Opłata miejscowa zaskarżona przez turystę. Zakopane przegrywa, ale nie rezygnuje z pobierania opłaty
Ankieta jest anonimowa. Podzielono ją na kilka części. Pierwsza dotyczy ogólnej oceny sytuacji w Zakopanem - czy Zakopane jest dobrym czy niedobrym miejscem do życia, czy żyje się tu komfortowo, pomimo ruchu turystycznego, czy są wydarzenia kulturalne kierowane do mieszkańców, czy można się tu czuć bezpiecznie, czy na terenie Zakopanego są łatwo dostępne, dobrej jakości usługi medyczne i opiekuńcze.
Padają pytania o silnie uzależnione od turystyki, trudności w rozwoju innych sektorów gospodarki, o ceny wynajmu i zakupu nieruchomości w Zakopanem, wsparcie lokalnych przedsiębiorców, rzemieślników i producentów w konkurowaniu z zewnętrznymi firmami oraz miejsca pracy, które zachęcają młodych ludzi do pozostania w mieście lub powrotu po studiach, o jakość powietrza, czy charakter zabudowy miasta.
Druga część określona jest jako "problemy w Zakopanem". Tu pytania związane są z dostępem do opieki medycznej, przedszkolnej i żłobkowej, infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, a także "napięciami między stałymi mieszkańcami a turystami", związanymi m.in. z najmem krótkoterminowym, czy apartamentami turystycznymi. Mowa jest o chaosie reklamowym, zamienianiu każdego wolnego skrawka terenu w parking, niedostatecznej liczbie chodników, ścieżek, stojaków, wiat czy połączeń między częściami miasta oraz kłopotach z gospodarką odpadami - przepełnionych pojemnikach, śmieciach na ulicach, czy problemach z segregacją.
Kolejny rozdział nosi tytuł "Zakopane w przyszłości". Tu padają pytania o to jakie są najbardziej potrzebne w Zakopanem działania, co powinno stać się priorytetem miasta na najbliższe lata.
Na wypełnienie ankiety jest czas do 22 września br. Link do ankiety znajduje się na stronie Urzędu Miasta.
s/






























