Ruszają badania archeologiczne w rejonie Gronkowa, Nowej Białej, Krempach, Dursztyna i Trybsza. Naukowcy będą szukać śladów z epoki kamienia - podhale24.pl
Jabłonka
Clear
15°C
Clear
16°C
Clouds
16°C
Clear
17°C
Clouds
16°C
Clouds
14°C
Kartka z kalendarza
03.04.2025, 10:50 | czytano: 4388

Ruszają badania archeologiczne w rejonie Gronkowa, Nowej Białej, Krempach, Dursztyna i Trybsza. Naukowcy będą szukać śladów z epoki kamienia

Za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się badania archeologiczne na terenie Gronkowa, Nowej Białej, Krempach, Dursztyna i Trybsza. Badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego będą poszukiwać śladów obecności człowieka w pradziejach. Prace mają zakończyć się we wrześniu.

Teren, na którym prowadzone będa badania archeologiczne.
Teren, na którym prowadzone będa badania archeologiczne.
Badania będą polegały na mapowaniu znalezisk, które archeolodzy napotkają w terenie. Badacze specjalizują się w epoce kamienia, dlatego celem badań będzie szukanie np. fragmentów kamieni, z których przodkowie mogli tworzyć narzędzia. Wraz z archeologami, w prace zaangażują się studenci.

W poszukiwaniu śladów obecności człowieka


- To, co planujemy zrobić, to są badania powierzchniowe. Polegają na tym, że idziemy w teren z grupą studentów i mapujemy, to co znajdziemy w kontekście znalezisk archeologicznych. Mogą być to proste rzeczy, np. fragmenty kamienia, które specjalista rozpozna jako elementy narzędzi kamiennych z pradziejów. Mogą to być elementy ceramiki, czyli np. potłuczone garnki, używane przez człowieka kilka tysięcy lat temu, ale też kilkuset lat temu. Będą to dowolne ślady obecności człowieka, które widoczne są na powierzchni ziemi, gruntu - wyjaśnia dr Magda Kowal z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wybór obszaru nie jest przypadkowy. Na terenie tych miejscowości znajdują się skały, które wchodzą w skład Pienińskiego Pasa Skałkowego. W tym rejonie przodkowie mogli zaopatrywać się w skały potrzebne do produkcji rzeczy codziennego użytku.
- Gronków idąc od strony zachodniej, to jest pierwsze miejsce, gdzie mogą pojawić się te skały, które były potrzebne do produkcji narzędzi. Nowa Biała, Krempachy, Dursztyn - w tych miejscach mamy wychodnie skalne, tak zwany Pieniński Pas Skałkowy. Jest to rejon skalic wapiennych, tam występują też odpowiednie skały krzemionkowe. Były wykorzystywane w epoce kamienia do produkcji narzędzi - tłumaczy archeolożka.

Na powierzchni


Metodą badawczą nie będą wykopaliska. Naukowcy będą poszukiwać śladów obecności człowieka na terenach wcześniej naruszonych np. przez rolników bądź dzikie zwierzęta. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego przejdą przez teren i udokumentują znalezione elementy.
- W Polsce od lat 70. funkcjonuje program badań powierzchniowych, tzw. Archeologiczne Zdjęcie Polski. Polega na tym, że zazwyczaj na wiosnę grupy archeologów wychodzą w teren i szukają miejsc, takich jak zaorane pola, czy miejsca rozryte przez dziki, a więc takich miejsc, gdzie przy okazji naruszenia powierzchni gruntu, zabytki które pozostawił kiedyś człowiek, mogą zostać znalezione jako element krajobrazu. Takie zabytki mapujemy i potem na ich podstawie orientujemy się gdzie człowiek przebywał, gdzie nie przebywał, co robił, to zawsze jakaś informacja dla nas - wyjaśnia.

Własność prywatna? Respektujemy!


W trakcie prac nie będą występowały utrudnienia w dojeździe do posesji lub pól. Badacze liczą jednak na wyrozumiałość ze strony mieszkańców i umożliwienie swobodnych przejść przez teren.
- Będziemy się poruszać małą grupą, około 10 - 12 osób. Nie będzie żadnych utrudnień w dostępie do pól. Jeśli ktoś w trakcie badań powie nam, że mamy sobie iść, to my to respektujemy, bo to własność prywatna. Idąc w teren nie niszczymy niczego. Jeśli pole jest rozmoknięte, jest błoto, to nie będziemy w nie wchodzić, aby nie niszczyć zasiewów - uspokaja dr Magda Kowal.

Izabela Pudzisz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
rzucający jajami12:43, 6 kwietnia 2025
W przyszłości badacze będą mieli mocno ułatwione zadania bo niedługo cała Europa będzie jak jedna wielka kraina kamienia łupanego. Wystarczy że konsekwentnie będą się trzymać chorych wytycznych dotyczących zielonego wału a tak się stanie jeszcze za naszego życia. Jakim trzeba być imbecylem żeby wierzyć w tą"zieloną religię". Wszyscy obudzą się dopiero wtedy jak żarcie będzie sprowadzane wyłącznie z innego kontynentu a co za tym idzie będzie reglamentowane. Jak normalny człowiek pozwala na to by być żywnościowo zależnym od innego państwa. Samodzielnie pleść linę na której nas chcą powiesić to naprawdę trzeba być mocno upośledzonym.
0
Jo08:25, 6 kwietnia 2025
Temat do śmieszkowania ? Ciekawe. A czy ktoś zastanowił się że jak mu na polu coś znajdą , to ma pozamiatane.Przy sprzedaży problem ,grunt straci wartość. A już o zabudowaniu to zapomnij .
0
Stare Cło11:52, 4 kwietnia 2025
Szkoda że nie w okolicach Dunajca przy NT lub gdzieś w mieście.
2
zpodhalanskiej08:17, 4 kwietnia 2025
Świetne miejsce do szukania prawde mowiac to nie ma lepszego miejsca ,cały spis mentalnie zostal w epoce kamienia lupanego
Reklama
0
zpodhalanskiej08:16, 4 kwietnia 2025
Świetne miejsce do szukania prawde mowiac to nie ma lepszego miejsca ,cały spis mentalnie zostal w epoce kamienia lupanego
3
Th19:18, 3 kwietnia 2025
Trzeba znaleźć miejsce ,gdzie spadli zdrzewa...
15
Kk13:19, 3 kwietnia 2025
Potrzebne to jak umartemu kadzidło nie ma na co pieniędzy wydawać
2
Edek z fabryki kredek!!!11:32, 3 kwietnia 2025
A jak ja się cieszę, może w końcu uda się znaleźć porządnego kandydata na wójta... powodzenia życzy,i uśmiechu...
18
IndianaJones11:28, 3 kwietnia 2025
Ale przecież nie muszą nigdzie kopać!! Wystarczy, że przejadą się na jarmark na ul. Ludźmierskiej i mogą spotkać ludzi z epoki kamienia łupanego. To samo będzie jak się wjedzie na pierwszą lepszą wieś na Podhalu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
21
Sobota
Imieniny:Alicji, Alojzego, Rudolfa
Kliknij po więcej