Zmiany na drodze do Morskiego Oka. Od 2026 roku będzie funkcjonować transport łączny konny, a następnie elektryczny. Wcześniej wprowadzone będzie rozwiązanie czasowe - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
16°C
Clouds
16°C
Clouds
14°C
Clouds
15°C
Clouds
14°C
Clouds
11°C
Kartka z kalendarza
11.04.2025, 20:36 | czytano: 2304

Zmiany na drodze do Morskiego Oka. Od 2026 roku będzie funkcjonować transport łączny konny, a następnie elektryczny. Wcześniej wprowadzone będzie rozwiązanie czasowe

Szykują się duże zmiany na jednej z najpopularniejszych tras turystycznych w Polsce. Od 2026 roku tradycyjne fasiągi konne będą kursować tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza. Dalszą drogę do Włosienicy pokonamy elektrycznymi pojazdami, które jednocześnie będą pełniły funkcję edukacyjną. Jednak zanim zmiany wejdą w życie, czeka nas okres przejściowy.

Zdj. Marcin Szkodziński / archiwum Podhale24
Zdj. Marcin Szkodziński / archiwum Podhale24
Nowy model transportu do Morskiego Oka ma zacząć obowiązywać od 2026 roku. Kluczową zmianą będzie skrócenie trasy dla koni do odcinka Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza. Dalej, aż do Włosienicy, turystów będą wozić busy elektryczne. Na tym jednak nie kończą się zmiany - przejazd będzie okazją do poznania bogactwa przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Zmieniamy charakter transportu konnego. To nie będzie tylko sam transport, ale forma atrakcji turystycznej - mówi Andrzej Skupień, starosta tatrzański. - Natomiast druga część trasy będzie obsługiwana przez transport elektryczny - dodaje.

Rok 2025 - czas na przygotowania

Zanim jednak nowy system zacznie funkcjonować w pełni, w 2025 roku zaplanowano okres przejściowy. TPN zakupił już w 2024 roku cztery elektryczne busy, które będą kursować na obecnej trasie konnych wozów.

- Busy zostały zakupione, żeby jeździć. Trzeba je wykorzystać. Kwestia teraz organizacji, żeby było to bezpieczne i zgodne z przepisami o transporcie - wyjaśnia starosta.

TPN planuje doposażenie floty, ponieważ obecna liczba pojazdów nie wystarczy do obsługi całej trasy. Przewidziano też, że zimą, kiedy warunki nie pozwolą na korzystanie z elektrycznych środków transportu, powrócą tradycyjne sanie konne.

Dialog i kompromis

Decyzje dotyczące przyszłości transportu są wynikiem konsultacji z różnymi stronami. Został powołany zespół roboczy, który pracuje nad formą docelową i przejściową zmian.

Do końca 2025 roku transport będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach, a nowy system zostanie wprowadzony dopiero po wypracowaniu i podpisaniu nowych umów z woźnicami.

Woźnice nie zostaną sami

Jednym z głównych założeń nowego modelu jest zapewnienie ciągłości zatrudnienia dla dotychczasowych wozaków.

- W drugiej części transportu też będą uczestniczyć wozacy, żeby zrekompensować im zmniejszony zakres usług. Część z nich będzie kierowcami - podkreśla starosta.

Zmiana trasy i formy transportu wymaga także przygotowania samej drogi. Planowane jest wzmocnienie nawierzchni, montaż barier zabezpieczających w trudniejszych odcinkach oraz poprawa zimowego utrzymania trasy.

Nowy rozdział w historii Morskiego Oka

Nowy model transportu ma obowiązywać w sezonie letnim od 15 kwietnia do 31 października. Po tym czasie, zimą, wrócą tradycyjne sanie. Mimo nowoczesnych rozwiązań, zachowany zostanie klimat kultowego już przejazdu do Morskiego Oka, a całość ma łączyć nowoczesność z tradycją.

Choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami, jedno jest pewne - droga do Morskiego Oka już wkrótce przejdzie znaczącą metamorfozę.

em/s
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
z tąd19:50, 14 kwietnia 2025
Te elektryki już długo stoją,rdzewieją(no chyba że są w klimatyzowanych garażach)i będą stać bo na pewno będzie dyskusja,przetargi na elektryczne dzwoneczki czy orginalne jak przy konikach żeby ostrzegać że jedzie.A gwarancja na bateryjki,zastałe oponki na wszystko leci.... .
0
Obserwator14:49, 14 kwietnia 2025
Pojazdy elektryczne ? a ten wskaźnik paliwa na fotografiach to do czego służy czy jednak jest jakieś alternatywne źródło mocy ? może jakieś "webasto" do ogrzewania które nie posiada żadnej normy emisji spalin ??
1
Bardzo dobrze bo fiakrzy myślę że są sami u walą c19:47, 12 kwietnia 2025
Rys
3
Rapsik15:42, 12 kwietnia 2025
Do ,,Ochrony Przyrody? trochę się zapędziłeś z tym Tanapem ,że ów Tanap jest dla przyrody ?..Nieszczęśniku byles przy Lomnickim stawie? Widziałeś co tam zrobiono z lasem i kosówką? Jak bez pardonu wycięto wszelką roślinność wysokogórska pod stoki narciarskie. Widać że nigdzie nie byłeś nic nie widziałeś a piszesz głupoty .
Reklama
0
zpodhalanskiej11:23, 12 kwietnia 2025
Jakas cenzura pod tym artykułem??? chyba same negatywy poszly
1
Osiol08:58, 12 kwietnia 2025
No już fiakrzy jedną nogą za burta...
0
zpodhalanskiej08:52, 12 kwietnia 2025
Kombinatorzy zesłanie jak dar bozy
1
Maniek06:32, 12 kwietnia 2025
Eko terroryzmu ciąg dalszy, czyli konie do rzezni a za kilka lat będziemy się martwić co zrobimy z górą niebezpiecznych odpadów powstałych ze zużytych samochodów
1
Ochrona Przyrody06:18, 12 kwietnia 2025
Jeżeli ma to być wprowadzone dla zwierząt i przyrody, zlikwidować całkowicie dojazd do schroniska, nie ułatwiać. To tak jak strasznie chronią klimat, a fabryk płatniku nie zlikwidują. Wszędzie chodzi o pieniądze i tutaj tak samo. Ktoś z Tpn u na tym zarobi?. U Słowaka jakoś nie ma z niczym problemu i wstępu nie trzeba płacić. No ale wiadomo Tanap jest dla przyrody i miłośników gór, a TPN dla dudków dla swoich i lansiarzy, i fejsbókowych celebrytów.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
28
06.2025
Nie przegap!
20
06.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
19
Czwartek
Imieniny:Gerwazego, Protazego, Borzysława
Kliknij po więcej