Awantura o plan zagospodarowania w Kościelisku. Radni wyszli z sali, sesja przerwana (zdjęcia) - podhale24.pl
Zakopane
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
13°C
Clouds
13°C
Clouds
12°C
Clouds
10°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Kartka z kalendarza
20.10.2025, 18:55 | czytano: 5109

Awantura o plan zagospodarowania w Kościelisku. Radni wyszli z sali, sesja przerwana (zdjęcia)

Burzliwa atmosfera, krzyki mieszkańców, zrywające się quorum i interwencja straży gminnej - tak zakończyła się sesja Rady Gminy Kościelisko, na której miał zostać uchwalony długo wyczekiwany plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument przygotowywany od dziewięciu lat znów utknął w martwym punkcie.

fot. Marcin Szkodziński
fot. Marcin Szkodziński
W Kościelisku po raz kolejny nie udało się uchwalić planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument, nad którym urzędnicy i radni pracują od niemal dekady, miał wreszcie uporządkować kwestie zabudowy w części miejscowości. Dla wielu mieszkańców to kluczowa sprawa - bez planu nie mogą rozpocząć budowy domów.

- Ludzie czekają tu po dziewięć lat, żeby postawić dom dzieciom - przypominał radny Władysław Długosz, apelując o zakończenie dyskusji i przejście do głosowania.

Jednak nie wszyscy chcieli, by plan został przyjęty w obecnym kształcie. Część mieszkańców uważa, że przewidziana liczba terenów budowlanych jest zbyt duża i grozi utratą wiejskiego charakteru Kościeliska. Inni są rozczarowani, że ich działki nie zostały objęte możliwością zabudowy. Jeszcze kolejni uważają, że zakaz lokalizowania inwestycji takich jak tartak, czy skup złomu, to zbyt restrykcyjne przepisy.

Nerwowa atmosfera i interwencja straży

Emocje rosły z każdą minutą. Mieszkańcy przysłuchujący się obradom sami zaczęli przekazywać sobie mikrofon, nie czekając na udzielenie głosu. W pewnym momencie wiceprzewodniczący rady - Paweł Michniak, który prowadził obrady, poprosił o pomoc funkcjonariusza straży gminnej, by odebrał mikrofon osobom, które nie chciały go oddać.

Na sali panował chaos, a wzajemne oskarżenia o brak szacunku i manipulacje tylko podgrzewały atmosferę.

- Dość bicia piany i ustawiania po kątach! - mówili rozgoryczeni mieszkańcy.

Radni opozycyjni wyszli z obrad

Gdy wniosek o ponowne odesłanie planu do komisji został odrzucony stosunkiem głosów 7 do 7, opozycja wobec wójta straciła większość - jedna z radnych nie przyszła na posiedzenie. W tej sytuacji kilku radnych opozycyjnych opuściło salę, zrywając quorum i uniemożliwiając kontynuację sesji.

- Nie dam się szantażować w ten sposób! - mówił radny Mateusz Stopka-Gadeja, wychodząc z obrad.

Były przewodniczący rady, Artur Bukowski, ostrzegał, że to decyzja, której skutki mogą być poważne: - Jeżeli dziś nie uchwalimy tego planu, to pójdzie on do kosza - stwierdził.

Ostrzeżenia i wzajemne pretensje

Wójt Roman Krupa przypominał, że brak uchwalenia planu może pozbawić gminę części terenów budowlanych. - Plan ogólny zasysa z planu miejscowego tereny budowlane. Jeśli tego nie uchwalimy, stracimy je bezpowrotnie - mówił.

Z kolei radny Władysław Bętkowski przekonywał, że argument o czasie nie może być używany jako nacisk: - Czas jest ważny, ale nie może być straszakiem. Nie chcemy podejmować decyzji w atmosferze presji.

Pół miliona złotych i lata pracy na szali

Zerwanie sesji oznacza, że los planu zagospodarowania znów jest niepewny. Na przygotowanie dokumentu wydano już około 350 tys. zł - tyle kosztowała praca planisty. Do tego należy doliczyć diety radnych i godziny pracy urzędników, co łącznie daje nawet pół miliona złotych.

- Dziewięć lat pracy może trafić do kosza przez polityczne przepychanki - komentowali po sesji mieszkańcy.

Niektórzy z nich nie kryli złości wobec radnych, którzy opuścili salę. - Wybraliśmy was po to, żebyście nas reprezentowali, a nie uciekali, gdy trzeba głosować! - mówili głośno, domagając się od nich złożenia mandatów.

Co dalej z planem?

Na razie nie wiadomo, kiedy rada ponownie podejmie temat planu. Jeśli nie uda się uchwalić dokumentu, część terenów Kościeliska może pozostać bez regulacji planistycznych, a każda nowa inwestycja będzie wymagała indywidualnych decyzji.

er/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
2
miejscowy 21:55, 20 października 2025
Brawo,tak trzymać.Żadnych terenów budowłasnych na życzenie deweloperów, z wymuszonym drogami dojazdowych po działkach innych.Lepiej stracić 350 tys. niż uchwalić taki bubel pod dyktando deweloperów !
najgorzej oceniony
10
misior 12:52, 21 października 2025
Przemysłowa działalność ma być na terenach przemysłowych, nie pomiędzy domami mieszkalnymi, gdzie każdy do siebie ma prawo wrócić i w spokoju odpocząć po pracy, dla wychowania dzieci mieć normalne warunki na dzisiejsze czasy, co mu się należy, a nie cudze huki słuchać i smrody wąchać we własnym domu! Czego opozycja nie rozumiejo? Do cywilizacji ciągniemy czy do średniowiecza, co w domu ze świniami, kuźnią, drewutnią dzikie ludzie siedzieli i dobra. Tego chcą radni opozycyjni dla nas? Niech no opozycja się wytłumaczy co widzą dobrego w tym, żeby jeden miał hałaśliwy, smrodliwy warsztat, kruszywa, skład odpadów, a kilkadziesiąt innych w domach prywatnych się zmusza to słuchać i wąchać. Proszę o jasne wytłumaczenie z jakiego to powodu nie mogą być takie działalności w miejscach na to odpowiednich tylko opozycja się tego domaga koniecznie pośród domów prywatnych?
0
super wybór14:30, 24 października 2025
Kolejni radni bezradni i bez jajc! Już jeden taki w zakopanem się objawił , a teras kolejni w okolicy !!!???
0
Kuba16:21, 23 października 2025
A Nowy Targ to będzie sypialnia dla zakopiańczyków, koscieliszczan, szaflarzan? Biznesy tam, a śmieci, dymy, tłok na drogach to do Nowego Targu, zwłaszcza jak mają tu silnego czlonka rady miasta.
10
misior12:52, 21 października 2025
Przemysłowa działalność ma być na terenach przemysłowych, nie pomiędzy domami mieszkalnymi, gdzie każdy do siebie ma prawo wrócić i w spokoju odpocząć po pracy, dla wychowania dzieci mieć normalne warunki na dzisiejsze czasy, co mu się należy, a nie cudze huki słuchać i smrody wąchać we własnym domu! Czego opozycja nie rozumiejo? Do cywilizacji ciągniemy czy do średniowiecza, co w domu ze świniami, kuźnią, drewutnią dzikie ludzie siedzieli i dobra. Tego chcą radni opozycyjni dla nas? Niech no opozycja się wytłumaczy co widzą dobrego w tym, żeby jeden miał hałaśliwy, smrodliwy warsztat, kruszywa, skład odpadów, a kilkadziesiąt innych w domach prywatnych się zmusza to słuchać i wąchać. Proszę o jasne wytłumaczenie z jakiego to powodu nie mogą być takie działalności w miejscach na to odpowiednich tylko opozycja się tego domaga koniecznie pośród domów prywatnych?
0
Pijawka10:08, 21 października 2025
Problem bo odziedziczone nieużytki rolne okazały się warte mln
Kupić to niestac ,ale sprzedać to już jak najbardziej
Jazda to dopiero się zaczyna w tym temacie w całym kraju
Liczył mln że ma ,a po zmianach nie będzie miał nic (budowlanego)
0
Tako se09:54, 21 października 2025
Posprzedawalismy pole naszych ojców czujemy się panami ,ale to pany budują hotele ....my jeździmy furami za kilkaset tysięcy. Niestety tylko garstka z nas widzi problem
0
Mancia09:22, 21 października 2025
No kupi świadomie bez drogi,a później wymuszanie drogi stop temu,sami macacie niebudowlane duże przecież a później szukacie dróg elllo czy tak niejest?,jest i to trzeba pow otwarcie kto tak robi,poruszyć wkoncu tematy,i podać przykłady i nazwiska dewelopera .
0
nieten08:52, 21 października 2025
Brawo, ale patrząc na Targ, jak radni będą chcieli postawić serię bloków, to plan sobie i tak zmienią...
1
Miescon05:55, 21 października 2025
Radny Gadeja to ten zamieszany w aferę antydatowania dokumentów na uczelni w mieście?
4
,,02:36, 21 października 2025
Referendum dla wojta
1
Deweloperski deweloper22:35, 20 października 2025
Kościeliscan sami żeście zoproski posprzedawali tym ceprom. I udawaliście panów. A deweloperka w Kościelisku już dawno jest i niestety ma się dobrze.
Reklama
2
Widz22:35, 20 października 2025
Ale o co chodzi? Już pobudowane chata na chacie bez ładu i składu, jeden bajzel. A kornik podjada z obu stron.
3
na szczęście już nie w Zakopanem22:13, 20 października 2025
a gdzie konsyliacyjny głos Macieja Tokarza? :-)
0
Osiol21:57, 20 października 2025
Może loterie zrobić raz w roku i jedno pozwolenie na budowę (100 lat sto budynków)
A urzędników zwolnic
2
miejscowy21:55, 20 października 2025
Brawo,tak trzymać.Żadnych terenów budowłasnych na życzenie deweloperów, z wymuszonym drogami dojazdowych po działkach innych.Lepiej stracić 350 tys. niż uchwalić taki bubel pod dyktando deweloperów !
6
Janko muzykant21:53, 20 października 2025
Radnemu Gadeji życzę tartaku i skupu złomu naraz bezpośrednio przed jego oknami, bo cała afera jest przez to jego domaganie się, żeby różne hałaśliwe i śmierdzące syfy mogły być lokowane pomiędzy domami mieszkalnymi. Co jest wstrętne. Z czego on te wzorce swych pomysłów bierze? Z krajów Afryki będących śmietnikami dla cywilizowanej części świata?
1
Weronika20:06, 20 października 2025
Brawo Ela,brawo Wladku,Paulina liczymy na Ciebie
4
Koscieliscan20:02, 20 października 2025
Wy już nie gadajcie że 350tys wyrzucone,tylko róbcie tak jak powinno być,a nie pod developerów, jak wpuścimy developerów to nasze domy będą straszyć czy sobie zdajecie sprawę z tego.Koniec deweloperki w koscielisku, skończyć z tym ,z nielegalnymi biznesmami,brawo jesteśmy w tv ,brawo że tyle ludzi przyszło, tak powinno być musimy się tym interesować co jest,ceper ,deweloper,wszystko mogą, a my nic stop,koniec z tym.
5
Tutejsza19:57, 20 października 2025
Wszystkim tym, którzy nie kryli złości wobec radnych, którzy opuścili salę przypominam, że radni służą wszystkim mieszkańcom, a nie tylko wybranej (oburzonej) grupce. - My ich też Wybraliśmy i jesteśmy z nich dumni, że się nie poddają.
1
SS19:55, 20 października 2025
W przyszłym roku będzie tzw. plan ogólny dla każdej miejscowości. On rozwiąże wszelkie problemu. Ha ha ha!!!
0
sup19:49, 20 października 2025
A ja myślałem że w kościelisku mieszkają górale!
2
To proste19:00, 20 października 2025
Możecie wzorem Zakopiańczyków wyprowadzić się do Nowego Targu. Kościelisko i Zakopane niż dawno przepadło, miejscowości dla ceprów.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
12
Piątek
Imieniny:jana, Onufrego
Kliknij po więcej