Co dalej z rabczańskim manhattanem? Mija czas dzierżawy - czy miasto wykupi budynki? (film) - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clouds
13°C
Clouds
14°C
Clouds
12°C
Clouds
13°C
Clouds
12°C
Clouds
10°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Kartka z kalendarza
21.07.2025, 13:13 | czytano: 5812

Co dalej z rabczańskim manhattanem? Mija czas dzierżawy - czy miasto wykupi budynki? (film)

Rabczańskie władze zobowiązały się do tego blisko trzydzieści lat temu.

Rabczański manhattan znajduje się w centrum miasta. Zdj. Józef Figura
Rabczański manhattan znajduje się w centrum miasta. Zdj. Józef Figura
Manhattan to jedna z nielicznych jeszcze pozostałości po przeobrażeniach gospodarczych początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Po zmianach ustrojowych, gdy okazało się, że "socjalistyczny model gospodarki" się nie sprawdził - nastąpił prawdziwy wybuch indywidualnej przedsiębiorczości Polaków. A ponieważ mało kto dysponował kapitałem pozwalającym na budowę dużego sklepu, a tym bardziej galerii handlowej - nastąpił prawdziwy wysyp drobnych firm i firemek.

W całym kraju pojawiały miejsca zwane prześmiewczo manhattanami - w przeciwieństwie do tych z Nowego Jorku, tu zamiast drapaczy chmur pojawiały się mini-sklepiki - coś pośredniego między jarmarcznym straganem, a placówką handlową z prawdziwego zdarzenia.

Teraz te miejsca są już nieliczne na mapie Polski. Dla przykładu - podobny manhattan w pobliskim Jordanowie zastąpiła duża, nowoczesna galeria handlowa, podobnie w Mszanie Dolnej.

A co dalej z rabczańskim manhattanem?


Dziś wystarczy krótki spacer, by zauważyć, że z czterech rzędów sklepików, większość jest zamknięta na głucho. Po latach prosperity pozostały jedynie zakurzone szyldy.

Otwarte jest dziesięć punktów położonych od strony torów kolejowych. Jest między innymi bar, sklep monopolowy, ubezpieczenia, warzywniak czy zegarmistrz. Jak długo?

- Minął 30-letni okres dzierżawy manhattanu. Wtedy umowy były podpisane w ten sposób, że po 30 latach gmina to wykupi - tłumaczy burmistrz Leszek Świder. Czas minął, część pozamykała budynki. Pytanie: czy przeznaczamy w budżecie pieniądze, by to wykupić? Ktoś, kiedyś podjął zobowiązania... Nie musielibyśmy tego na raz wykupywać, ale przynajmniej etapami, gdzie nikt nic nie robi.

Budynki, które straszą


Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia połączonych komisji przewodniczący rady Rafał Hajdyła zaproponował posiedzenie odrębnej komisję, na której przeanalizowano by stan prawny tych umów.

- Nie do końca kojarzę, by były one korzystne, chciałbym wykładnie prawną, by gmina przejmowała jak najmniej dotkliwie - przyznał. - Za chwilę będziemy mieć piękną kolej i będzie się przejeżdżać obok archaicznych budynków, które będą straszyły... Od tematu nie uciekniemy - podsumował.

A jaką Wy widzicie przyszłość dla rabczańskiego manhattanu? Czekamy na komentarze!
Józef Figura

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
13
Miejscowy 12:00, 21 lipca 2025
Przyszłością (najlepszą) dla miasta Rabka będzie wyrzucenie obecnej władzy.
najgorzej oceniony
15
Szkodnickt 19:12, 21 lipca 2025
Nie ma pomysłu na Rabkę? Proponuję całość ogrodzić, dokładnie zaorać, większość mieszkańców wysiedlić, następnie gros terenu zalesić, wpuścić bizony, niedźwiedzie, łosie i inną grubą zwierzynę a następnie, wraz z grupą zaprzyjaźnionych Indian zacząć organizować komercyjne, dewizowe polowania, połączone z praktyczną nauką tropienia, przetrwania w dziczy oraz wyplatania koszyków z wikliny, rosnącej wzdłuż Poniczanki. W weekendy zaś, dla chętnych, proponuję organizowanie pokazowych napadów na przejeżdżające akurat nowo wyremontowaną trasą pociągi, przy radosnym akompaniamencie jednej z zaprzyjaźnionych kapel góralskich.
0
Kri19:57, 22 lipca 2025
Zrobić stylowe stoiska usługowe (krawiec, szewc itp) i stoiska z produktami regionalnymi, targ maślany. Bez dużych "wigwamów" jak w rynku i handlarzy byle czym. Coś co przyciągnie miejscowych i turystów.
0
Kuma15:55, 22 lipca 2025
Rabczanie a do kogo macie pretensje ze taka jest wladza przeciez sami ją wybraliscie I przestancie ciagle narzekac wezcie se do dzialania nikt za was tego nie zrobi
1
Rodowity13:23, 22 lipca 2025
Czekajcie dalej aż Rabka się tak zbuduje prywatnymi wielkogabarytowymi obiektami że już nic nie pomoże aby Rabkę ratować nawet przyszły/Nowy burmistrz. Patrzcie i czekajcie a obudzicie się z ręką w nocniku, bo uzdrowiska już nie ma! A co dalej?
3
Rabczanin13:12, 22 lipca 2025
Burmistrz z szefem Rady i częścią od nic nie robienia lepiej niech odejdą, żadnego konkretu dla Rabki tylko nie kontrolowana zabudowa. Stan dróg i rzek powala, brak wody i kanalizacji w wielu rejonach dowala... Czego się dotkną niszczą. Przy zmianie proboszcza dolnej parafii /wiadomo ktoś dołożył się/ nagle burmistrz wcina się w ogród różańcowy, ktorego zaciekle bronił odchodzący proboszcz przy remoncie drogi Orkana za Rapacza. Teraz robią co chcą. Proboszcz niech zajmie się sprawami boskimi co do niego należą i poprawą stanu ogrodu a nie biznesami z tymi co z kościołem walczyli /Rapacz i obecny burmistrz/ a burmistrz niech się odczepi od kościoła, bo nie wystarczy udawać że sie jest przy kościele/religii a co innego robić. Betonu w dolnej Rabce jest dość, a ogród jest parafian a nie księdza który tylko woła o kasę, obiecuje a nic konkretnego i kasy ciągle mu mało, niech zmieni ton, bo traci parafian przez swoje pseudo biznesy.
0
Baba10:42, 22 lipca 2025
Odkupić budynki i wynająć tylko na usługi: krawcowa, szewc, naprawa drobnego sprzętu agd... Zadnego handlu, czy innych kombinacji
5
KLEMBonikowski07:08, 22 lipca 2025
Rabce to już nic nie pomoże, 30lat udawania że coś się robi, Jedyny burmistrz który wiedzial co robi ,to p.Rapacz ,obecnie to pośmiewisko. Rabka to dziura ie do uratowania
8
Tom22:18, 21 lipca 2025
Coś w rodzaju galerii handlowej z peronem w środku, i więcej lokali rozrywkowych.
0
rab21:05, 21 lipca 2025
Nie jest znów taki zły,widzieliśmy gorsze.W Rynku też podobne budy.Odremontować i wynająć.Potrzebny jest szewc,krawcowa,drobne usługi.
Reklama
4
autochton20:40, 21 lipca 2025
@ Szkodnickt:
Właśnie dokładnie w tym kierunku, czyli w odwrotnym do prawidłowego, cały czas jedziemy: wyplatanie koszyków z wikliny, szkoła przetrwania w dziczy, napady na podróżujących, brakuje tu jeszcze chyba tylko lepienia oscypków. Przyszłe pokolenia będą musiały mocno zasuwać w odwrotnym kierunku żeby zrównać się cywilizacyjnie z resztą uciekającego nam obecnie świata /.../* Natomiast czy faktycznie macie zaprzyjaźnioną ze sobą grupę Indian? Pytam poważnie, bo niegdyś 'w moim pierwszym życiu' miałem okazję poznać Indianina, przelotnie z nim nawet trochę pracowałem, są to początkowo nieufni, ale lojalni, pełni dobrze rozumianego honoru i poczucia własnej godności, wartościowi ludzie. Dla przykładu prawdziwy Indianin nigdy nie zabiłby zwierzęcia gdyby nie był głodny, gdy jednak musiał już je zabić, długo się później nad nim modlił, przepraszał, tłumaczył się dlaczego musiał to zrobić i dziękował. A Ty tak lekko o organizowaniu komercyjnych polowań do spółki z Indianami, dla nich to była każdorazowo niesamowicie poważna sprawa, oni nigdy nie polowaliby na zwierzę dla biznesu.

* usunięty fragment komentarza na życzenie Autora.
Moderator.
0
Wszyscy wiedzą tylko nie urzędnicy20:18, 21 lipca 2025
Ale jak - przecież w tych budkach ludzie mieszkają.
15
Szkodnickt19:12, 21 lipca 2025
Nie ma pomysłu na Rabkę? Proponuję całość ogrodzić, dokładnie zaorać, większość mieszkańców wysiedlić, następnie gros terenu zalesić, wpuścić bizony, niedźwiedzie, łosie i inną grubą zwierzynę a następnie, wraz z grupą zaprzyjaźnionych Indian zacząć organizować komercyjne, dewizowe polowania, połączone z praktyczną nauką tropienia, przetrwania w dziczy oraz wyplatania koszyków z wikliny, rosnącej wzdłuż Poniczanki. W weekendy zaś, dla chętnych, proponuję organizowanie pokazowych napadów na przejeżdżające akurat nowo wyremontowaną trasą pociągi, przy radosnym akompaniamencie jednej z zaprzyjaźnionych kapel góralskich.
4
Jola17:19, 21 lipca 2025
Proste. Wyremontować, zmodernizować i powstaje całe osiedle domków dla singli lub mieszkań socjalnych.
9
Ryś15:14, 21 lipca 2025
Rabce-Zdrój potrzebne jest bobrowisko z prawdziwego zdarzenia, podobne jak w Starym Sączu. Manhattan to idealne miejsce dla boberów. I trzeba reaktywować Hulaj Duszę nad bobrowiskiem z opcją wędkowania na robaka. To zwabi zamożnego turystę i rozsławi uzdrowisko na świecie.
9
dynamit14:47, 21 lipca 2025
Ściągnąć saperów,przynajmniej na chwilę będą mieli zajęcie w Rabce...
3
tak to widzę13:53, 21 lipca 2025
W Rabce pogonić trzeba władzę do 2018 r. która nie robiła nic
a "Manhatan" to przyszłość dla Rabki jako centrum turystyki mobilnej
11
LukaFalco13:18, 21 lipca 2025
W Rabce inwestycje leżą, pełno jest ruder i pustostanów, Manhattan straszy, powinna tam stanąć galeria handlowa z parkingiem pod spodem i sklepami na piętrach. Ale to trzeba chcieć,a nie czekać aż się przewali kadencja i jakoś to będzie. Mostki na Slonce będą wybierać przez 10 lat. Dziadostwo urzędnicze i tyle. W każdym aspekcie
13
Miejscowy12:00, 21 lipca 2025
Przyszłością (najlepszą) dla miasta Rabka będzie wyrzucenie obecnej władzy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
14
06.2026
Nie przegap!
13
06.2026
Nie przegap!
14
06.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
7
Niedziela
Imieniny:Roberta, Wiesława
Kliknij po więcej