Konsultacje czas zacząć
Warto wiedzieć, że konsultacje są już otwarte, a udział w nich może wziąć każdy - niezależnie od miejsca zamieszkania czy wieku. Nie obowiązują żadne formularze, a treść zgłoszenia może być dowolna.
- Dopiero teraz rozpoczynają się zatem właściwe, przewidziane prawem konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji. W ramach tej procedury swoje uwagi, spostrzeżenia, zastrzeżenia, oceny i wnioski może złożyć KAŻDY!!! Nie ma tutaj żadnych ograniczeń (nie trzeba być mieszkańcem NT, nie trzeba być pełnoletnim itd.). Nie obowiązują żadne formularze, a treść pisma może być dowolna - podkreśla na swym profilu społecznościowym radny Maciej Tokarz od początku zaangażowany w protest przeciw planowanemu przez GDDKiA przebiegowi obwodnicy.
Poświęcić widoki czy wyciąć las?
Przypomnijmy, że GDDKiA planowała poprowadzenie obwodnicy w pasie wyznaczonym przez miasto od niemal 30 lat. Przygotowane przez nią trzy warianty przebiegałyby nieopodal osiedla Polana Szaflarska, by w okolicach Strefy Relaksu przejść nad Białym Dunajcem, minąć lotnisko i dołączyć do drogi w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej i Krościenka.
Takie plany wzbudziły protesty mieszkańców Nowego Targu. Swoją wersję tzw. wariant społeczny zaproponowała grupa radnych.
Projekt zakłada przebieg drogi jak najdalej na południe od Nowego Targu. Droga miałaby być poprowadzona granicą między Miastem Nowy Targ a Gminą Szaflary - na wschód przez potok Biały Dunajec, Bór na Czerwonem, do granicy z Gminą Nowy Targ i połączenia z DK 49 i DW 969. To rozwiązane jednak zakłada wycinkę części lasu.
W przyjętym stanowisku radni przekonywali jednak, że zgodzą się na propozycję GDDKiA, chociaż pod pewnymi warunkami, dotyczącymi m. in. zbudowania drogi na palach, a nie nasypie, budowę dwóch dodatkowych rond, czy nasadzenia drzew.
To właśnie ten czas...
Uwagi, zastrzeżenia i opinie można składać:
- osobiście w Urzędzie Gminy Nowy Targ (ul. Bulwarowa 9),
- elektronicznie przez ePUAP lub skrzynkę e-doręczeń,
- albo po prostu wysyłając email na adres urzędu (bez konieczności podpisu elektronicznego).
- To właśnie teraz jest czas, by wyrazić swoje stanowisko wobec planowanej inwestycji. Im więcej wniosków i uwag do przedsięwzięcia, tym lepiej - każda uwaga jest istotna i musi być przeanalizowana i rozpatrzona w toku postępowania o ustalenie środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji - przekonuje Maciej Tokarz.
Józef Figura