Do ministerstwa skierowaliśmy w tej sprawie cztery pytania:.
1. Jakie są plany ministerstwa - kiedy i w jaki sposób miałoby dojść do ewentualnego poszerzenia parku?
2. Czy planowane są rozmowy z przedstawicielami wspólnot leśnych i prywatnych lasów sąsiadujących z parkiem? Czy będą traktowani jako strona w sprawie, bo poszerzenie ma się dokonać kosztem lasów państwowych?
3. Czy samorządy będą musiały wydać zgodę na rozszerzenie czy tylko opinię na ten temat?
4. Czy jest jakaś "mapa drogowa" pokazująca sposób dojścia do konsensusu społecznego w tej sprawie?
Odpowiedź, która nadeszła dziś z Wydziału Komunikacji Medialnej, Departamentu Edukacji i Komunikacji była tyle lakoniczna co i wyczerpująca:
"W Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie są prowadzone prace dotyczące powiększenia Babiogórskiego Parku Narodowego".
Przypomnijmy, że przedstawiciele orawskich urbarów obawiają się rozszerzenia parku. O sprawie pisaliśmy w naszym artykule: Pod Babią Górą trwa nerwowe wyczekiwanie. Poszerzą park narodowy czy nie poszerzą?
Jednak Tomasz Pasierbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego podkreśla, że nie ma żadnego rozporządzenia czy pomysłu rozszerzenia parku.
- Owszem, zostaliśmy zapytani przez ministerstwo w ubiegłym roku, czy istnieją jakiekolwiek projekty dotyczące poszerzenia, do których mamy dostęp. I my tego typu trzy pomysły znaleźliśmy w naszych archiwach. Najmłodszy z nich sięga początków tego stulecia, najstarszy to lata 80-te. Zostały przesłane, ministerstwo się pochyliło, poszło to do zaopiniowania przez LP. Ale mogę zapewnić - bo taką informację mam z ministerstwa - że nie są podejmowane żadne starania, jeśli chodzi o powiększenie parku.
Pomysły na rozszerzenie wszystkich parków narodowych w Polsce miały dotyczyć jedynie przekazania na ten cel terenów lasów należących do Skarbu Państwa. Jednak dla mieszkańców i właścicieli lasów prywatnych, sprawa ma duże znaczenie.
Jak zgodnie tłumaczą przedstawiciele orawskich wspólnot, lasy państwowe to ogromny obszar. W dobrym sezonie borówkowym, to właśnie tam wielu mieszkańców dorabia sobie do pensji. W parku narodowym nie będzie można tego robić i grozi za to mandat. Co więcej, nie wolno nawet schodzić z wyznaczonego szlaku. Tymczasem orawskie lasy należące do wspólnot i prywatnych właścicieli nie stanowią dużych obszarów, gdzie można by zaspokoić zapotrzebowanie na owoce runa leśnego. Największy urbar Jabłonka to powierzchnia 1000 ha, pozostałe liczą co najwyżej połowę z tego.
Wydaje się więc, że jednoznaczne oświadczenie ministerstwa podobnie jak i zapewnienia dyrektora parku ucinają spekulacje co do planów powiększenia parku narodowego.
Józef Figura
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas