać o Wasze bezpieczeństwo w Gorcach. Niestety, ale z uwagi na lukę prawną, o której mówi w swoim wystąpieniu Pani Poseł, takiego wsparcia nie otrzymujemy ze strony Pieniński Park Narodowy, który pobiera opłaty nie za wstęp, tylko za udostępnienie parku. Tymczasem jest to jeden z najbardziej popularnych turystycznie parków narodowych w Polsce, gdzie prowadzimy szczególnie dużo działań ratunkowych.
Dziękujemy Pani Poseł za zaangażowanie w tę ważną sprawę i prosimy, aby Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzegło ten problem, który poza naszą Grupą dotyczy także Grupa Jurajska GOPR, Grupa Sudecka GOPR oraz w mniejszym zakresie GOPR Karkonosze."

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
odeon14:36, 28 stycznia 2025
Problem nie sięga roku 2013, ale Austro-Węgier i zapisów w księgach wieczystych, kiedy Polski nie było na mapie. Pani poseł z Wrocławia.
1
do strazak09:43, 27 stycznia 2025
Nie ujmując OSP, ale niektóre jednostki podczas akcji sprawiają większe niebezpieczeństwo samą obecnością, jak się nie ma do czynienia na codzień z akcjami ratunkowymi, to ta adrenalina skacze na wysoki poziom i zachowanie niektórych strażaków jest skrajnie niebezpieczne. Dobrze wiemy jak jest... pożar w NB pokazał. Niektórzy strażacy wyjeżdżają 2-3 razy w roku więc nie mają obycia w tym wszystkim.
2
strazak18:25, 26 stycznia 2025
GOPR nalezy zlikwidowac ,skonczy sie lans za publiczne pieniadze ,OSP sa tak dobrze wyposazone ze dwie akcje rocznie w porywach do 3 zrobia z usmiechem i dla przyjemnosci.
1
jan18:07, 26 stycznia 2025
PRL2 i unia = Gnebienie ludzi
1
Osiol09:04, 26 stycznia 2025
Więcej socjalizmu i podatkow
Reklama
1
zpodhalanskiej09:23, 25 stycznia 2025
Kiedy wprowadza opłaty za to ze sie urodzilo w polsce?? kiedy oplaty za zycie???
1
Iruś08:32, 25 stycznia 2025
No właśnie dlaczego nie zrobić jak u Słowaków chcą łazić niech płacą, nie płacą karą i tak nasze szlaki złażone a u Słowaków bez ścisku. Opłaty powinny być w opłacie klimatycznej bo śmieszne jest że góral płaci za wstęp do gór. GOPR powinien być finansowany z ubezpieczeń górskich i budżetu państwa. Opłata klimatyczna powinna być dochodem województwa i dzielona na wszystkie miejscowości bo jeżeli turysta jedzie do Zakopanego to też jedzie przez np Rabę i Bielankę więc nam się też należy coś za uciążliwość. A piniędzy nam trza bo wójt nieruchliwy.
1
Jadzia08:05, 25 stycznia 2025
Wszędzie tylko płacić ,a płace są pojedyncze raz w miesiącu i to skromnie.
1
Obywatel20:30, 24 stycznia 2025
Ubezpieczenie górskie na wzór Słowacji, jak parki narodowe np. Gorczański ma pobierać opłaty jak w obrębie parku są działki osób prywatnych z którymi park się nie dzieli zyskami
3
miejscowy19:51, 24 stycznia 2025
Dlaczego mamy płacić haracz na ratowików,niech obowiązuje dobrowolne ubezpieczenie - kto chce niech płaci. Przymus to jest mentalność z PRL a nie odpowiedzialność
3
Ubezpieczenie18:06, 24 stycznia 2025
I dodatkowo pownni wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie jak się idzie w góry a ci którzy by nie posiadali musieli by pokryć akcje ratowniczą
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
Trwa do 21.06.2025
Nie przegap!
Trwa do 22.06.2025
Nie przegap!
Trwa do 22.06.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
19
Czwartek
Imieniny:Gerwazego, Protazego, Borzysława
Kliknij po więcej