Józef Jędrzejczak urodzony w Zakopanem - numer 33235, który przeżył niemieckie piekło - podhale24.pl
Nowy Targ
Clear
1°C
Clear
1°C
Clouds
1°C
Clouds
1°C
Clouds
-0°C
Clear
-1°C
Kartka z kalendarza
15.04.2025, 22:17 | czytano: 400

Józef Jędrzejczak urodzony w Zakopanem - numer 33235, który przeżył niemieckie piekło

Poznajcie Józefa Jędrzejczaka, który urodził się 19 marca 1910 roku w Zakopanem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 28 kwietnia 1942 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Frydmana, Odrowąża, Mizernej, Łopusznej, Spytkowic, Nowego Targu, Ochotnicy Górnej, Niwy i Czarnego Dunajca.

Brama w Auschwitz
Brama w Auschwitz
"28 kwietnia 1942 roku numerami obozowymi od 33229 do 33259 oznaczono 31 więźniów skierowanych do KL Auschwitz przez Sipo u. SD z Krakowa.

Z powodu braku stosownych dokumentów nie udało się ustalić bliższych szczegółów dotyczących okoliczności przybycia tego transportu, rejestracji więźniów, przebiegu kwarantanny, rozmieszczenia więźniów w blokach mieszkalnych czy przydziału do komand roboczych.

Na podstawie fragmentarycznie zachowanej dokumentacji obozowej ustalono, że 15 mężczyzn z omawianej grupy zginęło w obozie oświęcimskim. Nie są jednak znane okoliczności, w jakich nastąpiły ich zgony."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Józef Jędrzejczak stał się numerem 33235. Został przeniesiony do KL Buchenwald w 1944 roku. Przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Cześć Jego pamięci!

W tym roku, dokładnie 14 czerwca będziemy obchodzić 85 rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. W transporcie tym znajdowali się uczniowie gimnazjum, studenci czy wojskowi. Nie zabrakło również nauczycieli, architektów, artystów, malarzy, czy rzeźbiarzy. Byli także sportowcy oraz przewodnicy górscy.

Wszyscy Oni znaleźli się tam tylko dlatego, że byli Polakami. Znaczna część z nich zginęła w imię najwyższych wartości... Ginęli myśląc o Tobie! Często z okrzykiem na ustach: "Niech żyje Polska!"

W pierwszym transporcie do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu więźniów z Podhala. Bądźmy tam tego dnia razem! Zabierzmy ze sobą biało-czerwone flagi! Namawiajmy rodziny do wspólnego uczczenia pamięci naszych bliskich - ofiar niemieckiego barbarzyństwa. Proponujmy wyjazdy dla szkół, parafii czy też gmin i urzędów miast. Możemy również wspólnie zorganizować wyjazd...

Chętnych na wspólny wyjazd zapraszam do kontaktu: sebastiansmietana@wp.pl

Niech pamięć o naszych bohaterach nie zaginie!

S. Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
27
Niedziela
Imieniny:Teofila, Zyty, Żywisława
Kliknij po więcej