Przedstawiciele dwunastu góralskich grup w jednym teledysku. Niezwykły film na Tysiąclecie Królestwa Polskiego - podhale24.pl
Nowy Targ
Clouds
10°C
Clouds
10°C
Clouds
10°C
Clear
12°C
Clear
10°C
Clouds
8°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Kartka z kalendarza
10.07.2025, 09:59 | czytano: 7511

Przedstawiciele dwunastu góralskich grup w jednym teledysku. Niezwykły film na Tysiąclecie Królestwa Polskiego

Ponad 260 górali występuje w niezwykłym teledysku "Ciebie Boga wysławiamy - jednym góralskim sercem i głosem na Tysiąclecie Królestwa Polskiego". Obraz, nad którym patronat objął marszałek Małopolski, to pomysł o. Mariusza Wójtowicza, karmelity bosego z klasztoru w Zawoi - zakonnika, rekolekcjonisty i twórcy internetowego.

Zdj. Bartłomiej Trybała
Zdj. Bartłomiej Trybała
Internetowa premiera teledysku, zrealizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Małopolski, miała miejsce 19 czerwca, premiera na dużym ekranie - trzy dni później, w Zawoi, u Karmelitów Bosych na Zakamieniu.

- To był splot trzech równoległych, dotąd istniejących przestrzeni, które nagle się spotkały - mówi o. Mariusz Wójtowicz, pomysłodawca, reżyser, scenarzysta i kierownik produkcji w jednej osobie. - Po pierwsze, zawsze chciałem ożywić jakiś dobrze znany utwór. Pieśń "Ciebie Boga wysławiamy (Te Deum)" wybrałem trochę za namową internautów. Po drugie, zawsze marzyłem o jakimś utworze, który mógłbym opublikować na kanale i stronie "Mistyka codzienności", a który byłby też utworem symfonicznym. Wreszcie, po trzecie, odkąd zamieszkałem w klasztorze w Zawoi, marzyłem - a sam mam korzenie podhalańsko-pienińskie - żeby oprócz dotychczasowych dwóch, czy trzech grup góralskich, zaangażować w jakiś projekt także dziewięć pozostałych.

W całym przedsięwzięciu - w nagraniu utworu, a potem filmu - udział wzięli górale podhalańscy, orawscy, spiscy, pienińscy, gorczańscy, babiogórscy, łąccy, nadpopradzcy, zagórzańscy, kliszczaccy, żywieccy i śląscy - łącznie ponad 260 osób. W samo nagranie warstwy wokalnej utworu zaangażowanych było 130 mężczyzn, górali z Małopolski i Śląska, na co dzień występujących w lokalnych kapelach, zespołach i chórach.

Nagrań śpiewu dokonano w styczniu w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi - nad rejestracją dźwięku czuwał Paweł Gorczyca, aranżacji muzyki podjął się kompozytor i dyrygent Piotr Kotas, a wykonania - Nocna Orkiestra Eksperymentalna z Rybnika, która zagrała w rozszerzonym na potrzeby projektu 30-osobowym składzie.

Za zdjęcia wykonane m.in. kamerą z drona odpowiada Michał Kopaniszyn, któremu na planie towarzyszył Bartłomiej Trybała - to on zgromadził materiał fotograficzny.



W filmie zobaczyć można górali w różnym wieku - od kilkuletnich chłopców i nastolatków, po seniorów. Zdjęcia kręcono w różnych miejscach. Scena wprowadzająca - na tle Tatr - to jeden z przykładów, gdzie występują mali górale z solistą zespołu Krywań, Tadeuszem Stasikiem. Scena finalna - to już wszyscy górale na Przełęczy nad Łapszanką.

- Dla mnie, kapłana - zakonnika, ale i artysty, ten projekt był przede wszystkim okazją do wydobycia z ludzi dobra, wewnętrznego piękna, prawdy o nich samych i ich talentów, a także przerzucania mostów, tak by łączyć ludzi i pokazywać siłę w jedności. A w tym filmie widać to doskonale - podsumowuje o. Mariusz Wójtowicz.

oprac. p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
2
Monika 14:10, 10 lipca 2025
piękne uwielbienie
Pana Boga,dziękujemy
najgorzej oceniony
14
... 11:01, 10 lipca 2025
nie podoba mi się
0
Ana11:47, 12 lipca 2025
Wszystko ok, kadry piękne
Ale ten podkład muzyczny pod słowa w ogóle nie współgra. Ta część ze spływu Dunajcem wymiata, pięknie przedstawione.
Brak jest w tym nagraniu kobiet
2
Stanisław09:11, 11 lipca 2025
@Hmmmm bo górale to chłopy z krwi i kości, najświętsze a baby siedzą w chałupach i ugniatają kapustę
0
,,,08:46, 11 lipca 2025
I pieknie słychać plusk wody. Dla mnie to Mistrzostwo. !!!!!
2
,,,21:38, 10 lipca 2025
Piekna muzyka ,krajobraz,śpiewają nie tylko górale ale i łowiecki i ptosecki. Coś pięknego. !!!!!
5
Mery19:13, 10 lipca 2025
Wcele nie jest ladny ten teledysk
2
Hmmmm16:35, 10 lipca 2025
Hmmm, a gdzie podziały się góralki? Żony, matki, córki? Dlaczego są same chłopy? Ile więcej byłoby uroku gdyby wystąpiły jeszcze góralki w swoich strojach regionalnych razem z góralami i zaśpiewali razem Te Deum.
2
Monika14:10, 10 lipca 2025
piękne uwielbienie
Pana Boga,dziękujemy
Reklama
4
,,,13:29, 10 lipca 2025
Dla mnie mega znakomite
4
xyz12:34, 10 lipca 2025
Wizualnie - bardzo dobre.
A reszta? Cóż... nie rozumiem co to miało na celu? Pokazanie, że górale są religijni? Przecież już wszyscy o tym wiedzą, że takich katolików jak górale to ze świecą szukać :). A że to często fasadowe? Kogo to obchodzi, prawda?

Jak zostanie nakręcony teledysk, w którym górale pokażą, jak szanują przyrodę (drzewa, czystość wód - ścieki, lasy - śmieci w lesie), dziedzictwo kulturowe (stare kapliczki, szałasy, zabytki), co robią, żeby chronić to, co zostało im powierzone w tej pięknej krainie, to dajcie znać!
3
kreska12:02, 10 lipca 2025
Znakomite
4
Ciebie Boga wysławiamy11:34, 10 lipca 2025
Przepiękny teledysk!
8
wrrr11:21, 10 lipca 2025
puszczam na okrągło, kuny przestały gryźć kable w samochodzie. widać aranż straszy nie tylko ludzi, szkoda śpiewaków i pięknej pieśni.
14
...11:01, 10 lipca 2025
nie podoba mi się
6
skonczyć z tym10:28, 10 lipca 2025
Wszyscy góralami manipulują
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
30
05.2026
Nie przegap!
07
06.2026
Nie przegap!
Trwa do 06.06.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
10
Niedziela
Imieniny:Antoniny, Izydora
Kliknij po więcej