Pracownia na rzecz Wszystkich Istot: "Tatrzański Park Narodowy odmawia powołania ostoi na Nosalu dla zagrożonego wyginięciem ptaka"
Hala lodowa, stok na Nosalu i hale sportowe przy szkołach. Minister obiecuje wsparcie finansowe dla inwestycji w Zakopanem (zdjęcia + film)
Przypomnijmy trwa spór pomiędzy aktywistami ekologicznymi a Tatrzańskim Parkiem Narodowych, którego osią jest "powołanie ostoi ptaków na Nosalu" - czego domagają się obrońcy przyrody, określając decyzje TPN (czyli inwestora budowy stacji narciarskiej) zagrażającą zagrożonym gatunkom.
Dopytywany przez dziennikarzy wiceminister sportu Ireneusz Raś powiedział, że zgadza się z prezydentem co do potrzeby uruchomienia stacji na Nosalu. - Mam nadzieję, że TPN ze swoimi prawnikami dopnie wszystkie szczegóły w tym roku. Chcemy tę inwestycje realizować, bo jest ona potrzebna dla polskiego sportu. Pieniędzy na nią nie zabraknie - zadeklarował minister.
Na pytanie o losy budowy wielofunkcyjnej hali i krytego toru lodowego, którego ukończenie zostało wstrzymane przez kwestie finansowe - dodał: - Sprawa jest w Prokuratorii, mam nadzieję, że ten tydzień przyniesie rozstrzygnięcie i zawarte zostanie porozumienie między wykonawcami i nami, wszystko ruszy do wykończenia toru i hali, która będzie prezentem dla naszych nadziei olimpijskich - podsumował Raś.
Pokrótce - budowa krytego toru lodowego obok Wielkiej Krokwi rozpoczęła się wiosną 2022 r. Pojawiły się opóźnienia, których powodem było się żądanie wykonawcy o waloryzację umowy i problemy związane z płatnościami dla podwykonawców. Centralny Ośrodek Sportu wstrzymał wypłaty dla generalnego wykonawcy, a ten z kolei nie zapłacił podwykonawcom.
Wracając do Kongresu - skupił on w Zakopanem sportowców, trenerów, działaczy, przedstawicieli biznesu, którzy rozmawiać będą o "wyzwaniach stojących przed światem sportu i turystyki". Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest: "Sport dla przyszłości". Uczestnicy dwudniowego wydarzenia podejmą m.in. temat możliwości organizacji Igrzysk Olimpijskich w Polsce, na przykładzie III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu.
Jednym z elementów programu będzie uroczysta gala, podczas której uhonorowane zostaną osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju polskiego sportu.
- Nie mam wątpliwości, że trzecia edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki powtórzy sukces dwóch poprzednich. Obecność tak wielu znakomitych gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów, gwarantuje, że nasze spotkanie w Zakopanem przyniesie wymierne efekty. Małopolska to wymarzone miejsce do rozmów o turystyce i sporcie. To właśnie w Zakopanem i w Tatrach, w XIX wieku, rodziła się polska turystyka. Nasz region to również kolebka polskiego sportu - tutaj powstawały liczne organizacje sportowe, w tym m.in. Polski Komitet Olimpijski. Obecnie możemy z dumą powiedzieć: "Małopolska kocha sport, a sportowcy kochają Małopolskę" - mówił podczas inauguracji Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Tegoroczny Kongres podzielono na pięć bloków tematycznych: Igrzyska w Polsce, Społeczne znaczenie sportu i rozwoju kultury fizycznej, Biznes i marketing w sporcie, Wielkie wyzwania polskiego i europejskiego sportu oraz Turystyka, która buduje.
s/ UMWM
Zawsze coś:)